روزنامه آرمان امروز
1396/05/22

خصولتی‌ها را پس می‌گیریم

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت خطاب به اعضای اتاق بازرگانی گفت: بهترین برنامه برای ارائه به شما پیشینه‌ای است که دارم. در نشست هم‌اندیشی هیات‌رئیسه، روسای اتاق‌های سراسر کشور و روسای کمیسیون‌های اتاق ایران با وزرای پیشنهادی اقتصاد و صمت در دولت دوازدهم، محمد شریعتمداری گفت: بهترین برنامه برای ارائه به شما پیشینه‌ای است که دارم. وی افزود: کار دولت باید سیاستگذاری و ایجاد مشوق‌های لازم برای شما باشد. وی بیان کرد: ما نمی‌توانیم نمره قابل‌قبولی در واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش‌های خصوصی و غیردولتی بدهیم اما امیدوارم در آینده در این زمینه با کمک شما بهتر عمل کنیم.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اگر ما جایگاه‌های خودمان را بتوانیم به خوبی بشناسیم می‌توانیم موفق شویم، گفت: در کنار آن نظم و برنامه و نظارت برای رسیدن به نتایج مطلوب لازم است.
وی با تشکر از زحمات پیر صنعت، محمدرضا نعمت‌زاده گفت: شک ندارم وی همچنان همراه دولت در مسائل مختلف اقتصادی خواهد بود. شریعتمداری تصریح کرد: یکی از مسائل مهم برنامه است، استراتژی توسعه صنعتی ایران قبلا و در ادوار قبل نوشته شده است و امیدواریم این استراتژی و کتاب را تحویل دولت بعد ندهیم، بلکه به آن عمل کنیم. وی با بیان اینکه قوانین و مقررات زیاد داریم، بیان داشت: امروز قانون برنامه ششم دارای نقاط قوت فراوانی در بخش صنعت و معدن است.
شریعتمداری اظهار داشت: در چارچوب اسناد بالادستی و با توجه به تجربیات، برنامه‌ای را برای وزارت صنعت و تجارت ارائه کرد‌ه‌ام. وی افزود: ما مکلف به حمایت از صنایع هستیم.
شریعتمداری در مورد نرخ ارز بیان داشت: به صورت دستوری نمی‌توان نرخ ارز را تعیین کرد.
وی با بیان اینکه یکی از لوازم ضروری توسعه صادرات نرخ ارز است، بیان داشت: واقعی‌شدن نرخ ارز باید با برنامه پیش برود. وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: سال 76‌ هزار میلیار تومان مشوق صادراتی در زمان وزارتم محقق شد. وی افزود: واردات بد نیست اما در شرایط اقتصادی باید تولید کنیم. شریعتمداری گفت: بخشی از یارانه 42‌ هزار‌میلیاردتومانی که به فقیر و غنی پرداخت می‌شود باید به نوسازی صنعت ایران اختصاص یابد.
وی به سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: همه با هم باید در این زمینه اقدام کنیم و نباید فقط متکی به سازمان سرمایه‌گذاری خارجی بود. وی افزود: اکثر کشورهای دنیا از کارت اعتباری استفاده می‌کنند و از این روش برای تولیداتشان تقاضا ایجاد می‌کنند.
شریعتمداری بیان داشت: با رایزن‌های بازرگانی دولتی نمی‌توان تجارت را توسعه داد و هیچ‌کدام از شرکت‌های اقتصادی بزرگ دنیا وابسته به این مسائل نیست.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حوزه معادن هم جای کار بسیار است.
شریعتمداری در ادامه به نرخ ارز اشاره کرد و گفت: برای تعیین نرخ ارز در دنیا مابه‌التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی در نظر گرفته می‌شود و البته حفظ ارزش‌ پول ملی نیز مورد تاکید است؛ بنابراین هرچه تولید قابل رقابت در کشور وجود داشته باشد، آینده آن کشور در جهت حفظ ارزش پول ملی روشن‌تر است.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: بنابراین کنترل نرخ ارز فقط فنر را متراکم می‌کند و اگر فنر پرید، حل مشکل آن از دست ما خارج است. وی افزود: اگر مسئولیت وزارت را بر عهده بگیرم، در شورای پول و اعتبار در زمینه رقابتی‌شدن نرخ ارز فریاد می‌زنم، البته بخش خصوصی باید حمایت کند.
شریعتمداری بیان داشت:‌ نباید انتظار داشت رشد منفی 8‌ درصد طی 4 سال درست شود، نرخ رشد منفی 8‌ درصدی اقتصاد یعنی بیچاره‌شدن فعالیت‌های اقتصادی مملکت و جبران آن به این آسانی‌ها مقدور نیست.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: ما در چنین کشوری به فعالیت‌های تولیدی نیاز داریم و در شرایطی که نیاز شدید به تولید داریم، باید حتما همه را مکلف کنیم تا تولید داشته باشیم.
وی افزود: بنابراین در ایران باید برندهای بزرگ برای تولید حضور یابند و دولت هم باید موانع را از سر راه بردارد که در این شرایط صادرات هم عملی‌تر خواهد شد. شریعتمداری با بیان اینکه مشوق‌های مالیاتی در دنیا عمل می‌شود، بیان داشت: اگر طرح 16 هزار‌میلیارد تومان پرداخت تسهیلات به صنایع درست نظارت شود و دقیقا خرج همان کاری شود که به آن تسهیلات پرداخت شده، در کوتاه‌مدت می‌تواند مُسکن خوبی باشد.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مذاکره‌ای که با بدهکاران ارزی در زندان اوین داشته، گفت:‌ جرم این افراد این بود که نتوانسته بودند به پیمان خود به بانک‌ها عمل کنند، بنابراین قاچاقچی ارزی شناخته شده بودند که با کمک قوه قضائیه توانستیم مشکل آنها را حل کنیم. وی با اشاره به موضوع انتزاع و ادغام وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مواردی هم‌اکنون در دستورکار است و می‌خواهیم از بخش دولتی و خصولتی پس بگیریم. بنابراین اگر واگذاری انجام شده است باید آن را اصلاح کنیم.
نگاه شریعتمداری صادرات‌محور خواهد بود
نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به سوابق خوب شریعتمداری در مسئولیت‌های مختلف، گفت: با توجه به این سوابق نوع نگاه وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرات‌محور خواهد بود.
علی ادیانی، نماینده قائمشهر و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با اعتدال با بیان اینکه محمد شریعتمداری گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، دارای سوابق خوبی در وزارت بازرگانی و معاونت اجرایی رئیس‌جمهور است، گفت: شریعتمداری با توجه به تجربیاتی که در هشت سال وزارت بازرگانی داشته و دیگر مسئولیت‌ها و آموخته‌هایی که در سمت معاون اجرایی دولت یازدهم داشته، تلاش خواهد کرد تا بنگاه‌های تولیدی تعطیل و فشل‌شده، نیمه‌فعال و در آستانه ورشکستگی را فعال کند. وی افزود: آقای شریعتمداری قطعا به تنوع تولیدی در واحد‌های صنعتی توجه خواهد کرد و مبنای دروازه تجارت را تولید داخلی و کالاهای صادراتی قرار خواهد داد. نایب‌رئیس کمیسیون انرژی تصریح کرد: در هفته آینده آقای شریعتمداری در فراکسیون‌ها، کمیسیو‌ن‌ها و نشست‌‌های نمایندگان حضور خواهد یافت و برنامه‌های خود برای وزارت صنعت، معدن و تجارت را تشریح می‌کند.
شریعتمداری، وزیری توانمند برای وزارت صنعت
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزرا باید افراد توانمندی باشند و این توانمندی در برنامه‌هایی که به مجلس ارائه می‌دهند، مشخص می‌شود گفت: امکان ندارد که به فردی بدون تخصص و تجربه رأی بدهیم مگر آنکه توانمندی‌اش به اثبات رسیده باشد.
رضا علیزاده با اشاره به اینکه دوشنبه هفته گذشته جلساتی را با تعدادی از وزرای پیشنهادی برگزار کردیم، گفت: در این جلسات به وزرایی که به کمیسیون صنایع و معادن آمده بودند اعلام کردیم که باید برنامه‌های قانع‌کننده‌ای ارائه دهند و فقط به برنامه‌هایشان رأی می‌دهیم.
وی از حضور وزرای مرتبط با صنعت و اقتصاد در کمیسیون صنایع خبر داد و گفت: امروزه مهم‌ترین مشکلات ما در حوزه‌های اشتغال و معیشت مردم است و آنچه مردم احساس می‌کنند، مشکلات مرتبط با اقتصاد است. نماینده ورزقان با تاکید بر اینکه وزرا باید افراد برجسته‌ای باشند، گفت: این‌طور نیست که فردی برنامه‌ای بدهد که مشخص باشد از عهده انجام آن برنمی‌آید و دیگران برایش نوشته‌اند.
وی در خصوص محمد شریعتمداری برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایشان از شخصیت‌های برجسته، باتجربه و توانمند است و بی‌شک برنامه‌های خوبی برای اداره این وزارتخانه خواهد داشت.
علیزاده گفت: ایشان از نظر مدیریتی سوابق درخشانی دارند و تا حدودی با حوزه صنعت نیز آشنایی دارند و باور ما بر این است که می‌توانند وزیر تاثیرگذاری در وزارت صنعت باشند.
وی از انتقادات اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عملکرد وزارت صنعت، معدن وتجارت خبر داد و گفت: در جلسه کمیسیون صنایع انتقادات را به آقای شریعتمداری گفتیم و پیشنهادهایی را نیز برای کاهش این چالش‌ها مطرح کردیم که انتظار داریم پس از حضور ایشان در وزارت صنعت عملیاتی شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آقای شریعتمداری را قبول داریم و از ایشان حمایت می‌کنیم، گفت: اکنون سیاست کشور بر حمایت از تولید داخلی است و انتظار داریم وزارت صنعت رویکرد حمایت از صادرات را در پیش بگیرد زیرا امروزه مشکل اصلی برای تولیدکنندگان کشور، نداشتن بازار فروش است.
وی با اشاره به اینکه آقای شریعتمداری در گذشته در وزارت بازرگانی وزیر بوده است، گفت: وزیر پیشنهادی صنعت، مشکلات صادرات را می‌داند و می‌تواند برای صدور کالاهای ایران زمینه‌سازی کند.