حضور‌ میلیونی در اربعین پیام جدی به توطئه در منطقه است

ایسنا: رئیس‌‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه مراسم اربعین از لحاظ سیاسی و منطقه‌ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت: «در روز اربعین جمعیت چند‌میلیون‌نفری که شاید اجتماع چنین جمعیتی در تاریخ کم‌نظیر و بی‌نظیر باشد، با شکوه و عظمت فراوان برای احترام به سالار شهیدان در کربلا جمع می‌شوند و این در حقیقت احترام به آزادی، آزادگی، ‌ایثار و راه شهادت است. از دولت و ملت عراق، به‌خاطر میهمان‌نوازی‌شان در این ایام صمیمانه تشکر می‌کنم و از ملت بزرگ ایران نیز به‌خاطر اهمیتی که برای این روز قائل هستند، سپاسگزارم. ملت ایران نشان دادند که عاشق اهل بیت(ع) هستند و این عشق نجات‌دهنده و هدایتگر است».
حجت‌الاسلام حسن روحانی با اشاره به بسیج تمام دستگاه‌ها برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اربعین، عنوان کرد: «از همه مردم و گروه‌های مردمی و دستگاه‌های مختلف که برای خدمتگزاری به زائران امام حسین‌(ع) وارد عرصه شده‌اند، تشکر می‌کنم. تلاش برای برگزاری این مراسم به غیر از اجر معنوی، از لحاظ سیاسی و منطقه‌ای نیز اهمیت بسیار زیادی دارد». او با تأکید بر اینکه حضور باشکوه و‌ میلیونی مردم در مراسم اربعین حسینی پیام جدی به همه آنهایی است که تفکرات نادرست و بعضا توطئه‌آمیزی را در منطقه دنبال می‌کنند، گفت: «قدرت‌های بزرگ جهانی و غربی همواره به دنبال ایجاد شکاف و اختلاف در بین ملت‌ها و کشورهای منطقه بوده‌اند و امیدوارم حاکمان برخی از کشورهای منطقه نیز با درک این واقعیت، در مسیر وحدت و هم‌گرایی ملت‌های منطقه قرار بگیرند».
حجت‌الاسلام حسن روحانی، لزوم وحدت و همدلی کشورهای منطقه را مورد تأکید قرار داد و افزود: «در خصوص توطئه‌گری و دشمنی آمریکا و رژیم صهیونیستی نسبت به منطقه تعجبی وجود ندارد، چراکه اینها همواره و در طول سالیان دراز بدخواه ملت‌های منطقه بوده و پیوسته برای حضور و سلطه خود در منطقه بهانه‌تراشی می‌کردند تا به این وسیله نفت و ثروت منطقه را غارت کرده و در مقابل تسلیحات خود را به فروش برسانند و دولت اخیر آمریکا مهارت خاصی در این زمینه و جیب‌بری نسبت به کشورهای منطقه به‌ویژه عربستان سعودی دارد. سلطه‌گران نفت و ثروت منطقه را چپاول می‌کنند و در مقابل تسلیحات مختلف خود را به فروش می‌رسانند تا آتش شعله را همچنان روشن نگه دارند». او با ابراز شگفتی از اقدامات برخی کشورهای منطقه، عنوان کرد: «امروز سؤال اینجاست که دشمنی‌هایی که عربستان سعودی نسبت به مردم منطقه آغاز کرده چه فایده و خاصیتی می‌تواند برایش داشته باشد و چگونه افکار سران این کشور راضی به این دشمنی‌ها شده است».
رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به جز خیرخواهی نیت دیگری برای ملت‌های منطقه نداشته و هیچ‌گاه نخواهد داشت، گفت: «در طول تاریخ روابط دوستانه و برادرانه‌ای بین ملت ایران و ملت عربستان وجود داشته است. حالا بر فرض که عربستان با ملت ایران دشمنی می‌کند، چرا با ملت یمن خصومت می‌ورزد و ملتی را که در همسایگی‌اش قرار دارد، مرتبا بمباران می‌کند».
روحانی افزود: «ملت یمن در مقابل این حجم از بمباران کشورش چه عکس‌العملی می‌تواند نشان دهد؟ می‌گویند از سلاح خود استفاده نکنند؟ خب شماها بمباران را متوقف کنید، سپس ببینید آیا ملت یمن به آن پاسخ مثبتی نمی‌دهد؟ شما اجازه ارسال دارو، غذا و کمک‌های سازمان ملل را هم به ملت یمن نمی‌دهید آیا این کار شما درست، معقول و اسلامی است؟». او خطاب به سران عربستان سعودی گفت: «با مردم سوریه و عراق چرا دشمنی می‌کنید و چرا داعش را تقویت کرده و به جان مردم منطقه انداختید؟ چرا در امور و حکومت لبنان دخالت می‌کنید؟ در تاریخ موردی را سراغ نداریم که کشوری برای دخالت در امور کشور دیگر، مسئول آن کشور را آنچنان که به نظر می‌رسد، در کشورش مجبور به استعفا کند. این در تاریخ منطقه بی‌سابقه است. با این راهی که در پیش گرفته‌اید، به کجا می‌خواهید برسید؟».
روحانی عنوان کرد: «اگر در عربستان با مشکلات داخلی مواجه هستید، به دنبال برطرف‌کردن آن مشکل باشید. چرا به‌خاطر مشکل داخلی خود، قصد دارید دیگران را با مشکل مواجه کنید و علیه همه ملت‌های منطقه حرف بزنید؟ شما قدرت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران را به خوبی می‌شناسید و بزرگ‌تر از شماها نتوانستند علیه ملت ایران کاری از پیش ببرند. آمریکا و اذنابش تمام امکانات و قدرت خود را بسیج کردند، اما نتوانستند کاری کنند».
خواهان توسعه یمن، عراق، سوریه و حتی عربستان هستیم
او با تأکید بر اینکه خواست ایران در منطقه صلح، امنیت، ثبات و توسعه است، افزود: «ما برای یمن، عراق، سوریه و حتی عربستان هم خواهان توسعه و پیشرفت هستیم و همه بدانند راهی جز برادری، دوستی و کمک به همدیگر وجود ندارد و اشتباه می‌کنید اگر فکر کنید ایران دوست شما نیست و آمریکا و رژیم صهیونیستی دوست شما هستند. چنین تفکری خطای راهبردی و محاسباتی است. مسیر ما در منطقه استقرار و تقویت ثبات است و می‌خواهیم مرزهای جغرافیایی تغییر نکند. ملت‌ها برای خود تصمیم بگیرند و بمباران و تجاوز به ملت‌های منطقه متوقف شود».
رئیس‌جمهوری گفت: «اتهام دخالت ایران در منطقه در حالی است که جمهوری ‌اسلامی ایران به درخواست عراق و سوریه و برای مبارزه با تروریسم، در مسیر کمک به این کشورها قرار گرفته است و افتخار می‌کنیم که توانستیم داعش را ناکام بگذاریم. قدرت‌های بزرگ غربی به دنبال ایجاد اخلال در مسئله برجام برآمدند، اما در آن گرفتار آمده و افکار عمومی جهان با آنها همراهی نکرد، بنابراين درصدد ایجاد شکاف و اختلاف در بین ملت‌های منطقه برآمدند».
روحانی با بیان اینکه قدرت‌های بزرگ جهانی و غربی همواره با وحدت ملت‌های منطقه مشکل داشته‌اند و برای غلبه با آن شکاف و دودستگی را دنبال می‌کنند، عنوان کرد: «از نظر ما شیعه و سنی و همه اقوام با یکدیگر برادرند و در کنار یکدیگر قرار دارند و امیدوارم حاکمان جدید عربستان سعودی از دشمنی با ملت‌های منطقه دست برداشته و مسیر دوستی را انتخاب کنند. بدانند که از احترام و ادب نسبت به دیگران ضرر نمی‌کنند و آگاه باشند که نیت ایران در منطقه به‌جز ایجاد ثبات و امنیت چیز دیگری نیست. مسیر پیشرفت و توسعه را با قدرت ادامه داده و همواره در مسیر خدمت به مردم بزرگ ایران خواهیم بود».