جوان را با زبان جوانی بفهمیم

تهمینه انصاری| دکتر فرید موسوی، رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی از سازمان جوانان بازدید کرد و با جمعی از مسئولان و اعضای سازمان جوانان به گفت‌و‌گو نشست. در این دیدار ضمن معرفی جمعیت هلال‌احمر و سازمان جوانان توسط دکتر مسعود حبیبی، نمایندگان جوانان در مجامع و معاونین و روسای ادارات به ارایه گزارش فعالیت‌های خود پرداختند. در این نشست رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به فعالیت‌های این سازمان گفت: سازمان جوانان ٧٠ ساله شد. در دهه٤٠ دانش‌آموزان و دانشجویان فرصت پیدا کردند تا در این سازمان حضور پیدا کنند. این حضور باعث شده تا جوانان به محرومان جامعه مشق خدمت کنند. در‌ سال ٤٩ طرح خانه‌های جوانان مطرح شد و تا ‌سال ٥٧ نزدیک به ٢٠ خانه جوانان دایر شد که یکی از آنها در خرمشهر برای دفاع از این شهر و رسیدگی به مجروحان در‌ سال ٥٩ آغاز به کار کرد.
آموزش از 5 سالگی
حبیبی در توضیح فعالیت‌ها و افتخارات سازمان جوانان عنوان کرد: امروز ما نزدیک به یک‌میلیون داوطلب داریم. سامانه جامعی از‌‌ سال ٩٤ راه‌اندازی کردیم که امروز سامانه ارتقا‌یافته آن را برای کل سازمان داوطلبان و جوانان با ٣٤٠‌هزار عضو شاهد هستیم. فراتر از آن، فعالیت‌های بشردوستانه و فعالیت‌های امدادی بر پایه بشردوستی را ترویج داده‌ایم. آموزش را از سن ٥ تا ٢٩سالگی اعم از آموزش بشردوستی، مهربانی، احترام را همراه با بازی، مانور، تمرین، نقاشی و راه‌های دیگر آغاز کرده‌ایم. جشنواره صلح بین‌المللی را برگزار کرده‌ایم و نزدیک به ٥٠‌هزار نقاشی از سراسر ایران در زمینه صلح دریافت کرده‌ایم. با سه‌هزار مهدکودک همکاری و تفاهمنامه امضا کرده‌ایم. با این کار هم مربیان با جمعیت آشنا می‌شوند و هم مفاهیم هلال به کودکان آموزش داده می‌شود که این آموزش‌ها شامل آموزش‌های امدادی است که در بالابردن اعتماد‌به‌نفس آنها نقش پررنگی ایفا می‌کند.
8هزار کانون دانش‌آموزی در 8هزار مدرسه
رئیس سازمان جوانان در ادامه با تأکید بر اقدامات این سازمان در حوزه دانش‌آموزی اظهار داشت: 8‌هزار کانون دانش‌آموزی در 8‌‌هزار مدرسه دایر کرده‌ایم. طرح دادرس را برای ٤٠٠‌هزار نفر که ٨ مهارت کمک‌های اولیه را می‌آموزند، آغاز کرده‌ایم که این دقیقا در کشورهای پیشرفته هم در حال انجام است. در کنار همه این فعالیت‌ها، تمرین کار گروهی و دوستی نیز از نتایج این دوره‌ها بوده است. سلسله رقابت‌هایی برای تیم‌های هر استان در نظر گرفته‌ایم. وی افزود: آموزش‌های بشردوستی در زمینه موادمخدر، آسیب‌های اجتماعی با 5‌هزار برنامه در 5‌هزار استان، گفت‌وگوی بشردوستی برای آشنایی دانش‌آموزان به منطق و صلح، شرکت در مناظره‌ها که برای کاهش خشونت در جامعه بسیار موثر بوده است را در کارنامه فعالیت‌های خود داشته‌ایم. حبیبی با تأکید بر حضور و استقبال جوانان ٢٩-١٨ ‌سال در کانون‌های دانشجویی، جوانان، طلاب و روستایی توضیح داد: ١٢٠٠کانون دانشجویی و ٨٠٠ کانون در سطح شهرها داریم که دبیرهای آنان توسط خود جوانان انتخاب می‌شود. حرکت عظیمی در‌ سال گذشته با استراتژی YES با محوریت رهبری جوانان در تصمیم‌گیری‌ها در مجامع کانون دانشجویی اجرا کرده‌ایم. به جوانان بها داده‌ایم و از آنها در تصمیم‌گیری‌ها مشورت می‌گیریم و در تلاش هستیم این را تعمیم دهیم. در عین حال، از ایده‌ها و خلاقیت‌های جوانان هم استفاده می‌کنیم.
فعالیت‌های بشردوستانه و خودامدادی غنچه‌های هلال
عباسعلی محمدزاده، رئیس اداره پیش‌دبستانی معاونت جوانان جمعیت هلال‌احمر نیز در این نشست با تأکید بر اقدامات این سازمان در 5‌ سال گذشته و تغییر نگرش نسبت به کودکان گفت: خدماتی در قالب مهدهای کودک و مراکز پیش‌دبستانی ارایه می‌دهیم. دو توافقنامه یکی با سازمان بهزیستی برای ورود به مهدهای کودک تحت‌پوشش بهزیستی و دیگری با معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش برای ورود به مراکز پیش‌دبستانی امضا کرده‌ایم. وی همچنین ادامه داد: کانون‌های غنچه‌های دو هدف را دنبال می‌کنند؛ هدف اول مباحث بشردوستانه است که در این راستا کودکان شعار کانون را که همان کمک به همنوع چه زیباست، گذشت، ایثار و انفاق را در قالب نمایش، مانور و نقاشی فرا می‌گیرند. طراحی کاورها و کوله‌پشتی برای غنچه‌های هلال نیز از برنامه‌های ما بوده است.
جوان‌باوری و مسئولیت‌دهی؛ شاخصه مهم فعالیت سازمان جوانان
ابوالفضل امینی هرندی، دبیر مجامع کانون‌های جوانان کشور با ارایه گزارشی سه قسمتی از فعالیت‌های این سازمان بیان کرد: نیروهای حقیقی و اجرایی فعالیت‌های این سازمان را انجام می‌دهند که از 400 شعبه در 808 کانون جوانان منشأ گرفته است. طبق فرامین رهبر معظم انقلاب و مسئولان جمعیت هلال‌احمر، تمام تصمیم‌گیری‌ها و تصویرسازی‌ها را معاونین و روسای سراسر کشور این سازمان همراهی می‌کنند. جوان‌باوری و مسئولیت‌دهی به معنای واقعی در امسال که هفتادمین سالروز تأسیس است، دیده می‌شود. فعالیت‌های سازمان جوانان به واسطه ساختار مجامع، هدفمندتر شده؛ زیرا هزینه‌ها و منابع که محدود است، توسط افراد معلوم هزینه می‌شود و این هزینه‌ها ساختارهای منسجم‌تری را به همراه خواهند داشت.
هلال را با سازمان جوانانش هم بشناسیم!
میلاد حسنی امیرآبادی، دبیر مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر نیز ضمن تبریک هفتادمین سالروز تأسیس سازمان جوانان تصریح کرد: سازمان جوانان سابقه هفتاد ساله دارد و هفتاد‌ سال است که در حیطه جوانان فعالیت می‌کند. متاسفانه با توجه به اقدامات گسترده جوانان این سازمان، مردم شناخت کافی از این سازمان ندارند. تمامی فعالیت‌های ما در راستای جهانی عاری از خشونت، اقدامات فرهنگی و بشردوستانه است. همان‌طور که رئیس‌جمهوري کشورمان، دکتر روحانی در‌ سال 1392 در مجمع عمومی سازمان ملل ایده‌ای را از هیأت حاکمه فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر مطرح کردند و انجام این فعالیت‌ها در چهارچوب قوانین فدراسیون تصویب شد، اما آنچه که ما در جامعه می‌بینیم این است که جوانان ما متولی ندارند و سازمان جوانان با تولی‌گری هفتاد ساله بی‌توجه باقی مانده است. چهارچوب کانون‌های جوانان می‌تواند متولی امور جوانان باشد، اما نه وزارتخانه‌ها و نه سازمان‌های مردم‌نهاد به این موضوع توجهی نداشته و از حضور سازمانی با این گستره فعالیت‌ها بی‌اطلاع هستند و جمعیت هلال‌احمر را با سازمان امداد‌و‌نجات می‌شناسند؛ مطالبه ما تحقق سازمان جوانان وعده‌داده‌ شده توسط رئیس‌جمهوری است.
داوود پیرانی، دبیر کانون دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی و دانشجوی نمونه در این دیدار گفت: آنچه که ما در کانون‌های دانشجويی علوم پزشکی انجام می‌دهیم، طرح کاروان سلامت است که در متروها و مسجدها و دیگر مکان‌های عمومی به 300هزار نفر از شهروندانمان خدمات‌رسانی و غربالگری کرده‌ایم. بهترین و راحت‌ترین کار در حوزه علوم پزشکی درمان است؛ اما بعضی چیزها را نمی‌توان با دارو و انجام جراحی‌ها درمان کرد. این انتظار را داریم که در مجلس شورای اسلامی صدای ما جوانان باشید، زیرا که جوانان فراموش شده‌اند. استفاده از مدیریت جوانان راهی برای درمان است.
رامین اسدبیگی، عضو شورای مرکزی مجمع کانون‌های دانشجویی ضمن معرفی کمیسیون آموزش و پژوهش بیان کرد: جمعا 6 کمیسیون در کانون‌های دانشجویی در مجمع کشوری اعم از کمیسیون امداد و سلامت، آموزش و پژوهش، طرح و برنامه و عام‌المنفعه داریم. چند فعالیت کمیسیون آموزش و پژوهشی که ما در آن فعالیت داریم، اخیرا پیگیري تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران و سپس مسابقات رقابت مهر در اولویت فعالیت‌های ما قرار گرفت.
حمید خرم، عضو شورای مرکزی مجمع کانون‌های جوانان در خصوص تیم‌های جهادی آماده‌سازی اردوگاه مهر انزلی بیان کرد: پیش از شروع اردوهای نشاط و امید، با مراجعه به اردوگاه شاهد یک‌سری از نوسان‌ها بودیم که در اثر گذشت زمان ایجاد شده بود. جوانان دغدغه‌مند هم به دنبال رفع این نوسانات بودند. تیمی برای بررسی این مشکلات تشکیل دادیم، مجددا با تیم عملیاتی به اردوگاه مراجعه کردیم و موانع و مشکلات را از سر راه برداشتیم.
علیرضا نوری صفت، عضو شورای مرکزی مجمع کانون‌های جوانان استان تهران در این دیدار با تأکید بر اقدامات سازمان جوانان برای جوانان در حوزه‌های مختلف گفت: شهرستان ورامین با توجه به خطری که مواد‌مخدر آن را تهدید می‌کند و یا شهرستان پاکدشت با توجه به خطری که آلودگی محیط‌زیست آن را تهدید می‌کند، هر کدام را از نقطه نظری خاص با توجه به کمبودهایشان بررسی می‌کنیم.
زهرا زارعی، عضو شورای مرکزی استان تهران و دبیر شهرستان ملارد نیز با اشاره به موقعیت جغرافیایی این شهرستان در جنوب غرب استان تهران اظهار داشت: ملارد شهری است که با موادمخدر درگیری فراوانی دارد و ما در زمینه کمپین «نه به اعتیاد» و یا «طرح ملی پیمان» فعالیت گسترده‌ای داشته‌ایم.
مینا احمدی، دبیر مجمع استانی کانون‌های جوانان استان تهران با اشاره به پروژه‌های بین‌المللی این سازمان در زمینه آسیب‌های اجتماعی گفت: دو پروژه بین‌المللی که زیر نظر فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر انجام شد تحت عنوان جوان و مواد‌مخدر و چگونگی مشارکت جوانان در برنامه‌های پیشگیرانه آسیب‌های اجتماعی بود که در چهار کشور مختلف انجام شد و ما افتخار حضور داشتیم. در این برنامه آموزش‌های مختلفی در زمینه اعتیاد و ایدز با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فرا گرفتیم و این باعث شد تا این آموزش‌ها را به همسالان در کشور خود بیاموزیم و در کنار آن طرح‌های مختلفی ازجمله طرح پیمان نیز انجام شد.
مجید ملبوسی، عضو شورای مرکزی مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی بیان کرد: مسئولیت من ارزشیابی و نظارت بر عملکرد کانون‌ها و کمیسیون‌ها و مجامع استان‌ها است. در ماه گذشته، اردوی تشکیلاتی با معرفی مجامع برتر تشکیل شد که این مجامع مورد تقدیر قرار گرفتند.
اشتیاق فراوان جوانان برای طرح پیمان
کبری محمدی، مشاور رئیس سازمان جوانان در امور آموزش و پژوهش با اشاره به قدمت هفتاد ساله سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر و دلیل این قدمت که همان جوان‌باوری است، گفت: سازمان جوانان بستری برای بروز استعدادهای جوانان فراهم می‌کند. وقتی جوانی با یک‌ سال سابقه در کانون‌های سازمان جوانان را با جوانی با 8 سال سابقه مقایسه می‌کنیم، تفاوت‌های بسیاری بین آن دو وجود دارد، به دلیل این‌که ظرفیت جوانان در برنامه‌ها و اردوهای فرهنگی و پیشگیرانه افزایش پیدا می‌کند و اعتماد‌به‌نفس، خودباوری، مردم‌شناسی و حتی جامعه‌شناسی را در ارتباطات خود در اردوها با قومیت‌های مختلف در خود می‌یابند. اشتیاق فراوانی در دل جوانان برای مشارکت در طرح پیمان وجود داشت، در این طرح‌ هزار سرگروه آموزش دیدند و هر یک 49 نفر را تحت پوشش قرار دادند، سپس این 49 نفر، هفت نفر رابط انتخاب کردند و آموزش به صورت آبشاری آغاز شد. در حال ‌حاضر تمامی بازخوردها از آموزش‌ها را به اشتراک می‌گذارند.
داوری‌های جوانان از دل جوانان در رفاقت مهر
عذرا والی، رئیس اداره اردوها و مراسم‌های معاونت دانشجویی و جوانان سازمان در خصوص برنامه‌های انجام‌شده این سازمان ازجمله برنامه رفاقت مهر توضیح داد: یکی از برنامه‌هایی که در معاونت دانشجویی و جوانان انجام می‌شود، مسابقات رفاقت مهر است. این مسابقات در رشته‌های مختلفی همچون امداد و کمک‌های اولیه، اسکان اضطراری، حمل مصدوم و زبان انگلیسی برگزار می‌شود. این مسابقات در سه سطح برگزار می‌شود که طی هفته‌های گذشته بیست‌و‌هشتمین مرحله آن هم برگزار شد. نزدیک به 30‌هزار عضو جوانان جمعیت هلال‌احمر در این مسابقات مشتاقانه شرکت می‌کنند و آموزه‌های امدادی خود را می‌سنجند و هدف اصلی این مسابقات هم ارتقای آموزه‌های علمی و امدادی است. با حضور ‌هزار نفر از بيست‌ونهم شهريور ماه تا دهم مهرماه در استان کرمان این مسابقات را برگزار کردیم  و نکته مهمی که باید به آن اشاره کنم این است که ما از خود جوانان برای برگزاری این مسابقات استفاده کردیم.
شوق رویش، طرح تابستانی با بازدهی بالا
فاطمه بیباک، رئیس اداره دانشجویی و طلاب سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر نیز در این دیدار بیان کرد: 1100 کانون دانشجویی در مراکز آموزشی و 230 کانون طلاب در حوزه‌های علمیه است. یکی از فعالیت‌های شاخص ما به‌خصوص در فصل تابستان، طرح تابستانی با نام شوق رویش داریم که هر‌ سال در فصل تابستان برای غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان در پایگاه‌هایی در شعب و مراکز فرهنگی جمعیت هلال‌احمر ایجاد می‌کنیم که‌ سال گذشته بیش از 505 پایگاه و بالغ بر 500‌هزار نفر در کلاس آموزش‌های این سازمان آموزه‌های امدادی، فعالیت‌های بشردوستانه و زبان انگلیسی را فرا گرفتند.
70‌سال فعالیت داوطلبانه ارزشمند است
دکتر فرید موسوی، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از تمامی مسئولان، کارمندان و اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به مناسبت هفتادمین سالروز تأسیس این سازمان و تسلیت فرارسیدن اربعین حسینی بیان کرد: هفتاد ‌سال حفظ فعالیت‌های داوطلبانه با همین مختصات جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی کشور بسیار ارزشمند است. ما کمتر سازمانی را با این سابقه داریم و این مرهون ایثار تمامی عزیزان مشغول در این سازمان است. به ریاست این سازمان برای داشتن نیروهایی با انرژی و فعال تبریک می‌گویم و امیدوارم در آینده شاهد فعالیت‌های بیشتر این مجموعه باشیم. یاد و خاطره فعالیت‌های دکتر معتمدی را هم گرامی بداریم. افتخار می‌کنم مسئولیتی در مجلس دارم که فراکسیونی با حدود 38 نفر از همکاران زیر 40‌سال به اضافه 250 نفر از جوان‌دلانی است که ما می‌توانیم با همکاری آنها برنامه‌های حوزه جوانان را پیش ببریم. از افرادی که هنوز برای سپردن مسئولیت به جوانان دلهره دارند، دعوت می‌کنم در جمع شما جوانان باشند و ببینند که جوانان زمانی که به آنها اعتماد و فرصت داده می‌شود، چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند و این رسالت شماست که این را فریاد بزنید.
موسوی همچنین گفت: یکی از مواردی که علاوه بر ماموریت‌های بشردوستانه و امداد و نجات در برنامه ششم قانونگذاری‌ شده است، ارتقاي سرمایه اجتماعی کشور است که حایز اهمیت است و نیاز است که نوع نگاه افراد که مدیریت این حوزه را به عهده دارند، نسبت به ماموریت‌ها و اقدامات این کشور فراتر از ماموریت‌های بشردوستانه و امدادی باشد. امروز ما در حوزه سرمایه اجتماعی دچار چالش‌هایی هستیم و نیاز است که به نوع دیگری به موضوعات نگاه کنیم. این نگاه، انتظار از توان سازمان جوانان این جمعیت است که نگاه دیگری جاری کنند. اگر براساس همان مدل ذهنی و نگرش‌های گذشته به موضوعات نگاه کنیم، قطعا نمی‌توانیم در این حوزه موفقیت لازم را کسب کنیم. اقدامات شما در حوزه جوانان می‌تواند به صورت موفقیت‌آمیز اتفاق بیفتد.
وی با تأکید بر وظیفه مسئولان برای شناخت نیازهای جوانان گفت: ما هنوز نتوانستیم با جامعه جوانان و نیازهای جوانان ارتباط درستی برقرار کنیم. نیازهای نسل جدید را نشناخته‌ایم. کسی هم در این میان برای خود نقشی قایل نیست. ارتباط و همبستگی را بین نسل جدید و جامعه نمی‌بینیم و به این فاصله نسل‌ها و نقش آنها در آینده کشور توجه نداریم. من فکر می‌کنم حسب ماموریت‌هایی که ما برای جمعیت قایل شده‌ایم، باید ورود کرد و باید به خود بیاییم و بدانیم تماما پول و امکانات تهیه‌کردن راه‌حل مناسبی نیست. آسیب‌های اجتماعی صرفا در مناطق محروم کشور نیست. ما هنوز گفتمان با نسل جدید را فرا نگرفته‌ایم. مگر نمی‌گوییم جمیعت هلال‌احمر باید وارد بحران شود، بحران صرفا آتش‌سوزی نیست، این یک بحران است که کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد، کشوری که به‌راحتی به امروز نرسیده است. چندین دهه اخیر جوانان بسیاری خون خود را تقدیم این کشور کردند و ما اجازه نداریم نسبت به جوانان و این اتفاقات بی تفاوت باشیم. زمانی که این نسل را شناختیم، باید به زبان خودش با آن صحبت کنیم. ما هنوز به روش‌های گذشته می‌خواهیم با نسل جوان ارتباط برقرار کنیم. کمپین «نه به تصادفات» به دلیل همزبانی با جوانان و سوارشدن بر نیاز‌ها توانست به هدف خود برسد. این نشان می‌دهد که اگر برنامه‌ریزی درست باشد، ما می‌توانیم موفق شویم. این برنامه‌ریزی هم باید توسط جوانان انجام شود. ما هم در حد توان از جوانان حمایت و پشتیبانی می‌کنیم که شما این امید را در کشور بگسترانید.
دکتر فرید موسوی، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: من از شما جوانان دو خواهش دارم؛ خواهش اول این است که ما در حوزه جوانان مدیریت‌های ناهماهنگی را می‌بینیم. دستگاه‌های مختلفی از مسئولیت جوانان را به عهده دارند و بودجه‌های خوب و سرمایه‌های انسانی به آنها تخصیص پیدا می‌کند اما موازی‌کاری‌هایی که در حوزه‌های مختلفی اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود که ما از شما جوانان بخواهيم که این ناهماهنگی‌ها را ببینید و ما را در جریان بگذارید. اگر بین دستگاه‌های متولی هماهنگی اتفاق بیفتد، در حوزه جوانان موفق خواهیم بود. خواهش دوم این است که در زمینه شعار «جهان عاری از خشونت» احساس می‌کنم، نیاز است که ما در حوزه بین‌الملل  فعالیت بیشتری داشته باشیم. یک واحد متولی مباحث بین‌الملل داشته باشیم. هم اقدامات خود را در سطح بین‌المللی شرح دهیم و هم یک‌سری بودجه‌ها و امکانات بین‌المللی در ماموریت‌های خود به خود اختصاص می‌دهیم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم؛ استفاده از این امکانات می‌تواند راهگشا باشد. یک‌سری نگاه‌ها به استفاده از بودجه‌ها هست ولی جمعیت هلال‌احمر با توجه به ساختار رسمی که دارد می‌تواند راحت‌تر از این امکانات استفاده بکند. نهایتا چون تمامی کارها داوطلبانه و براساس ایثار است، تقویت تعلق بین همین اعضا و سازمان هم می‌تواند مفید واقع شود. قطعا اقداماتی انجام داده‌اید، ولی ما هم با پاسخ به نیازهایی که کل دوستانی که در این جمعیت فعالیت می‌کنند، با اشتغال آنها و ارتقاي مهارت‌های آنان، همه از مواردی هستند که ما از شما حمایت خواهیم کرد. این باعث می‌شود که جوانانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، تعلق خاطر و وابستگی آنها به مجموعه افزایش یابد که نهایتا در ارتقاي ماموریت‌ها و انسجام مجموعه مفید واقع خواهد شد. امیدواریم در آینده شاهد توسعه فعالیت‌های این شما و این سازمان بیش از گذشته باشیم.  
خرید بلیط