رییس‌جمهور آمریکا در نشست اقتصادی آسیا- پاسیفیک:

رییس‌جمهور آمریکا دیروز در سخنرانی خود در نشست کشورهای آسیا‌ـ‌ پاسیفیک که در ویتنام در حال برگزاری است بر «احترام متقابل و قانون‌مداری» در عرصه تجارت تاکید کرد.
ویتنام از دیروز میزبان نشست دو‌روزه سران «سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا- پاسیفیک»، موسوم به اَپِک، است و سران هر دو کشور آمریکا و روسیه در این نشست حضور دارند.
دونالد ترامپ در چهارمین مرحله از سفر ۱۲‌روزه خود به قاره آسیا روز جمعه در دانانگ ویتنام در نشست کشورهای عضو اپک شرکت و سخنرانی کرد.
به گزارش رویترز، وی تاکید کرد که ایالات متحده برای «تجارت دوجانبه» با هر کشور عضو این گروه آماده است، اما تنها براساس «احترام متقابل و منفعت متقابل».
او در عین حال در مورد سوء‌استفاده از شرایط تجارت هشدار داده و بر فرصت‌های «برابر و عادلانه» تاکید کرد.
دونالد ترامپ گفت: «از این پس وقتی ایالات متحده با دیگر کشورها یا دیگر ملل وارد شراکت تجاری می‌شود، انتظار داریم که شرکای ما به اصول و قوانین وفادار باشند.»
رویترز در گزارش خود از نشست دانانگ در ویتنام گفته‌های ترامپ را با توجه به اولویت دادن «آمریکا» در رابطه با دیگر کشورها «در تضاد» با رویکرد همتای چینی او دانسته است که در سخنرانی خود تاکید کرد که جهانی‌سازی «روندی غیر قابل برگشت» است و باید آن را پذیرفت.
دونالد ترامپ روز ۱۵ آبان نیز پیش از آغاز مذاکرات رسمی خود با شینزو آبه، نخست‌‌وزیر ژاپن گفت که مناسبات تجاری دو طرف «عادلانه و باز نیست».
ترامپ در جمع شماری از بازرگانان و چهره‌های کلیدی تجاری در ژاپن نیز گفت که «خواهان تجارتی عادلانه و باز هستیم اما در حال حاضر روابط تجاری ما با ژاپن نه باز است نه عادلانه».
انتقادها و اعتراض‌های دونالد ترامپ به توافق‌ها و پیمان‌های تجاری و بازرگانی دولت‌های پیشین ایالات متحده و کشورهای جهان موضوع تازه‌ای نیست.
بلیط اتوبوس