روزنامه مردم سالاری
1395/11/28

باورم نمی‌شود فیلم عیاری به جشنواره راه پیدا نکرد

سعید آقا‌خانی بازیگر فیلم «آباجان» درباره فیلمهایی که  در جشنواره حضور نداشتند گفت: غیبت بعضی از فیلم‌ها در جشنواره بسیار آزار دهنده است. به خوبی این موضوع را درک می‌کنم چون فیلم خود ما «آباجان» نیز قرار بود که در جشنواره حضور نداشته باشد. شاید به ظاهر اتفاق خاصی صورت نمی‌گیرد اما خستگی به تن بچه‌های آن گروه می‌ماند. باورم نمی‌شود که فیلم آقای عیاری به جشنواره راه پیدا نکرده است. جالب این است که عیاری بیرون می‌ماند و سعید آقاخانی وارد جشنواره می‌شود!
به گزارش سینماسینما، سعید آقاخانی در جشنواره سی و پنجم با فیلم «آباجان» ساخته ‌هاتف علیمردانی حضور پیدا کرد. اودر این فیلم بازی متفاوتی از خود ارائه داد.«آباجان» لوح تقدیر فیلم منتخب از نگاه تماشاگران را دریافت کرد. شبنم مقدمی‌با بازی در این فیلم نامزد کسب سیمرغ نقش مکمل زن شد که البته این جایزه به ثریا قاسمی‌برای بازی در فیلم «ویلایی‌ها» رسید.
آقاخانی درباره نقشش در «آباجان» گفت: فیلمنامه  را دوست داشتم. نکاتی در آن وجود داشت که فکر کردم بهتر است که آن را بازی کنم. با‌هاتف علیمردانی نزدیک به بیست سال است که ارتباط دارم. پیشنهادات زیادی قبل از جشنواره داشتم اما «آباجان» بیش از سایر فیلمنامه‌ها به دلم نشست. کارگردان و حضور خانم معتمد آریا و بازیگران دیگر بسیار تاثیر گذار بودند.
این بازیگر درباره نگاه جشنواره به فیلمها و چگونگی انتخاب کاندیدا گفت: همواره در سالهای گذشته کسانی که فیلم خوب ساخته‌اند و بازیگرانی که بازی قابل قبولی از خود ارائه دادند، سیمرغ دریافت کردند. اگر فیلمنامه خوبی نوشته شود یا کارگردانی متفاوتی در جشنواره وجود داشته باشد. حتما مورد توجه قرار می‌گیرد.اگر غیر از این داوران عمل کنند. قطعا بی انصافی است. همیشه حرف از لابی به میان میاد. اما  به شخصه من چنین موضوعی را ندیدم.
او ادامه داد: البته  حضور یک سری از دوستان در سالهای مختلف بحث لابی و مسائل این چنینی را به وجود آورده است. دوستانی هستند که فقط حضورشان در جشنواره این آگاهی را می‌دهد که قطعا جایزه را به خانه خواهند برد. اما من تسلط کافی درباره این موضوع ندارم و اگر کسی خوب باشد قطعا دیده می‌شود.
آقاخانی درباره فیلم‌هایی که  در جشنواره حضور نداشتند گفت: غیبت بعضی از فیلم‌ها در جشنواره بسیار آزار دهنده است. به خوبی این موضوع را درک می‌کنم چون فیلم خود ما «آباجان» نیز قرار بود که در جشنواره حضور نداشته باشد. شاید به ظاهر اتفاق خاصی صورت نمی‌گیرد اما خستگی به تن بچه‌های آن گروه می‌ماند. باورم نمی‌شود که فیلم آقای عیاری به جشنواره راه پیدا نکرده است. جالب این است که عیاری بیرون می‌ماند و سعید آقاخانی وارد جشنواره می‌شود! هضم این موضوع کمی‌سخت است. تعدادی از فیلم‌های جشنواره را دیدم. کیفیت و محتوای خیلی خوبی به چشمم نیامد. فیلم عیاری هر سکانسش چیزی برای گفتن دارد و نوع نگاه این فیلمساز منحصر به فرد است.
وی همچنین درباره حضور در نقش‌های دیگر خبر داد: قرار است در فیلم آقای پرتویی حضور داشته باشم. ایشان فعلا درگیر کارهای مختلفی هستند اما فیلمشان به زودی کلید خواهد خورد.
بازیگر فیلم «خداحافظی طولانی» درباره نگاه جشنواره به بازیگران طنز گفت: قطعا نگاه جشنواره به فیلم‌هایی با ژانر اجتماعی ویژه تر است. گواینکه در همه جای دنیا و جشنواره‌های بین المللی نیز توجه کمتری به فیلمهای طنز و بازیگران آن می‌شود. البته در سالهای اخیر نیز آثار قابل توجهی در ژانر طنز نداشتیم و نمی‌توانیم بگوییم که آثار شاخصی داشته‌ایم و به آن‌ها توجه نشده است. من امیدوار بودم امیر جعفری جایزه بگیرد.