چراغ سبز بغداد به لغو روادید

گروه سیاسی : چند سالی است که بحث روادید بین ایران و عراق و مشکلات ناشی از وجود آن در مراسم اربعین حسینی مطرح است.بطوریکه هر ساله میلیون‌ها نفر از ایرانیان برای برگزاری مراسم پیاده روی اربعین عازم عراق می‌شوند که بخاطر حجم بالای مردم صدور روادید مانع بزرگی است.از این رو لغو روادید بین ایران و عراق یکی از چالش‌های اصلی برگزاری مناسک مذهبی در عراق است.رئیس ستاد اربعین گفت: لغو روادید بین ایران و عراق زمینه‌هایی را لازم دارد و اگر این زمینه‌ها تا حدی فراهم شود دو کشور نسبت به لغو آن اقدام می‌کنند.حسین ذالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست مراسم اربعین با بیان اینکه تمام اشکالات موجود در برگزاری پیاده‌روی اربعین از سوی گروه‌هایی که برای این‌کار در نظر گرفته‌ایم، به دبیرخانه ستاد مرکزی اربعین اعلام می‌شود تصریح کرد: تمامی‌نقاط ضعف و قوت پیاده روی اربعین امسال را مورد ارزیابی مجدد قرار داده و طی سال آینده با برنامه‌ریزی آن‌ها را برطرف می‌کنیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه طرف عراقی اعلام کرده بعد از پاکسازی کامل داعش، روادید را برای زائران ایرانی لغو می‌کند، گفت: لغو روادید بین ایران و عراق که سفر عمده مسافران این دو کشور از نوع زیارتی بوده، موضوع مهمی‌ است.
ذوالفقاری همچنین افزود‌: ضرورت این موضوع وجود دارد که دو کشور اسلامی‌خدماتی به زائران داشته باشند و در این زمینه هم روادید را لغو کنند.
وی با بیان اینکه دولت ایران با لغو روادید کاملا موافق است گفت: دولت عراق در این زمینه دو ملاحظه اساسی را اعلام کرده، یکی بحث امنیتی و دیگری بحث زیر ساخت‌ها در این کشور است.
ذوالفقاری ادامه داد: دولت عراق معتقد است که اگر روادید را لغو کند و تعداد زائران افزایش یابد، ممکن است به لحاظ خدمت رسانی به آن‌ها در حوزه‌هایی مثل جاده ای ، حمل و نقل و اسکان دچار مشکل شود.
وی در پایان با بیان اینکه همه قبول داریم که زائران باید با عزت، کرامت و امنیت سفر معنوی خود را انجام دهند، خاطرنشان کرد: لغو روادید بین دو کشور زمینه‌هایی را لازم دارد و اگر این زمینه‌ها تا حدی فراهم شود دو کشور نسبت به لغو آن اقدام می‌کنند.
این در حالی است که سفیر عراق در تهران گفت: بغداد قصد دارد پس از نابودی کامل داعش و از بین رفتن خطر تروریست‌ها روادید را برای زائرن ایرانی لغو کند.به گزارش پایگاه اینترنتی خبری السومریه نیوز عراق، راجح الموسوی سفیر عراق در تهران روز گذشته این مطلب را اعلام کرد و گفت: بغداد قصد دارد پس از نابودی کامل داعش و از بین رفتن خطر تروریستها روادید را برای زائرن ایرانی لغو کند.الموسوی اعلام کرد: امسال بیست میلیون زائر در شهر کربلا در فضای امنیتی خوبی گردهم آمدند و این امر نشان دهنده جایگاه رفیع اعتقادات اسلامی‌برای جهان است.وی افزود: مشارکت میلیونی در راه پیمایی اربعین حسینی یک معجزه است.الموسوی گفت: مشارکت زائران ایرانی هر سال افزایش می‌یابد و به دهها میلیون نفر می‌رسد.وی در ادامه گفت: روادید ایرانی‌ها پس از نابودی کامل داعش و محو خطر تروریست‌ها لغو خواهد شد.الموسوی از همکاری مشترک ایران و عراق برای برگزاری مراسم اربعین تجلیل و تأکید کرد: ادامه این همکاری امنیت زائران را تأمین می‌کند و آنها را سالم به وطنشان باز می‌گرداند.
همچنین میرمسعود حسینیان  سرکنسول ایران در کربلا از تجربه خود در مواجهه با زائران اربعین و تمهیدات مسئولان ایرانی گفت و تاکید کرد: بحث ویزا بحث حاکمیتی است ما نمی‌توانیم به عراق به زور بگوییم از ما ویزا نگیرید؛ مثل یک کارت دعوت می‌ماند. بدون کارت دعوت نمی‌توان وارد جایی شد. از طرفی این یک امر متقابل است. ما ویزا می‌گیریم آنها هم ویزا می‌گیرند. سوم اینکه در رابطه با خود اربعین بارها در سطح ریاست جمهوری با ستاد بازسازی عراق صحبت کردیم که امشب شما بگویید ما ویزای خودمان را لغو می‌کنیم اما این مساله چند مشکل دارد. اولیه مساله داستان زیرساخت‌هاست؛ می‌گویند الان که اربعین است دو سه میلیون ایرانی می‌آیند. در طول سال ۵ میلیون ایرانی به عراق سفر می‌کنند. ما جاده و خیابان لازم داریم اگر این پنج میلیون به ده میلیون نفر برسد در این شرایط مشکلاتی خواهیم داشت. مشکل دوم ما امنیتی است؛ آنها می‌گویند ویزا یعنی کنترل کردن. موضوع سوم موضوع مالی است که با توجه به جنگ، ما به این پول نیاز داریم ممکن است ما ویزا نگیریم آنها هم نگیرند اما شما فرض کنید دو میلیون نفر  در ۴۰ دلار چقدر می‌شود؟  این‌ها برای بازسازی است خود آنها نمی‌خواهند ویزا لغو شود وگرنه ما بارها در سطوح مختلف ریاست جمهوری و وزرا گفته‌ایم اما در نهایت خود عراقی‌ها حاضر به لغو ویزا نیستند.
بلیط اتوبوس