روزنامه ایران
1396/06/23

فضای جامعه باید امن باشد،نه امنیتی

روحانی در جلسه هیأت دولت:
فضای جامعه باید امن باشد، نه امنیتی
در بخش‌های مختلف مدیریتی و اشتغال  از ظرفیت بانوان و جوانان استفاده شود

رئیس‌ جمهوری بر ضرورت اتخاذ و پیمودن مشی اعتدال و میانه‌روی توسط استانداران و همه مسئولان رده‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد و آنان را به لزوم توجه به شایسته‌سالاری، رشد و رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال پایدار، توجه به اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت جوانان و بانوان فراخواند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در جلسه هیأت دولت با تبریک و آرزوی موفقیت برای
7 استاندار جدید که در جلسه هیأت وزیران معرفی شدند و رأی اعتماد گرفتند، اظهار داشت: پذیرفتن مسئولیت در دوران فعلی به معنای آمادگی برای ایثار و فداکاری است، چرا که این افراد می‌توانند در کار دانشگاهی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موفق‌تر ظاهر شده و زندگی راحت‌تری داشته باشند، اما پذیرفتن مسئولیتی مانند استانداری که عالی‌ترین مقام دولت در استان‌ها محسوب می‌شود، بی‌تردید مسئولیت سنگین و دشواری است، لذا همه وزیران باید از فعالیت استانداران به‌عنوان منتخبان هیأت دولت پشتیبانی کنند. رئیس جمهوری تصریح کرد: مشروعیت همه ما بر مبنای رأی مردم است یعنی 24 میلیون رأی به‌عنوان مشـــــــروعیت دولت محسوب می‌شود و 42 میلیون رأی نیز نشان‌دهنده استحکام مشــــــــروعیت نظام اسلامی است که مردم با حضور پرشور خود در انتخابات، مجدداً این مشروعیت را مورد تأیید قرار دادند. روحانی توجه به خواست و مطالبه مردم و حفظ روحیه آنها برای حضور در انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: مردم خواست و مطالبه خود را در دوران انتخابات و در اجتماعات مختلف مطرح کردند که باید در اداره استان‌ها به آن توجه شود. رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه اساس دولت یازدهم و دوازدهم بر مبنای مشی اعتدال و میانه‌روی بوده و مردم هم بر همین مبنا به این دولت رأی دادند، اظهار داشت: افراط و تفریط جز ضرر و خسران هیچ نتیجه‌ای برای مردم نداشته و نخواهد داشت. مشی اعتدال همان روشی است که اسلام و پیامبر گرامی(ص) به‌عنوان خط وسط و امت وسط از آن یاد کردند و این مشی باید همواره مبنای کار و فعالیت‌مان باشد.
انتخاب مسئولان براساس شایسته سالاری
وی با تأکید بر اینکه همه مسئولان در رده‌های مختلف باید به اعتدال توجه کنند، اظهار داشت: مسئولان همچنین باید به شایسته‌سالاری توجه جدی داشته باشند و تمام انتخاب‌هایشان باید بر مبنای شایستگی انجام بگیرد و نباید موضوعاتی مانند اقوام، دوستان و آشنایان تأثیری در انتخاب‌هایشان داشته باشد. ضمن اینکه هرکس از شایستگی بیشتری برخوردار است، شرعاً نیز حق با اوست و باید مسئولیت را برعهده بگیرد. رئیس جمهوری همچنین توجه استانداران به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال را مورد تأکید قرار داد و گفت: آمار سه ماهه اول امسال نشان داد که در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم، لذا باید تلاش کنیم تا رشد اقتصادی موجود به رونق ملموس اقتصادی در کشور تبدیل شود و در این راستا ضرورت دارد به عوامل و لوازم ایجاد رونق اقتصادی توجه شود. روحانی آمار بیکاری بالای 10 درصد را به معنای وجود معضل و مشکل دانست و همگان را به هشیاری در مقابل آسیب‌های ناشی از این معضل فراخواند و گفت: اگر چه شاید تک رقمی شدن بیکاری، آسان نبوده و دشوار باشد، اما همه باید در مسیر رفع بیکاری تلاش کرده و اجازه نداد که شرایط از این سخت‌تر شود.
رونق در استان‌ها بر ظرفیت‌های بومی متکی باشد
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: تولید و رونق اقتصادی در استان‌ها باید عمدتاً متکی بر ظرفیت‌های خود استان و استان‌های همجوار باشد و استانداران می‌توانند با رفع موانع، بهترین عملکرد را در جذب سرمایه و ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی داشته باشند. روحانی اضافه کرد: امروز برای توسعه نیازمند سرمایه و تکنولوژی هستیم و استانداران با برداشتن موانع و جذب بخش خصوصی و سرمایه‌ ایرانیان خارج از کشور و نیز سرمایه خارجی می‌توانند در توسعه شتابان استان‌ها تأثیرگذار باشند. رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال پایدار باید اصلی‌ترین مسأله در استان‌ها باشد، گفت: در این راستا دولت از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد، اما موفقیت اصلی استانداران در این عرصه استفاده از توان بخش خصوصی و مردم است و چنانچه این بخش‌ها با همه توان وارد عرصه شوند می‌توانند شرایط را دگرگون کنند و وظیفه اصلی استانداران و مسئولان در این زمینه بهبود و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار است.رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت توجه به مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، گفت: همه بر درون‌زا و برون‌گرا بودن اقتصاد تأکید داریم و در این راستا ستاد اقتصاد مقاومتی فعال است و معتقدیم اقتصاد مقاومتی می‌تواند حرکت خوبی در توسعه و رونق اقتصادی کشور به وجود آورد.
وی افزود: رابطه خوب استانداران با بانک‌های استان می‌تواند برای ایجاد فعالیت‌های اقتصادی در استان‌ها بسیار مؤثر باشد.
فضای ناامن سرمایه‌ها را فراری می‌دهد
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود وجود فضای امن و آرام در استان‌ها و کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: فضای جامعه باید امن باشد و نه امنیتی؛ امنیتی شدن فضای جامعه به معنای فرار سرمایه، فرار مغزها و عدم پیشرفت است. برای پیشرفت و توسعه باید فضای جامعه متعادل و آرام باشد. باید توجه داشت که فرهنگ و اخلاق با بگیر و ببند اصلاح نمی‌شود، بلکه در این زمینه باید واقعیت‌های فرهنگی را به مردم معرفی کرد و در این صورت مردم، بهترین را انتخاب خواهند کرد و پیامبر اسلام(ص) نیز همواره بشیر و نذیر بودند و با این شیوه اخلاق حسنه را در مدینه و مکه جاری کردند. روحانی همچنین توجه به جوانان و بانوان کشور را ضروری دانست و گفت: امروز در فضایی که بانوان کشور تحصیلکرده و در مراتب مدیریتی، علمی، پژوهشی و تحقیقاتی موفق ظاهر شدند، لازم است در بخش‌های مختلف مدیریتی و اشتغال از ظرفیت آنها استفاده شود و باید تلاش کنیم عقب‌ماندگی‌هایی را که از گذشته در این زمینه وجود داشته  جبران کنیم. رئیس جمهوری گفت: در ایام انتخابات همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت و توان جوانان، تأکید شد و در این راستا می‌توان سن مدیریتی را مقداری پایین آورد و بخوبی از ظرفیت جوانان استفاده کرد. روحانی با تأکید بر اهمیت هماهنگی دستگاه‌ها و مسئولان اجرایی با قوا و دستگاه‌های دیگر، اظهار داشت: بدون هماهنگی با قوای دیگر نمی‌توان در استان‌ها به موفقیت دست یافت. باید با همه دستگاه‌ها رفتار و تعامل مناسبی وجود داشته باشد و از توان و امکانات همه دستگاه‌ها در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی استفاده کرد.
تأکید بر اجرای حقوق شهروندی
وی موضوع حقوق شهروندی و ضرورت توجه جدی به آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: همه دستگاه‌های کشور مکلف هستند حقوق شهروندی را که به آنها ابلاغ شده  رعایت کنند و با رعایت آن می‌توان شاهد تحول در سراسر کشور بود.رئیس جمهوری اضافه کرد: قوه مجریه باید پیشگام رعایت و اجرای حقوق شهروندی باشد اگر چه سایر قوا هم باید در این زمینه کمک و یاری کنند. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید برحضور کامل و تمام وقت استانداران در استان محل مأموریت خود، گفت: استاندار و خانواده وی باید در محل مأموریت خود به طور کامل و با همه وجود برای خدمتگزاری مستقر شود.