روزنامه جهان صنعت
1396/06/23

آقای هاشمی در ریاست مجمع با توانایی و تدبیر و آگاهی به وظایف خود عمل می‌کرد

مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام باید صددر‌صد انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند، بیان کردند: این مجمع در فرآیند اداره و مدیریت کشور دارای تاثیر بسیار مهمی است بنابراین باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملا حاکم باشد و هیچ مصوبه، موضع‌گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود.
به گزارش دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع را از ابتکارات باارزش امام بزرگوار خواندند و با اشاره به سه وظیفه مهم این نهاد یعنی «تشخیص مصلحت»، «مشاورت در تعیین سیاست‌های کلی» و «ارائه راه‌حل در معضلات کشور» تاکید کردند: مجمع باید صد‌در‌صد انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری مسوولیت بسیار ظریف و خطیر مجمع در «تشخیص و اعمال مصلحت» افزودند: مجمع در مواقعی که مصلحتی مهم وجود دارد و نظر مجلس شورای اسلامی را بر تشخیص شورای نگهبان ترجیح می‌دهد، باید توجه کند مصلحتی که تحت عنوان ثانویه است، طبعا باید بسیار مهم، مسجل و واضح باشد و با نظر اکثریت قاطع و قابل قبول مجمع، آن هم برای مدتی معین و موقت اعمال شود. ایشان افزودند: اعمال مصلحت باید با نگاه بلندمدت و نه روزمره، صورت پذیرد و برای تشخیص آن، بحث‌های دقیق، کامل و مستدل با حضور فعال همه اعضا از جمله فقهای شورای نگهبان انجام شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق دومین وظیفه مجمع یعنی «مشورت دادن به رهبری در تعیین سیاست‌های کلی نظام» را نیازمند بررسی‌های دقیق و همه‌جانبه خواندند و گفتند: سیاست‌های کلی، هندسه نظام را در مسایل مختلف تعیین می‌کند و بسیار مهم است. رهبر انقلاب اسلامی تفکیک سیاست‌های کلی در مسایل ماندگار و بلندمدت با موضوعات مقطعی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: ممکن است برخی از سیاست‌های کلی نیازمند بازنگری و به‌روز شدن باشد و برخی هم کلا زمانش سپری شده باشد.
ایشان مجمع را به «اتقان» و «استحکام» در تدوین سیاست‌های کلی همراه با بحث‌های عالمانه، مستدل، مجتهدانه و دقیق توصیه کردند و افزودند: به‌گونه‌ای عمل کنید که سیاست‌های کلی، «قوی، دقیق و با عبارات گویا و مفید» باشد تا پس از مدتی کوتاه نیازمند اصلاح یا تجدیدنظر نشود. «صراحت»، «قابل تاویل نبودن» و «پرهیز از ورود به چگونگی اجرا» از دیگر نکاتی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مقوله سیاست‌های کلی نظام مورد تاکید قرار دادند. ایشان تبلور سیاست‌های کلی نظام در قوانین، سیاست‌ها و اقدامات دولت و مجلس و سایر قوا و دستگاه‌های مسوول را بسیار مهم برشمردند و گفتند: سیاست‌های کلی، چارچوب همه اقدامات اجرایی و تقنینی کشور را مشخص می‌کند و دولت و مجلس و همه دستگاه‌ها باید کاملا منطبق با این سیاست‌ها عمل کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان‌شان خاطرنشان کردند: مجمع تشخیص مصلحت، یادآور امام بزرگوار و فرآورده‌ انقلاب است و در فرآیند اداره و مدیریت کشور دارای تاثیر بسیار مهمی است بنابراین باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملا حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع‌گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود. رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از وجوه مختلف شخصیتی آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از زحمات اعضای فعال مجمع تشکر کردند و حضور اعضای جدید در این نهاد را خونی جدید، نیرویی فزاینده و موجب امیدواری بیشتر خواندند. ایشان همچنین یاد شخصیت‌های برجسته و فقید مجمع در دوره قبل به‌ویژه آقای‌ هاشمی‌رفسنجانی و آقایان واعظ‌طبسی، عسکراولادی و حبیبی را گرامی داشتند و افزودند: آقای ‌هاشمی‌رفسنجانی در سال‌های متمادی ریاست مجمع با توانایی و تدبیر و آگاهی به وظایف خود عمل می‌کرد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام با هوشمندی و جامع‌نگری امام راحل شکل گرفت و در دوره‌های مختلف نقش مهمی در خدمت به نظام و حل مشکلات کشور و تدوین سیاست‌های کلان ایفا کرده است. وی مجمع را بازوی رهبری در تعیین سیاست‌های کلی خواند و انجام دقیق مسوولیت‌های خطیر مجمع را نیازمند همکاری همه قوا و ارکان نظام دانست.