وعده ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی تا ۳ ماه آینده؛

گروه فناوری- پیامک‌های تبلیغاتی که تا دیروز باعث مزاحمت برای عموم مردم شده بود و حتی صدای مسوولان را درآورده بود گویی هم‌اکنون تبدیل به معضل بزرگی شده که ظاهرا جلوگیری از ارسال این پیامک‌ها و کنترل آن برای مسوولان کاری سخت و نفسگیر است‌.
این در حالی است که سرپرست رگولاتوری از ساماندهی پیامک‌های مزاحم شخصی طبق شکایات مردمی تا پایان مهر و طراحی پنل کاربری دریافت انتخابی پیامک‌های تبلیغی تا حدود سه ماه آینده خبر داد‌.
از این‌رو بنا بر گفته سرپرست رگولاتوری‌، مردم باید باز هم این مزاحمت‌ها را تحمل کنند به امید اینکه در آینده از ارسال آنها جلوگیری شود‌.
حسین فلاح‌جوشقانی‌، با تشریح جزییات راه‌اندازی سامانه ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی شخصی، از فراهم شدن امکان گزارش‌دهی آسان پیامک‌های مزاحم شخصی تا پایان مهر و امکان دریافت انتخابی پیامک‌های تبلیغی از طریق پنل کاربری پس از مهرماه خبر داد‌.
سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توضیح داد‌: دو کار به صورت موازی در حال انجام است؛ نخست اینکه اگر مردم شکایتی از پیامک‌های شخصی دارند بتوانند به رگولاتوری منتقل کنند و از طریق سامانه‌ای این پیامک‌ها را مدیریت و اعمال مقررات کنیم. بحث دوم ایجاد امکان دریافت انتخابی پیامک‌‌های تبلیغاتی است تا اگر مردم متقاضی دریافت برخی پیامک‌های انبوه هستند این امکان فراهم باشد‌.
وی افزود‌: بخش اول را وعده دادیم تا پایان مهر راه‌اندازی کنیم و بخش دوم پس از مهرماه انجام خواهد شد که پیش‌بینی می‌کنیم در دو تا سه هفته آینده ضوابط را آماده کنیم و دو تا سه ماه نیز برای اجرا وقت نیاز باشد‌.
فلاح جوشقانی تصریح کرد‌: بخش دوم نیازمند مقررات و ضوابط است که در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز به تصویب خواهد رسید و هم‌اکنون در دست مطالعه است‌. در این بخش اپراتورها باید ملزم به طراحی پنلی با امکان دسته‌بندی پیامک‌ها و سرشماره‌ها شوند که این کار تدریجی و نیازمند زمان است‌.
سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد‌: هدف اصلی در این ساماندهی، فراهم کردن امکان مسدودسازی کامل یا دریافت انتخابی پیامک‌های انبوه برای مشترکین است تا از سوی دیگر بستر پیامک برای تبلیغات یا اطلاع‌رسانی در اختیار کسب و کارها نیز قرار گیرد‌.
وی یادآور شد‌: در حال حاضر تنها راه‌حل فعلی دریافت نکردن پیامک‌های تبلیغاتی انبوه و مسدود کردن کامل پیامک انبوه از طریق سامانه 800 است‌.
فلاح‌جوشقانی خاطرنشان کرد‌: سامانه 800 تا زمانی که سیستم‌های جدید به بلوغ نرسند فعالیت خواهد کرد و پس از آن اگر ضرورتی برای فعالیت‌ آن نباشد باقی نخواهد ماند‌.
مهم‌ترین قابلیت سامانه پیام‌های کوتاه، ارسال پیامک تبلیغاتی و انبوه است‌. یکی از مزایای تبلیغات پیامکی خوانده شدن تقریبا ۱۰۰ درصد این نوع تبلیغ است که برای تبلیغ‌کنندگان دارای اهمیت بسیار شده است ‌. استقبال چشمگیر تبلیغ‌کنندگان از این خدمات‌، اپراتور‌ها را با سود‌های سرشاری مواجه می‌کند که این نکته به ادامه روند دنباله‌دار شدن مزاحمت‌های پیامک‌های تبلیغاتی دامن می‌زند‌.
مدیریت کامل تبلیغات، نداشتن هزینه توزیع و عدم وابستگی به شرایط آب و هوایی از دیگر ویژگی‌های ارسال پیامک تبلیغاتی محسوب می‌شود که کار را برای انتشاردهندگان راحت و آسایش و فضای خصوصی مشترکین تلفن‌همراه را با تنش روبه‌رو کرده است‌.