روزنامه اعتماد
1395/11/28

مردم گلايه‌مندند

  قهری وجود ندارد    آشتي ملي بي معني است
 هیچ گسلی در کشور وجود ندارد و مردم، یکپارچه و متحد هستند  
  اینکه اگر برجام نبود، جنگ حتمی بود، دروغ محض است
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح چهارشنبه در ديدار پر‌شور هزاران نفر از مردم آذربايجان، حضور منسجم، مقتدرانه و پرطراوت ملت در راهپيمايي ۲۲ بهمن را «مايه آبروي انقلاب و نظام و ايران» خواندند و با اشاره به اينكه مسوولان نبايد اين حضور را به معناي گله نداشتن مردم تصور كنند، افزودند: امريكا مي‌خواهد با تكرار ترفند تهديد و جنگ نظامي، توجه مسوولان كشور را از صحنه جنگ واقعي يعني جنگ اقتصادي منحرف كند، مسوولان هوشيار باشند و همه همت خود را صرف حل مشكلاتي همچون بيكاري، ركود، گراني و تبعيض كنند. رهبر انقلاب اسلامي، حضور پرشكوه ملت در راهپيمايي ۲۲ بهمن امسال را «مايه آبروي انقلاب و نظام و ايران» خواندند و با تشكر صميمانه قلبي از مردم خاطرنشان كردند: امسال نه فقط منابع داخلي از افزايش حضور مردم در بسياري از شهرها سخن گفتند بلكه دشمنان انقلاب هم بر خلاف سال‌هاي قبل، با استفاده از تعابير «ميليوني» به اين حضور عزت‌بخش اذعان كردند و زبان بنده حقيقتا از اداي تشكر از ملت قاصر است.
ايشان با اشاره به تلاش بي‌وقفه سيا، موساد، دستگاه اطلاعاتي و جاسوسي انگليس و هزينه شدن دلارهاي نفتي قارون‌ها براي فضاسازي بر ضد انقلاب و جمهوري اسلامي گفتند: در تمام طول سال، صدها شبكه ماهواره‌اي، فضاي مجازي و ورشكستگان فراري از ايران، به تحقير و تضعيف و متهم‌سازي نظام مشغولند اما حضور عظيم ملت همچون باران رحمت الهي، در روز ۲۲ بهمن اين فضاي غبارآلود را پاكيزه مي‌كند و همچون رودخانه‌اي زلال و مبارك، آلودگي‌ها را مي‌زدايد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تامل در تركيب جمعيتي راهپيمايي ۲۲ بهمن را ضروري و بسيار مهم برشمردند و افزودند: اكثر اين جمعيت عظيم، دوران تلخ و سياه اختناق طاغوت، پيروزي انقلاب، امام راحل و دفاع مقدس را نديده‌اند اما با احساس و معرفت و روشنفكري و روشن‌بيني به خيابان‌ها مي‌آيند. ايشان خاطرنشان كردند: حضور اميدآفرين و ايستادگي نسل سوم و چهام در ميدان دفاع از انقلاب و نظام، نشان‌دهنده رويندگي و بالندگي انقلاب و نكته‌اي بسيار مهم و درخور توجه است. رهبر انقلاب اسلامي، تلاش دشمنان را براي ناكارآمد نشان دادن نظام، كوبيدن آب در هاون برشمردند و افزودند: ما البته مثل همه جاي دنيا نابساماني‌هايي داريم كه به هيچ‌وجه از آنها نمي‌گذريم اما دشمن در تلاش است پيشرفت‌ها و كارهاي بسيار مهم ۳۸ سال اخير را ناديده بگيرد و مردم را مأيوس كند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با استناد به گزارش‌هاي واقعي، پيشرفت‌هاي كشور را در ۴ دهه اخير در برخي امور زيربنايي، شگفت‌انگيز خواندند و يادآوري كردند: برخي از اين پيشرفت‌ها و جهش‌ها در دوره‌هاي صدساله هم معمولا امكان پذير نيست. ايشان آبرو و عزت ملي ايرانيان را در مقايسه با دوران تحقيرآميز طاغوت، از دستاوردهاي پرافتخار انقلاب برشمردند و افزودند: رژيمِ تو سري خور از امريكا و انگليس، ملت را ذليل و خوار كرده بود اما امروز همه به عزت و اقتدار ملت و حضور تعيين‌كننده ايران اذعان دارند و مي‌دانند در تقريبا همه مسائل منطقه، اگر ايران حضور نداشته باشد و اراده نكند، كاري به پيش نخواهد رفت.
رهبر انقلاب ۲۲ بهمن را «نعمتي الهي و فرصتي گرانقدر» براي اعلام مواضع و خواسته‌هاي ملت دانستند و افزودند: امسال، ملت نشان داد در مقابل دشمنان ايستاده است و به دنبال تحقق اسلام و پيشرفت نظام اسلامي برخاسته از مردم است و هر مسوولي با ملت همراه نباشد و ايستادگي نكند ملت او را بدون ترديد پس خواهد زد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به مسوولان كشور تاكيد كردند: حضور پرشور مردم در مقابل دشمن كمين كرده براي بلعيدن ايران را به حساب گلايه نداشتن آنها از عملكرد مسوولان نگذاريد چرا كه مردم از مسائل مختلف از جمله تبعيض و كم كاري و بي‌اعتنايي به مشكلات گلايه‌مندند و احساس ناراحتي و رنج مي‌كنند. ايشان خاطرنشان كردند: سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» در حال پايان يافتن است و مسوولان دولت و ديگر قوا بايد به مردم گزارش دهند در اين زمينه چه كرده اند؟ رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: مسوولان نبايد به مردم بگويند «بايد چنين بشود»، بلكه بايد بگويند «چنين شد».
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، «بيكاري و ركود و گراني» را از مشكلات مهم كشور خواندند و گفتند: البته مسوولان در تلاش هستند اما ظرفيت‌هاي كشور بيش از اينهاست و راه خروج از مشكلاتِ چند بعدي هم مشخص است. ايشان به سخنان ۶ سال پيش خود در زمينه هدف‌گذاري دشمن براي تشديد فشارهاي اقتصادي و دلسرد شدن مردم اشاره كردند و افزودند: مسوولان بايد به مسائل اقتصادي توجه كامل كنند، البته مسائل فرهنگي و علمي نيز مهم است اما در نگاه كوتاه‌مدت، مسائل اقتصادي در اولويت است. رهبر انقلاب اسلامي در تحليل هدف واقعي دولت قبلي و فعلي امريكا در تكرار ترفند «تهديد ايران به جنگ» افزودند: امروز هم مثل قبل از گزينه‌هاي نظامي روي ميز حرف مي‌زنند و آن مسوول اروپايي هم به مسوولان ما مي‌گويد «اگر برجام نبود وقوع جنگ حتمي بود»، اما اين حرف يك دروغ محض است و آنها مي‌خواهند ذهن ما را از جنگ واقعي يعني نبرد اقتصادي منحرف كنند و به جنگ نظامي سوق دهند تا مسوولان كشور از تمركز در عرصه پيشرفت اقتصادي و توجه به جنگ فرهنگي غربي‌ها با ملت ايران باز بمانند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، نظارت و پيگيري طرح‌ها و برنامه‌ها را كاملا ضروري خواندند و گفتند: از رييس‌جمهور محترم خواسته‌ام به مديران اجرايي تذكر دهد كه مديريت بايد با شفافيت و نظارت و پيگيري همراه باشد وگرنه صرف اينكه مديران بگويند «بشود» و طرف مقابل هم بگويد «چشم»، پيشرفتي صورت نمي‌گيرد و كار عيني انجام نخواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي با استناد به آيه «واعدوا لهم ما استطعتم من قوه» تاكيد كردند: منظور اين آيه فقط توجه به قوه نظامي نيست بلكه معناي آيه اين است كه هرچه مي‌توانيد درون خود را از همه نظر قوي كنيد كه اين همان استحكام ساخت داخلي است كه بارها گفته‌ام. رهبر انقلاب اسلامي، تحقق رشد ۸درصدي را به استناد نظر متخصصان و به شرط استفاده كامل از ظرفيت‌هاي داخلي امكان‌پذير دانستند و خاطرنشان كردند: معناي واقعي رشد، رشد توليد و استحكام داخلي اقتصادي يعني همان اقتصاد مقاومتي است نه فقط فروش بيشتر نفت كه البته آن هم مفيد است. ايشان با انتقاد از عناصري كه فقط روي كمبودها و ضعف‌ها دست مي‌گذارند و آنها را بزرگنمايي مي‌كنند، افزودند: نكته قابل تامل اين است كه اين عناصر همان كساني هستند كه خودشان به دشمن‌گراي تحريم‌ها را داده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان‌شان، حادثه ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ تبريز را درسي مهم و همچون موتور پيش‌برنده ملت در پيروزي انقلاب اسلامي دانستند و افزودند: مردم آذربايجان در همه تحولات مهم اجتماعي و سياسي ۱۳۰ سال گذشته كشور مانند قضيه تنباكو، مشروطه، نهضت ملي‌شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس از اصلي‌ترين محورهاي مبارزه بوده‌اند و اين، شناسنامه و تاريخ پر افتخار آذربايجان است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تحركات تفرقه‌افكنانه برخي گروه‌ها در سال‌هاي اول انقلاب در تبريز، گفتند: امام بزرگوار ما در مقابل آن حركت‌ها كه برخاسته از سياست‌هاي قديمي انگليسي‌ها بود، فرمودند «هيچ‌كس نگران نباشد، چراكه خود مردم تبريز جواب آنها را خواهند داد» و همين‌گونه نيز شد.
ايشان، هوشياري قشرهاي مختلف مردم از جمله مردم و جوانان و نخبگان آذربايجان را در مقابل اختلاف‌افكني و وسوسه‌هاي دشمنان ستودني خواندند و گفتند: آذربايجان نقطه قوت انقلاب و نظام اسلامي است و مردم آن در راه دفاع از وحدت ملي از جان‌شان مايه گذاشته‌اند كه همه بايد قدردان اين فداكاري باشند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، تنوع قوميت‌هاي مختلف همچون ترك، فارس، لُر، كرد، عرب و بلوچ را فرصتي ارزشمند براي ايران دانستند و خاطرنشان كردند: دشمن همواره به ايجاد شكاف قوميتي چشم طمع دوخته تا به خيال خود از هر گسلي در كشور استفاده و زلزله ايجاد كند، در حالي كه هيچ گسلي در كشور وجود ندارد و مردم، يكپارچه و متحد هستند. رهبرانقلاب اسلامي با اشاره به سينه سپر كردن و ايستادگي اقوام بزرگ ايراني و از همه بهتر مردم آذربايجان در مقابل سياست‌هاي خباثت‌آلود دشمنان، مرحوم مولوي عبدالعزيز ساداتي از علماي اهل سنت بلوچ، مرحوم شهيد شيخ‌الاسلام از علماي اهل سنت كردستان و همچنين سردار جوان و عرب خوزستاني شهيد علي هاشمي را نمونه‌هايي از حركت متحد و هماهنگ اقوام در دفاع از اسلام و انقلاب دانستند و افزودند: ملت ايران متحد، منسجم، همراه و همدل است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي از همين زاويه به تعبير مطرح‌شده در روزهاي اخير با عنوان «آشتي ملي» اشاره و با بي‌معني دانستن اين تعبير و انتقاد از پر و بال دادن به آن در روزنامه‌ها، گفتند: مگر مردم با هم قهر هستند كه بخواهند آشتي كنند؟ قهري وجود ندارد، البته مردم ما با كساني كه در سال ۸۸ به روز عاشوراي حسيني اهانت كردند و با قساوت و لودگي و بي‌حيايي، جوان بسيجي را در خيابان لخت كردند و كتك زدند، قهر هستند و با آنها آشتي هم نمي‌كنند. ايشان افزودند: البته كساني كه با اصل انقلاب مخالف بودند و مي‌گفتند «انتخابات بهانه است و اصل نظام هدف ماست»، عده‌اي معدودند و در مقابل اقيانوس عظيم و پر طراوت ملت ايران، فقط يك قطره كوچك هستند. رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: مردم ايران در جايي كه پاي اسلام، ايران، استقلال و ايستادگي مقابل دشمن در ميان است، با همه وجود ايستاده و با يكديگر متحد و مجتمع هستند، البته ممكن است در فلان قضيه سياسي دو نفر با هم اختلاف‌نظر داشته باشند، اما اين چيز مهم و موثري نيست و مساله‌اي عادي و طبيعي به‌شمار مي‌رود. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تاكيد كردند: اقيانوس خروشان، منسجم و متحد ملت بايد روز به روز تقويت شود.
رهبر انقلاب با اشاره به شعله‌هاي اميد مقدس و الهي كه همواره دل ملت را گرم كرده است، افزودند: با وجود همه پيشرفت‌ها ما تاكنون در تحقق آرمان‌هاي اسلام و انقلاب، تنها قدمي كوتاه برداشته‌ايم و بايد به سوي جامعه اسلامي عادلانه، پيشرفته، مقتدر و با عزت گام‌هاي بلندي‌برداريم كه به فضل الهي با ادامه مسير ملت و نظام، قطعا پيروزي و آينده متعلق به ملت عزيز ايران خواهد بود.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آيت‌الله مجتهد شبستري نماينده ولي فقيه در استان آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز با تسليت ايام فاطميه، گفت: مردم غيرتمند آذربايجان در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ حماسه‌اي تاريخي و به‌يادماندني آفريدند و در ۲۲ بهمن امسال نيز بار ديگر بصيرت و آگاهي خويش را اثبات كرده و با رهبر خود تجديد ميثاق كردند. نماينده ولي فقيه درآذربايجان شرقي، با بيان اينكه ايرانيان هيچگاه فريب شيطان بزرگ را نخورده و نخواهند خورد، تاكيد كرد: ملت ايران با وحدت و يكپارچگي ثابت كرده‌اند كه در دفاع از منافع و امنيت ملي متحد هستند.