روزنامه جهان صنعت
1396/04/25

تک‌نرخی شدن ارز، شرط ورود سرمایه‌گذاران خارجی

در حالی‌که در شرایط فعلی، کشور نیازمند سرمایه‌گذار خارجی است اما مسایلی همچون تخریب دولت توسط برخی افراد و همچنین مشکلاتی همچون چند نرخی بودن ارز باعث شده است تا امنیت و آرامش لازم برای سرمایه‌گذاران فراهم نشود. در همین خصوص رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: سرمایه همچون یک گنجشک ترسو است که با کوچک‌ترین صدا و احساس ناامنی می‌پرد. غلامحسین شافعی افزود: کشور به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و سرمایه‌گذار باید امنیت و آرامش را احساس کند اما تخریب دولت این فرآیند را مختل می‌کند. او درباره پیامدهای تخریب دولت روحانی و آثار بین‌المللی آن افزود: در شرایط متلاطم کنونی، بیش از هر چیز به آرامش در جامعه نیاز است و هیچ‌چیز به‌اندازه آرامش نمی‌تواند در مسایل اقتصادی تاثیرگذار باشد.
وی با تاکید بر اینکه این موضوع می‌تواند در فرآیند اعتمادسازی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بسیار اثرگذار باشد، اظهار کرد: ایران از نظر نظامی و انتظامی وضعیت مناسبی دارد اما برخی بگومگوهای داخلی ممکن است به تنش انجامیده و اثرگذاری سوء داشته باشد. البته نظر هر کس قابل‌احترام است، حتی انتقاد سازنده ثواب دارد اما باید درباره نوع ادبیاتی که به کار گرفته می‌شود، دقت کرد.رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: موضوعی که در روزها و هفته‌های گذشته در جامعه شاهد بودیم با تذکر به‌موقع رهبر معظم انقلاب و نصایح ایشان در حال رفع شدن است و امید زیادی داریم هر چه سریع‌تر از این فضا خارج شویم و با یک اتحاد در جهت اهداف متعالی کشور حرکت کنیم.
شافعی تصریح کرد: به‌یقین آنانی که به هر اقدام ناروا و هتک حرمت افراد دیگر دست زده‌اند به نهادهای رسمی کشور وابسته نیستند و خودسرانه یا با اطلاعات کم آن را انجام داده‌اند؛ هرچند دخالت بزرگان کشور می‌تواند هدایت این افراد را نیز به دنبال داشته باشد.
همچنین رییس اتاق بازرگانی تهران نیز با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل ورود سرمایه‌گذار خارجی به کشور، ثبات اقتصاد است، گفت: تک‌نرخی شدن ارز ازجمله عوامل مهم و تاثیرگذار برای جذب سرمایه‌گذار خارجی است. مسعود خوانساری با اشاره به اهمیت تک‌نرخی شدن ارز، افزود: یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در اقتصاد کشور، حرکت نرخ ارز به سمت واقعی شدن و تک‌نرخی شدن است.وی با بیان اینکه، دولت یازدهم از ابتدای فعالیت تمام تلاش خود را برای تک‌نرخی شدن نرخ ارز به کار گرفت اما متاسفانه به دلایل متفاوتی تاکنون این اقدام انجام نشده است، اظهار داشت: واقعی شدن نرخ ارز به این معنی است که فعالان اقتصادی بتوانند محصولات خود را به بازارهای صادراتی با قیمت واقعی صادر کنند.خوانساری افزود: اگر قیمت ارز کمتر از حد معمول باشد، باید به کالای خارجی یارانه پرداخت شود اما اگر قیمت ارز واقعی باشد، این امر باعث رشد اقتصادی کشور می‌شود که نتیجه آن رونق تولید و افزایش اشتغال خواهد بود.این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه واقعی و تک‌نرخی شدن ارز باعث تقویت بنیه اقتصادی کشور خواهد شد، گفت: همچنین واقعی بودن نرخ ارز با تاثیری که بر بازارهای مالی در کشور و ثبات اقتصادی دارد، باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بتوانند پیش‌بینی دقیقی از اقتصاد و آینده کشور داشته باشند.
رییس اتاق تهران اظهار کرد: به همین دلیل برای تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی در کشور و ورود هرچه سریع‌تر منابع مالی خارجی، باید در کمترین زمان شاهد تک‌نرخی شدن ارز در کشور باشیم.