وزیر نیرو: وضعیت ذخایر آبی کشور وخیم است

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در کل کشور الگوی مناسبی برای مصرف آب وجود ندارد گفت: وضعیت کشور ایران از نظر ذخایر آبی وخیم و مانند یک مجروح است.
به گزارش ایرنا رضا اردکانیان در دیدار با نماینده ولی فقیه در خوزستان اظهار کرد: باید از دانش جدید برای تصفیه آب استفاده کنیم تا کسری آب جبران شود.
وی با بیان اینکه اکنون 20 میلیون هکتار از مزارع کشاورزی جهان با بهره گیری از آب فاضلاب کشت می‌شود افزود: تغییر الگوی کشت و آموزش کشاورزان از سوی وزارت جهاد کشاورزی ضروری است.
وزیر نیرو ادامه داد: باید درخصوص مشکلات و بحران آب به مردم آگاهی داده شود تا آنان الگوی مصرف خود را به سمت بهینه سازی تغییر دهند.
وی به پروژه آبرسانی به پایانه مرزی چذابه در استان خوزستان اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود محدودیت‌های مالی دولت، این طرح در کمتر از 2 ماه به بهره‌برداری رسید.
اردکانیان گفت: این پروژه با احداث 2 ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 180و 288 متر مکعب در ساعت، اجرای 30 کیلومتر خط انتقال آب شرب و احداث 500 متر مکعب مخزن ذخیره آب افتتاح شد.
وی با اشاره به اینکه تمام توان خود را برای آبرسانی به نقاط مختلف خوزستان بکار خواهیم گرفت افزود: یکی دیگر از مصوبات مهم دولت برای خوزستان اجرای طرح احیاء اراضی 550 هزار هکتاری است.
وی یادآور شد: با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری خوزستان اجرای فاز دوم این طرح را پیگیری می‌کنیم.
وی گفت: اجرای کامل طرح مقام معظم رهبری موسوم به طرح 550 هزار هکتاری نیازمند ایجاد انسجام بین دستگاهی شامل وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت،معدن و تجارت است.
وزیر نیرو گفت: عملیات اجرایی پنج طرح نیروگاهی با ظرفیت تولید سه هزار و 600 مگاوات برق امسال در استان خوزستان آغاز می‌شود.
رضا اردکانیان اظهار کرد: ظرفیت نصب شده نیروگاهی در خوزستان بالغ بر 13 هزار و 200 مگاوات برق است و امسال 2 واحد 160 مگاواتی شامل بخش بخار نیروگاه بهبهان و بخش گاز غرب کارون به این ظرفیت اضافه می‌شود.
وی افزود: در تلاش هستیم سال آینده نیز عملیات اجرایی تولید چهار هزار و 500 مگاوات برق در خوزستان آغاز شود و زمانی که مجموعه طرح‌ها به ثمر برسد بیش از 60 درصد ظرفیت نصب شده نیروگاهی استان افزایش یافته است.
اردکانیان ادامه داد: این اقدامات زیربنای موثری برای توسعه استان است و به عنوان یکی از اصلی‌ترین ضرورت‌ها و زیرساخت‌ها برای توسعه و رشد اشتغال خواهد بود.
سایر اخبار این روزنامه
تجارت 52 میلیارد دلاری ایران با جهان در 7 ماهه سال 96 رهبر معظم انقلاب اسلامی در درس خارج فقه: «پیاده‌روی اربعین» نماد پرشکوه پیروان اهل‌بیت(ع) است موگرینی: کنگره می‌خواهد آمریکا را در برجام نگه دارد دکتر عراقچی: برجام باید به عنوان مشعل امید در دنیای دیپلماسی، روشن بماند خبرگزاری رسمی چین مطرح کرد؛ همکاری ایران و روسیه اقدامات ضد برجامی ترامپ را خنثی می‌کند وضعیت صفر ایران در بازاریابی گردشگری سلامت شرط وزیر بهداشت برای ساخت بیمارستان‌های ویژه گردشگران کربلای معلا میزبان میلیون‌ها زائر داخلی و خارجی در مراسم اربعین حسینی دکتر روحانی در تماس تلفنی رئیس جمهور لبنان: از هیچ کمکی در جهت تقویت ثبات و استقرار در لبنان دریغ نخواهیم کرد درجلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست دکتر روحانی؛ نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی تصویب شد در دیدار سرلشکرجعفری با رئیس ستاد ارتش پاکستان: اسلام مهم‌ترین عامل وحدت دوملت است
بلیط اتوبوس