روزنامه جوان
1396/06/23

اعتراض به نقش ژن خوب در ليست اميد

سعيد رضوي فقيه، فعال سياسي اصلاح طلب در نشستي به نقش ژن خوب در بسته شدن ليست اميد اعتراض كرد و مشخصاً فاطمه حسيني، دختر صفدر حسيني را نام برد. او در مورد بسته شدن ليست اميد براي مجلس گفت كه «بايد سراغ كساني مي‌رفتيم كه به اصلاحات نه فقط به عنوان يك شعار براي ورود به ليست بلكه به معناي واقعي اعتقاد داشتند. ولي متأسفانه رفتيم سراغ اصلاح‌طلبان سببي و نسبي! خانم حسيني با چه اساسي بايد وارد ليستي شوند كه پشتوانه اصلاحات را دارد و عملكرد ايشان چه بوده است؟ به طور كلي زنان مجلس براي اصلاح ساختار زن‌ستيزانه چه كرده اند؟ دختراني كه در بهزيستي مورد تجاوز قرار گرفتند كدام يك از نمايندگان زن مجلس موضع خود را اعلام كرده‌اند؟ در خصوص حقوق نجومي آقاي حسيني كه به هر سوء نيتي منتشر شد خانم حسيني از تريبون مقدس مجلس از حقوق پدرشان دفاع كردند.» او مجلس دهم را كه با نام اصلاح طلبان است، مجلس بي هويت ناميد و اضافه كرد: «آقاي عارف با سكوت خود فقط نمك بر زخم تمام كساني مي‌زنند كه به ايشان رأي داده‌اند. بهتر نيست آقاي عارف منافع ملي را به منافع شخصي ترجيح دهند؟» نقش آقازاده‌ها در پيشبرد اهداف اصلاح طلبان آنقدر پررنگ شده كه صداي خود اصلاح طلبان هم درآمده است و البته شوراي سياستگذاري اصلاح طلبان هم پاسخي براي آن ندارد.

  ما مدير غيربومي مي‌گذاريم، اما شما پروازي نباشيد!
رئيس‌جمهور در جلسه روز گذشته هيئت دولت از استانداران جديد خواست كه همه زندگي‌شان در همان استان باشد: «خواهش مي‌كنم از استانداران كه هر كس الان وارد استان مي‌شود به كماله وارد استان شود؛ يعني نيمي از بار و بنه در يك استان ديگر نباشد. زن و فرزند و زندگي در همان استان باشد. اگر با همه زندگي در يك استان رفتيم، معلوم است كه ما از همه جا دل كنديم و آمديم در اين استان براي خدمتگزاري كامل...» درخواست روحاني البته درخواست درست و موجهي است؛ مدير پروازي و مديري كه زندگي‌اش در استاني غيراز استان محل كارش است، نمي‌تواند به خوبي بر كارش تمركز كند و كارآيي او پايين خواهد بود؛ اما سوال اين است كه آيا دولت نمي‌تواند از استانداران بومي استفاده كند تا ضمن برطرف كردن اين مشكل، موجب نارضايتي مردم را هم فراهم نكند؟ درخواست روحاني منطقي است، اما زمينه پروازي شدن مديران و استانداران را خود دولت بر انتصاب‌هاي غيربومي فراهم مي‌كند. يقيناً هر استاني آنقدر نيروي شايسته دارد كه بتواند حداقل مقام استانداري خود را تأمين كند. طبيعتاً مدير بومي با الزامات و نيازهاي استان آشناتر هم است.

   مظلوم‌نمايي با چاشني دروغ
 اصلاح‌طلبان كه از نبود وزير زن در كابينه روحاني عصباني هستند، تلاش مي‌كنند در عين اعتراض به عملي نشدن خواسته شان، توجيهاتي براي اين كار روحاني بتراشند كه توده‌هاي اصلاح طلب از رئيس‌جمهور روي گردان نشوند. فاطمه راكعي فعال سياسي اصلاح طلب از اعتراضاتي به روحاني مي‌گويد كه باعث شده او نتواند وزير زن داشته باشد و بعد گله مي‌كند كه چرا براي احمدي‌نژاد چنين اعتراضاتي نبوده است: « جالب است كه در دوره آقاي احمدي‌نژاد هيچ‌يك از اين اعتراضات را شاهد نبوديم. نه تفسير ولايت داشتن مطرح شد و نه برخي مانند زمان دولت اصلاحات تهديد به حرام اعلام نمودن ماليات كردند.  به هرحال اين سوالي است كه براي ما هم مطرح است و هيچ‌جوابي هم براي آن نداريم. اين برخورد دوگانه با دولت‌ها اصلا شايسته نيست و افرادي كه چنين رفتار كرده‌اند بايد پاسخگوي مردم باشند. » اين در حالي است كه وقتي محمود احمدي‌نژاد وزير زن معرفي كرد، برخي علما و مراجع معترض شدند و از قضا بحث ولايت مرد بر زن را مطرح كردند و ... اينكه دولت وقت به اين اعتراضات چه واكنشي نشان داد، بحث ديگري است؛ اما اينكه بدون اطلاع دقيق از مواضع علما، آنان را به برخورد دوگانه با دولت‌ها متهم كنيم، شايسته يك فعال سياسي نيست.