شوک به اهالی موسیقی

آرمان: 3 خواننده محکوم شدند! پیش از این هرگاه نام خواننده‌ای مطرح می‌شد، یا درباره برگزاری کنسرت بود یا ارائه اثر جدید. بنابراین خبر محکومیت 3 خواننده عجیب بود. خبر چنین بود: «رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی به اتهام سرقت ادبی با شکایت اردلان سرفراز ترانه‌سرا به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. به نوشته «فارس» اردلان‌سرفراز ترانه‌سرای مشهور علیه سه خواننده داخلی به دلیل استفاده بدون اجازه از دو ترانه‌اش شکایت کرده که دادگاه بدوی رأی به دو سال حبس تعزیری این خوانندگان داده است.» آن‌طور که در خبرها منتشر شده، علی لهراسبی و رضا صادقی ترانه «سوغاتی» از اردلان سرفراز را خوانده و منتشر کرده بودند؛ قطعه «برخیز» با صدای سینا سرلک که به‌عنوان یکی از قطعات سریال پربیننده شهرزاد منتشر شده بود نیز در گذشته با صدای ابراهیم حامدی و با نام محتاج منتشر شده بود که سروده اردلان سرفراز است. اردلان سرفراز با وکالت صالح دادگر پیگیری‌های لازم را انجام داد و این پرونده در دادگاه فرهنگ و رسانه بررسی و منجر به صدور کیفرخواست شد. سپس به شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت ارجاع و نهایتا رأی صادر شد.
خوانندگان چه گفتند؟
رضا صادقی با بیان اینکه احضاریه دادگاه به دست او نرسیده است، اظهار کرد: «دو سال پیش در کانال تلگرامم صوتی منتشر شد که این قطعه در حد یک گیتار زدن و خواندن چهار بیت از شعر «سوغاتی» آقای سرفراز بود. در این صوت تلگرامی حتی صدای محیط و در و دیوار نیز شنیده می‌شود. یک هفته پیش وکیل من با من تماس گرفت و گفت چنین حکمی را داده‌اند؛ آن هم نه به‌دلیل این شکایت، بلکه گویا دادگاه اظهار کرده بوده چند بار برای ما احضاریه فرستاده اما من، آقای لهراسبی و آقای سرلک در دادگاه حاضر نشده بودیم. گویا به‌دلیل اینکه به دادگاه بی‌احترامی شده است، این حکم را صادر کرده‌اند.» علی لهراسبی نیز گفت: من تازه متوجه این موضوع شده‌ام، بعدا درباره آن صحبت خواهم کرد.
واکنش مدیربرنامه‌ها چه بود؟
علی جعفری مدیر برنامه‌های رضا صادقی ضمن تایید خبر گفت: ما هم از طریق رسانه‌ها این موضوع را مطلع شدیم. موضوع را از طریق وکیلمان پیگیری می‌کنیم؛ البته فکر نمی‌کنم موضوع مهمی باشد و طی روزهای آینده این مساله حل خواهد شد. مسعود دهقان هم به‌عنوان تهیه‌کننده و مدیر برنامه سینا سرلک با اشاره به اقامت موقت این خواننده موسیقی ایرانی در خارج از کشور گفت: ما از این طرح شکایت و برگزاری دادگاه بی‌اطلاع بودیم و امروز از طریق رسانه‌ها در جریان حکم صادرشده قرار گرفتیم. این حکم دادگاه غیابی بوده و قابل تجدیدنظرخواهی است و در اسرع وقت از طریق وکیل سینا سرلک به آن اعتراض خواهیم کرد. دهقان اضافه کرد: سینا سرلک از خوانندگان خوب کشور است و چنین حواشی از اعتبار و ارزش ایشان در بین مخاطبان کم نخواهد کرد.