دلایل رغبت تولیدکنندگان به مونتاژ و واردات کالا

عضو انجمن نساجی با تشریح دلایل رغبت تولیدکنندگان به مونتاژ یا واردات کالا به جای تولید، گفت: برای تولید یک ماده اولیه نساجی حدود ۲۰ سال با وزارت صنعت رایزنی کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم.
احد کرمانی در مورد دلایل رونق مونتاژکاری در صنعت کشور و فاصله گرفتن از حلقه‌های اولیه تولید اظهار داشت: وضعیت تولید در کشور روز‌به‌روز بیشتر از قبل به عقب برمی‌گردد و هیچ‌کس رغبتی برای تولید ندارد. عرصه برای تولیدکنندگان تنگ شده و عامل اصلی این اتفاق، بانک‌ها هستند که حمایتی از تولید نمی‌کنند.
وی با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات به صورت اسمی 15 درصد ولی در عمل بالای 30 درصد است، گفت: در چنین شرایطی امکان رقابت وجود ندارد و تولیدکنندگان به واردات محصول نهایی فکر می‌کنند.
کرمانی تصریح کرد: این مساله ناشی از عدم برنامه‌ریزی و ساماندهی توسط دولت است.وی با بیان اینکه هزینه کارگر در ایران بالاتر از کشورهایی مانند چین و هند است، توضیح داد: در چین یک کارگر حقوق 100 دلاری می‌گیرد اما در ایران حقوق کارگر حدود 300 دلار است که البته با این رقم زندگی نمی‌گذرد اما در مقایسه با کارگران هندی و چینی، رقم بالاتری است.
وی با اشاره به اینکه نرخ سود تسهیلات در هند و چین حدود سه درصد است اما در ایران به 30 درصد می‌رسد، گفت: با این وضعیت امکان رقابت با تولیدات خارجی را نداریم.
عضو انجمن نساجی در ادامه با اشاره به بالا بودن قیمت برخی مواد اولیه تولید در ایران گفت: پلی‌استر از جمله مواد اولیه مورد نیاز صنعت نساجی است که از چین وارد می‌شود، از هند نیز واردات ویسکوز صورت می‌گیرد که بابت تامین این مواد اولیه باید کرایه حمل 250 تا 300 تومانی بابت هر کیلو پرداخت شود.
وی تصریح کرد: ویسکوز در ایران تولید نمی‌شود و با این وضعیت، حدود 20 سال در این مورد با وزارت صنعت جنگیدیم تا یک کارخانه تولید ویسکوز احداث کنیم اما به نتیجه نرسید.
وی توضیح داد: برای احداث این کارخانه حدود 300 میلیون یورو سرمایه نیاز است که طی دو سال پیش مذاکرات زیادی را با نعمت‌زاده، وزیر صنعت انجام دادیم اما به نتیجه نرسیدیم.
کرمانی با بیان اینکه نیاز داخل می‌تواند ایجاد کارخانه ویسکوز را در کشور توجیه کند، گفت: قبلا سرمایه مورد نیاز به‌ عنوان آورده سرمایه‌گذار برای احداث کارخانه بین 10 تا 40 درصد هزینه اجرای پروژه بود و بقیه این مبلغ از طریق تسهیلات تامین می‌شد اما حالا هیچ کمکی در این زمینه نمی‌شود و تسهیلاتی اختصاص نمی‌یابد.
وی همچنین با اشاره به اجرای پروژه‌ای برای احداث یک واحد ریسندگی در طبس گفت: ساختمان این پروژه توسط سرمایه‌گذار احداث شده ولی بانک‌ها تسهیلاتی را بابت خرید ماشین‌آلات
پرداخت نمی‌کنند.