روزنامه بهار
1396/06/22

اعلام وضعیت قرمز

رهبر کره‌شمالی با اعلام شرایط ‌شبه جنگی‌، این کشور را در وضعیت قرمز قرار داد. این اقدام کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، باعث گیج شدن شهروندان این کشور منزوی شده است چرا که پس از اطلاعیه وی مبنی بر قرار داشتن کشور در وضعیت قرمز، فرمان دیگری از جانب حکومت این کشور صادر نشده‌ است.
بر اساس طبقه‌بندی‌های تعریف شده در سیستم امنیتی کره‌شمالی، وضعیت ‌شبه جنگی‌ تنها یک پله پایین‌تر از وضعیت ‌جنگی‌ قرار دارد و همه شهروندان کشور را ملزم می‌کند تا اقدامات ویژه را جهت آمادگی برای جنگ از جمله تهیه سلاح‌های جنگی و رفتن به پناهگاه‌ها در صورت حمله هسته‌ای، انجام دهند.اما با گذشت یک هفته از اظهارات کیم جونگ اون درباره این وضعیت امنیتی، براساس گزارش‌ها زندگی در کره‌شمالی با شرایط طبیعی ادامه دارد.
یک منبع خبری از استان ریانگانگ به یک وبسایت خبری در کره‌جنوبی گفت: مردم گیج شده بودند زیرا با وجود اعلام وضعیت ‌شبه جنگی‌ از سوی فرمانده ارشد کره‌شمالی در اوایل هفته گذشته، هیچ آموزش و تمرین جنگی به خصوصی صورت نگرفته است. این موضوع باعث شد تا بعضی از شهروندان تصور کنند این اقدام برای تحریک گسترده مردم صورت گرفته بود. با اینکه پس از اعلام وضعیت نیمه جنگی به مردم دستور داده شده بود تا همان‌جایی که هستند بمانند و همیشه هوشیار باشند، با این حال چیزی غیر عادی رخ نداد.ششمین و بزرگترین آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی که در سوم سپتامبر صورت گرفت، کیم جونگ اون را در معرض واکنش‌های کشورهای مختلف جهان برای محکوم کردن این اقدام قرار داد.تجدید تهدید امنیتی کره‌شمالی می‌تواند هشداری از طرف کیم برای تحریک بیش از پیش جهان به سوی جنگی تمام عیار باشد.
از طرف دیگر کارشناسان معتقدند این اقدام می‌تواند با تشدید احساس خطر از تهدیدهای خارجی، آشفتگی مردم این کشور را درباره علاقه شدید کیم به پیگیری ظرفیت‌های هسته‌ای، التیام ببخشد.
Pتصویب قطعنامه تحریم کره‌شمالی
 شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب این قطعنامه که پیش‌نویس آن از سوی آمریکا پیشنهاد شده بود، با اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ موافقت کرد.نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد در این باره گفت: هر اندازه تحریم‌های قوی‌تری علیه کره‌شمالی اعمال کنیم، دست بالاتری در تحقق راهکار سیاسی خواهیم داشت. تحریم‌های جدید عرصه را بر پیونگ‌یانگ تنگ‌تر نموده و محدودیت‌هایی شدید برای صادرات و واردات این کشور ایجاد می‌کند.
این در حالی است که کره‌شمالی پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، اگر پیشنهاد مورد نظر واشنگتن برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه پیونگ‌یانگ در جلسه شورای امنیت تصویب شود، ایالات متحده بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.البته دیپلمات‌ها گفته‌اند که آمریکا پیش‌نویس اصلاح شده قطعنامه‌ تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی را ارائه داده است. این اصلاحیه برای جلب موافقت روسیه و چین از قطعنامه تحریم‌ها صورت گرفته است. به گفته دیپلمات‌ها در قطعنامه جدید بخش‌های سخت ملایم‌تر شده و بخش مربوط به تحریم‌های فلج کننده نفتی کره‌شمالی کمتر شده است. گفته مي‌شود که آمریکا از جمله خواهان منع کامل واردات نفتی کره‌شمالی و انسداد دارایی‌ها و منع سفرهای خارجی کیم جونگ اون بود که در قطعنامه تصویب شده به آن اشاره‌ای نمی‌شود.دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل که نامشان فاش نشده، گفته‌ بودند، آمریکا و چین تا دقیقه نود مشغول مذاکره در مورد این قطعنامه بوده‌اند. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد درباره قطعنامه جدید گفت: ما تلاش برای ترغیب کره‌شمالی برای انجام کار درست را به اتمام رسانده‌ایم و اکنون برای جلوگیری از انجام کار غلط توسط این کشور اقدام می‌کنیم.وی با بیان این که آمریکا در صدد جنگ با کره‌شمالی نیست، تصریح کرد، پیونگ‌یانگ هنوز از نقطه غیرقابل‌بازگشت عبور نکرده است.هیلی اظهار کرد، قطعنامه امروز بدون روابط مستحکمی که میان روسای جمهوری آمریکا و چین برقرار شده، به تصویب نمی‌رسید.نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد پس از تصویب قطعنامه کره‌شمالی گفت: امروز جامعه بین‌المللی نشان داد که برنامه هسته‌ای کره‌شمالی را بر نمی‌تابد و اگر این کشور نخواهد به این مسأله پایان دهد، این جامعه دست به کار خواهد شد.وی از این که تحریم‌های بسیار بیشتری بر کره‌شمالی اعمال خواهد شد، ابراز خرسندی کرد و گفت، این تحریم‌های بی‌سابقه این شانس را به جهان می‌دهد که بتواند این کشور را از ادامه اعمال تحریک‌آمیزش بر حذر دارد و تنها این اقدامات در زمانی نتیجه‌بخش خواهد بود که تمامی کشورها به اجرای این تحریم‌ها اهتمام ورزند.هیلی تصریح کرد، تحریم‌های جدید علیه پیونگ‌یانگ مي‌تواند حدود ۸۰۰ میلیون دلار از درآمد سالانه کره‌شمالی بکاهد.قطعنامه‌ مصوب شورای امنیت واردات نفتی کره‌شمالی را محدود می‌کند و صادرات محصولات صنایع نساجی این کشور را ممنوع می‌کند. هدف از این تحریم‌ها ضربه زدن به درآمد مالی دولت کره‌شمالی است که برای پیشبرد برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک خود به آن نیاز دارد.
صنایع نساجی بعد از صادرات زغال سنگ و سایر مواد معدنی دومین منبع در آمد مهم کره‌شمالی است.این قطعنامه همچنین میزان صادرات نفت خام، گاز مایع و محصولات پالایش شده نفتی به کره‌شمالی را محدود می‌کند. بیشتر نفت خام کره‌شمالی را چین تامین مي‌کند.یک مقام آمریکایی که با مذاکرات پیرامون این قطعنامه آشناست، به واشنگتن پست گفت که به این ترتیب اکنون بیش از ۹۰ درصد صادرات گزارش شده کره‌شمالی در معرض تحریم است.این نهمین مجموعه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره‌شمالی از سال ۲۰۰۶ به این سو است.همچنین کره‌شمالی با محکوم کردن تحریم‌های جدید سازمان ملل علیه این کشور گفت که توسعه سلاح هسته‌ای در کره‌شمالی وارد مرحله تکمیلی شده است و آمریکا بزودی با دردناک‌ترین تجربه خود روبه‌رو خواهد شد.
 سفیر کره‌شمالی در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو گفت: حکومت واشنگتن باتحریک رویارویی اقتصادی، سیاسی و نظامی بر یک بازی خطرناک برای متوقف کردن روند توسعه نیروی اتمی جمهوری دموکراتیک خلق کره تمرکز کرده در حالی که این روند در حال حاضر به مراحل نهایی و تکمیلی خود رسیده است.
این فرستاده کره‌شمالی هشدار داد، تدابیر بعدی از جانب پیونگ یانگ سبب خواهند شد آمریکا دچار بیشترین دردی که تاکنون تجربه کرده، شود.این دیپلمات در عین حال گفت، کشورش به شدیدترین وجه تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل را علیه خود محکوم کرده و قاطعانه این تحریم‌ها را رد می‌کند.رابرت وود، سفیر آمریکا در این کنفرانس نیز گفت: امید داریم که رژیم کره‌شمالی پیام بلند و واضح جامعه جهانی را شنیده و مسیر متفاوتی را انتخاب کند.
Pتوقف افتتاح حساب برای کره‌شمالی
بزرگترین بانک‌های چین در یک اقدام غیرمنتظره اعلام کردند که مانع افتتاح حساب‌ اشخاص حقیقی و حقوقی کره‌شمالی خواهند شد؛ اقدامی که می‌تواند ضربه‌ای سنگین به اقتصاد این کشور منزوی وارد کند. بزرگترین بانک‌های چین شامل ‌بانک چین‌، بانک سازندگی چین، بانک کشاورزی چین، بانک صنعت و تجارت چین و بانک ارتباطات چین اعلام کردند که مانع افتتاح حساب جدید برای اشخاص و کمپانی‌های کره‌شمالی خواهند شد.
این اقدام نشان می‌دهد از زمان انجام ششمین آزمایش اتمی کره‌شمالی، سیاست چین به عنوان اصلی‌ترین متحد پیونگ‌یانگ در قبال همسایه‌اش به صورت کلی تغییر کرده است.‌ژانگ لیانگو‌، استاد مطالعات کره‌شمالی در دانشکده حزب کمونیست چین گفت: مسدود کردن راه افتتاح حساب‌ برای اشخاص و کمپانی‌های کره‌شمالی به نفع چین است. چین تحریم‌ها علیه کره‌شمالی را جدی می‌گیرد.سه بانک‌ نیز اعلام کرده‌اند که اقداماتی را برای بستن حساب‌های موجود کره‌شمالی نیز انجام می‌دهند درحالی که مابقی بانک‌ها اظهارنظری در این باره نکرده‌اند.برخی از شعب بانک‌های بزرگ چین اعلام کرده‌اند که ماه گذشته اطلاعیه‌ای درباره مسدود کردن حساب‌های مرتبط با کره‌شمالی دریافت کرده‌اند.با وجود این اقدام بانک‌های بزرگ چین، برخی از تجار چینی می‌گویند هنوز راه‌هایی برای تجارت قانونی با کره‌شمالی وجود دارد.