روزنامه ابتکار
1395/11/28

«ابتکار» روند هفتگی قیمت طلا و ارز را بررسی کرد کلاف سردرگم بازار طلایی

گروه اقتصادی: طلا در بازار جهانی در پی اشاره بانک مرکزی آمریکا به احتمال افزایش نرخ‌های بهره در نشست آینده این بانک که به صعود دلار منجر شد، در معاملات روز چهارشنبه اندکی کاهش یافت. ازطرفی قیمت دلار که از ابتدای هفته جاری روند کاهشی به خود گرفته بود، براساس معاملات ثبت شده صرافی‌های مجاز کل کشور در سامانه نظارت بر ارز (سنا)، دیروز با افزایش یک ریالی، 38 هزار و 34 ریال داد و ستد شد. همچنین قیمت هر یورو به 40 هزار و 730 ریال رسید که در مقایسه با روز قبل‌تر 66 ریال کاهش را نشان می‌دهد. همچنین برپایه اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران، هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم با 30 هزار ریال افزایش قیمت نسبت به سه شنبه، 11 میلیون و 690 هزار ریال فروخته شد، اما هر نیم سکه 6 میلیون و 390 هزار ریال به فروش رفت که کاهش 10 هزار ریالی نشان می‌دهد.
عقب‌نشینی طلای جهانی
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز گذشته بازار سنگاپور ۰.۱۴ درصد کاهش یافت و به ۱۲۲۶.۴۴ دلار رسید. در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۰.۱۷ درصد افزایش یافت و در ۱۲۲۷.۵۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه ۴۰ سنت کاهش یافت و در ۱۲۲۵.۴۰ دلار بسته شد.
به گفته ریچارد شو، مدیر سرمایه‌گذاری در صندوق هوآن گولد که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در چین است، توجه بازار به سیاست مالی آمریکا متمرکز شده که ظرف چند هفته آینده اعلام می‌شود و اگر این سیاست انتظارات برای تورم را بالاببرد، انتظار می‌رود طلا ضرر کرده و تحت فشار قرار گیرد. با این همه این صندوق سرمایه‌گذاری همچنان انتظار دارد طلا در نیمه دوم سال افزایش قیمت بیشتری پیدا کند.
براساس گزارش رویترز، جانت یلن رییس بانک مرکزی آمریکا، روز سه‌شنبه برای ارائه گزارش نیم‌سالانه درباره سیاست پولی و اقتصاد آمریکا در برابر کمیته بانکی سنا حاضر شد. وی در بخش از اظهاراتش گفت: بانک مرکزی احتمالا لازم است نرخ‌های بهره را در نشست آینده افزایش دهد. با این همه وی خاطر نشان کرد ابهامات قابل ملاحظه‌ای نسبت به سیاست اقتصادی دولت دونالد ترامپ وجود دارد.
بانک مرکزی آمریکا برای امسال سه دور افزایش نرخ‌های بهره را پیش بینی کرده است؛ درحالی‌که بازارها انتظار دارند نرخ‌ها تنها دوبار افزایش پیدا کنند. طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره بالاتر، هزینه‌ نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را افزایش داده و ازسوی دیگر از ارزش دلار که طلا به آن قیمت‌گذاری می‌شود پشتیبانی می‌کند.
ادوارد مایر، تحلیلگر شرکت INTL FCStone در یادداشتی نوشت: امسال تحولات سیاسی و اقتصادی متعددی رخ می‌دهد و پیش بینی نمی‌شود طلا با فروش گسترده مشابه اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ روبه‌رو شود. ریسک سیاسی مربوط به انتخابات در اروپا و نگرانی‌ها پیرامون سیاست‌های دونالد ترامپ، عامل حمایت کننده از طلا به عنوان دارایی امن خواهد بود.
طلا پس از اینکه در دسامبر تحت تاثیر افزایش نرخ‌های بهره ازسوی بانک مرکزی آمریکا، به کف قیمت ۱۰ ماه سقوط کرد، حدود ۱۰ درصد صعود کرده است. شاخص دلار در برابر سبدی از ارزها روز چهارشنبه ثابت بود و در ۱۰۱.۲۵ واحد ایستاد که نزدیک به ۱۰۱.۳۸ واحد در روز سه شنبه بود که بالاترین رکورد سه هفته و نیم گذشته به شمار رفت.
سرمایه‌گذاران برای ارزیابی روند رشد اقتصاد آمریکا، منتظر مجموعه‌ای از آمار اقتصادی شامل شاخص قیمت مصرف‌کننده و خرده‌فروشی هستند که روز چهارشنبه منتشر خواهد شد. ذخایر طلای صندوق « اس پی دی آر گولد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۵۰ درصد افزایش یافت.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۷.۹۱ دلار رسید. این فلز روز سه‌شنبه به رکورد ۱۸.۰۷ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در بیش از سه ماه گذشته بود. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۹۹۴.۵۰ دلار رسید. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش یافت و ۷۷۸.۱۰ دلار معامله شد.
قیمت ارز و سکه
هر پوند انگلیس در بازار آزاد نیز 48 هزار و 250 ریال داد و ستد شد که در مقایسه با روز قبل‌تر 60 ریال کاهش را نشان می‌دهد. اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران نیز دیروز قیمت هر دلار را 38 هزار و 170 ریال و هر یورو را 41 هزار و 210 ریال اعلام کرد.
هر قطعه ربع سکه طلا با 10 هزار ریال کاهش قیمت در مقایسه با روز قبل‌تر، سه میلیون و 420 هزار ریال فروخته و هر سکه یک گرمی بدون تغییر قیمت، 2 میلیون و 160 هزار ریال داد و ستد شد. اتحادیه طلا، قیمت هر اونس طلا را با چهار دلار و 30 سنت کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، یک هزار و 226 دلار و 10 سنت و هر گرم طلای 18 عیار را یک میلیون و 148 هزار و 100 ریال اعلام کرده که نسبت به روز سه شنبه یک هزار و 390 ریال قیمت کاهش داشته است.