روزنامه مردم سالاری
1395/11/28

جدال پرسپولیس و استقلال با اصفهانی‌ها

دیدارهای هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال با مصاف سرخ‌آبی‌ها با حریفان اصفهانی‌شان ادامه می‌یابد، این بازی‌ها بعد از داربی جنجالی هفته قبل، هیجان مضاعفی دارند.
به گزارش ایسنا، دیدارهای هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال، سه‌شنبهآغاز شد و تیم‌های پیکان و استقلال خوزستان به مصاف هم رفتند. این هفته از لیگ برتر، امروز با انجام سه دیدار جذاب ادامه پیدا می‌کند و تیم‌های استقلال و پرسپولیس بعد از داربی هیجان‌انگیز هفته قبل، به مصاف دو تیم اصفهانی ذوب‌آهن و سپاهان می‌روند؛ داربی تیم‌های فولادی هم در اهواز برگزار می‌شود.
  ذوب‌آهن – استقلال؛ جدال برای کسب سهمیه
هرچند ۹ هفته تا پایان لیگ شانزدهم باقی مانده و هنوز هم تیم‌هایی مانند استقلال و ذوب‌آهن روی کاغذ برای قهرمانی شانس دارند اما دیدار دو تیم، تا حدود زیادی تکلیف تیم‌هایی که سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب می‌کنند، روشن می‌کند. استقلال اکنون با ۳۷ امتیاز در رده سوم جدول قرار دارد و ذوب‌آهن با ۳۳ امتیاز در تعقیب این تیم است، اگر آبی‌پوشان در ادامه روند پیروزی‌های درخشان خود این هفته هم برنده از زمین خارج شوند، اختلاف‌شان با تیم چهارم (ذوب‌آهن) را به عدد هفت می‌رسانند و با توجه به روند خوب نتیجه‌گیری تیم تهرانی، بعید به نظر می‌رسد که سبزهای اصفهانی بتوانند در ادامه لیگ خود را به استقلال برسانند.
اما اگر استقلال در اصفهان شکست بخورد، ضمن این که روند بردهای متوالی‌اش متوقف می‌شود و ممکن است یک بار دیگر به دوران افول بازگردد، فاصله ذوب‌آهن با این تیم به یک امتیاز کاهش می‌یابد و در ادامه فصل هم احتمال جابه‌جایی در رده‌های سوم و چهارم جدول وجود خواهد داشت. بنابراین، استقلالی‌ها اگر می‌خواهند در کورس باقی بمانند و سهیمه آسیایی فصل بعدشان را هم قطعی کنند، باید در اصفهان پیروز شوند. از طرف دیگر، شکست سنگین ذوب‌آهن برابر تراکتورسازی در هفته قبل نشان داده که این تیم ضعف‌های زیادی دارد و به هیچ وجه نمی‌توان از پیروزی یا تساوی این تیم برابر استقلال مطمئن بود.
فولاد – گسترش فولاد؛ نبرد فولادها در هوای خاکی
هم‌زمان با دیدار ذوب‌آهن و استقلال، در اهواز، فولاد به مصاف گسترش فولاد تبریز می‌رود. این روزها اوضاع و احوال خوزستانی‌ها اصلا خوب نیست و علاوه بر گرد و خاک وحشتناکی که هوای این استان و یه ویژه اهواز را آلوده کرده، قطعی آب و برق هم مزید بر علت شده که مردم این دیار، از شرایط خود به شدت ناراضی باشند. در چنین شرایطی، گسترش فولاد تبریز مهمان فولاد است تا شاید فوتبال، کمی از آلام خوزستان بکاهد.
پرسپولیس – سپاهان
 جبران مافات مدعی نخست قهرمانی
قرمزپوشان تهرانی که به گواه کارشناسان و مردم، بهترین فوتبال لیگ شانزدهم را در زمین به نمایش می‌گذاشتند، در شهرآورد ۸۴ اسیر انگیزه بالای استقلالی‌ها شدند و شکست تلخی را تجربه کردند. این تیم غم‌زده حالا با چند مصدوم و محروم باید به مصاف سپاهان برود. دیدارهای دو تیم همیشه جذاب و تماشایی بوده است پس با اطمینان می‌توان گفت که این بار هم جدال پرافتخارترین تیم لیگ برتر با پرافتخارترین تیم ادوار لیگ فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی دیدنی خواهد بود. پرسپولیس در این دیدار خانگی مشکل بسیار بزرگی دارد و آن غیبت سه بازیکن کلیدی این تیم است؛ کمال کامیابی‌نیا و جلال حسینی محروم‌اند و محمد انصاری به دلیل برخورد سنگ به سرش پس از داربی، مصدوم است و این سه تن نمی‌توانند تیم‌شان را برابر سپاهان همراهی کنند.
سایر دیدارهای هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال، جمعه ۲۹ بهمن برگزار می‌شود. در این روز، تراکتورسازی، تیم دوم جدول رده‌بندی کار نسبتا آسانی در مشهد دارد و باید برابر سیاه جامگان صف‌آرایی کند. پیروزی قاطع این تیم برابر ذوب‌آهن در هفته قبل و شکست پرسپولیس در داربی، مجددا روحیه تیم تبریزی را برای جنگیدن و رسیدن به صدر جدول افزایش داده و می‌تواند در ادامه لیگ، برگ برنده شاگردان امیر قلعه‌نویی باشد. جمعه همچنین، سایپا با صبا دیدار می‌کند، صنعت نفت آبادان پذیرای پدیده مشهد است و ماشین‌سازی تبریز در خانه با نفت تهران دیدار می‌کند.
برنامه کامل دیدارهای باقی مانده از هفته بیست و دوم
* پنج‌شنبه ۲۸ بهمن
ذوب‌آهن – استقلال؛ ساعت ۱۵، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
فولاد – گسترش فولاد؛ ساعت ۱۵، ورزشگاه غدیر اهواز
پرسپولیس – سپاهان؛ ساعت ۱۷:۱۰، ورزشگاه آزادی تهران
* جمعه ۲۹ بهمن
سیاه‌جامگان – تراکتورسازی؛ ساعت ۱۴:۳۰، ورزشگاه ثامن مشهد
سایپا – صبا؛ ساعت ۱۶، ورزشگاه پاس قوامین تهران
صنعت نفت آبادان – پدیده؛ ساعت ۱۶، ورزشگاه تختی آبادان
ماشین‌سازی تبریز – نفت تهران؛ ساعت ۱۶:۳۰، ورزشگاه شهید باکری تبریز