تکذیب واقعیت جدا شدن سر نوزاد هنگام تولد

آفتاب یزد – گروه اجتماعی: عکس‌ها و خبر جدا‌شدن سر یک نوزاد، هنگام تولد در بیمارستانی در ایرانشهر (استان سیستان و بلوچستان) در فضای مجازی منتشر شده و هراس و نگرانی را در مردم این خطه به وجود آورد. پدر نوزاد اعلام می‌کند که پزشک در بیمارستان نبوده و پرستاران باعث مرگ نوزادش شده‌اند اما مسئولان درمانی شهرستان این گفته را تکذیب می‌کنند. این خبر در شبکه‌های اجتماعی بازتاب بسیاری داشته و مردم سوالات بسیاری دارند که نوک پیکان تقصیر را به سمت و سوی بیمارستان و مسئولانش می‌گیرد. این که چرا زایمان طبیعی انجام شده؟ چرا بعد از جدا شدن سر نوزاد آن را بخیه کرده و به خانواده تحویل داده‌اند؟ چرا حین زایمان که متوجه شدند نوزاد در رحم مرده، مادر و پدر را در جریان قرار نداده‌اند؟ و... همه و همه سوالاتی است که به نظر می‌رسد باید وزارت بهداشت پاسخگو باشد.

نوزاد در رحم مرده بود
به نظر مسئولان وزارت بهداشت راه اول را برگزیده و در مقام تشریح و توضیح ماجرا برخاسته‌اند. سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر در مورد جدا شدن سر نوزاد هنگام تولد در بیمارستان ایران این شهرستان توضیحاتی ارائه کرده است.
مهران امینی‌فر، سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر در گفتگو با آنا در مورد تصاویر منتشر شده در فضای مجازی از بخیه سر جدا شده یک جنین به گردنش اظهار کرد: روزهای گذشته مادر بارداری برای زایمان به بیمارستان ایران منتقل شد که حین خارج کردن جنین از داخل رحم مادر، پارگی در ناحیه گردن وی ایجاد شد. با توجه به این که هنگام خارج کردن جنین از کانال رحمی مرده‌بودن جنین محرز شد، اولویت تیم پزشکی نجات جان مادر بود.
وی با اشاره به این که مادر هنگام مراجعه به بیمارستان دچار دردهای شدید زایمانی بوده، می‌افزاید: به همین دلیل مادر سریعا بستری شده اما با توجه به این که وزن جنین 5/5کیلو بود هنگام خروج دچار ترومای سر شده و پزشکان در جهت نجات جان مادر و سلامتی کامل او تلاش کردند.
امینی‌فر یادآور شد: با توجه به اینکه بیمارستان ایران ایرانشهر یکی از مراکز پر مراجعه کشور است. سالانه بیش از 14هزار زایمان در این مرکز صورت می‌گیرد به طوری که روزانه بین60 تا 70زایمان در این مرکز انجام می‌شود که تنها در این مورد نوزاد دچار ترومای گردنی شده است.
سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به وزن سنگین جنین و وخامت حال مادر به صورت سزارین عمل نشده است، افزود: متخصصان حاضر در بالین مادر تشخیص به زایمان طبیعی دادند و ممکن است پیشرفت زایمان به حدی بوده که چاره‌ای جز زایمان طبیعی نبوده است، بنابراین باید اخلاق را رعایت کنیم و قضاوتی در این زمینه نداشته باشیم چون متخصصان بیشتر از ما از وضعیت مادر مطلع بودند.
امینی فر با تاکید بر اینکه تلاش تیم پزشکی برای نجات جان مادر بوده و همواره تکریم بیمار یکی از اولویت‌های آنان است، افزود: پزشکان برای نجات جان مادر و جنین تلاش کردند اما شرایط به نحوی نبود که بتوان نوزاد را حفظ کرد، همچنین در این مورد بررسی صورت خواهد گرفت و چنانچه قصور پزشکی نیز صورت گرفته باشد با پزشک مربوطه به طور قانونی برخورد می‌شود.
وی در مورد نحوه بخیه زدن گردن نوزاد هم گفت: این برش نه چندان کارشناسی از یک زایمان بسیار پیچیده و دشوار حاصل شده است.

شکایت خانواده نوزاد
با وجود آن که سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر این خبر را تکذیب می‌کند، پدر نوزاد فوت شده از شکایت علیه پرسنل بیمارستان خبر می‌دهد و به صراحت می‌گوید: «درد زایمان همسرم بسیار زیاد بود و وقتی پرستاران وضعیت را مشاهده کردند، اقدام به کشیدن سر نوزاد می‌کنند که منجر به جدا شدن سر از بدن می‌شود.»
در حقیقت پدر نوزاد مدعی شده که به جای پزشک، پرستاران این بیمارستان اقدام به زایمان کرده و سر نوزاد را از تنش جدا کرده‌اند.
برخی معتقدند که قصور پزشکی در ایران رو به افزایش است. وزارت بهداشت این گفته را تکذیب می‌کند ولی مشخصا با افزایش فعالیت پرسنل بیمارستانی و کمبود بودجه و نیروی انسانی قصور پزشکی دور از انتظار نیست.
آفتاب یزد: بدون هیچ‌گونه قضاوتی منتظر نظرات کارشناسی می‌مانیم.
بلیط اتوبوس