روزنامه جهان صنعت
1396/04/25

تعهد ایران به ریشه‌کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰

رییس شبکه هپاتیت ایران، شیوع این بیماری در ایران را کمتر از کشورهای منطقه خواند و تاکید کرد: کسانی که سابقه رفتارهای پرخطر مانند اعتیاد تزریقی و حضور در زندان را دارند، تست ابتلا به هپاتیت C دهند.
موید علویان در نشستی خبری در سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه ایران نسبت به کشورهای منطقه وضعیت بهتری در زمینه کنترل شیوع و بیماری هپاتیت دارد، گفت: دو ویروس هپاتیت B و C باعث نارسایی، سیروز و سرطان کبد می‌شوند. طی چند سال اخیر سازمان بهداشت جهانی توجه بیشتری به هپاتیت کرده است، چون آمار مرگ‌و‌میر آن نسبت به ایدز بیشتر شده است.
وی ادامه داد: بیشتر مبتلایان به هپاتیت B از دوران نوزادی به آن مبتلا شده‌اند و علامتی ندارند. ما برای این نوع از هپاتیت، واکسن موثری در کشور داریم. در سال ۱۳۷۳ واکسیناسیون علیه هپاتیت B در نوزادان آغاز شد. به همین دلیل امروز ابتلا به این بیماری برای افراد کمتر از ۲۳ سال مطرح نیست.
رییس شبکه هپاتیت ایران، میزان ابتلا به این بیماری را در گروه سنی کمتر از ۲۳ سال صفر اعلام کرد و گفت: کسانی که زیر ۲۷ سال سن دارند، کمتر به این بیماری مبتلا هستند، اما افراد بین ۲۷ تا ۵۰ سال بیشترین آمار مبتلایان به هپاتیت B را دارند. در حال حاضر راه‌های انتقال این بیماری تنها از راه خون آلوده نیست و البته میزان آن نیز کاهش یافته است.
به گفته علویان، در حال حاضر نرخ شیوع هپاتیت B در کشور به جز استان‌های گلستان و سیستان کمتر از دو درصد و در تهران کمتر از 2/1 درصد است و پیش‌بینی می‌شود در مجموع یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا باشند.
رییس شبکه هپاتیت ایران، خالکوبی، حجامت غیربهداشتی، اعتیاد تزریقی و آرایشگاه غیربهداشتی و همچنین رفتار جنسی محفاظت نشده را از عوامل مهم ابتلا به هپاتیت B اعلام کرد و گفت:ما هر سال نزدیک ایام محرم اعلام می‌کنیم قمه زدن خطر ابتلا به هپاتیتB و C را افزایش می‌دهد. جامعه ما جوان است و هزاران عامل خطر دارد و به همین دلیل باید آنها را نسبت به این خطرات آگاه کنیم.
علویان با بیان اینکه اگر افراد نمی‌توانند از این عوامل خطر دوری کنند با پیشگیری می‌توانند احتمال آن را کمتر کنند، عنوان کرد: مردم باید به واکسیناسیون بیشتر تشویق شوند. در ابتدا واکسیناسیون هپاتیت B تنها برای پزشکان، پرستاران و نوزادان انجام می‌شد، اما امروز برای آرایشگرها، مسوولان جمع‌آوری پسماند، زندانیان، کودکان خیابانی نیز صورت می‌گیرد.
رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به انجام واکسیناسیون هپاتیت B برای سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار زندانی گفت: امسال حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر اهداکنندگان مستمر خون به صورت رایگان واکسن هپاتیت B دریافت می‌کنند. همچنین تا پایان سال ۹۶، داروی جدید درمان این بیماری به نام تاف رونمایی می‌شود. این دارو نسبت به داروی قبلی بهتر است و عوارض کمتری دارد. همچنین آمار شیوع هپاتیت C در کشور کمتر از نیم درصد است.
به گفته رییس شبکه هپاتیت ایران، اعتیاد تزریقی در انتقال این ویروس موثر است و افرادی که اقدام به این کار می‌کنند تا ۴۰ درصد در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
علویان با اشاره به برنامه کشور برای ریشه‌کنی هپاتیتC تا سال ۱۴۱۰ ادامه داد: ما متعهد هستیم تا چهار سال دیگر آمار ابتلا به هپاتیت C در بیماران مبتلا به هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی را ریشه‌کن کنیم. امروز حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر از بیماران مبتلا به تالاسمی و هموفیلی و حدود ۵۰۰ نفر از بیماران دیالیزی مبتلا به این بیماری هستند و در مجموع تعداد آنها به کمتر از هزار نفر می‌رسد. درمان این بیماران نیز به صورت رایگان انجام می‌شود.
درمان هپاتیت c در 8 استان رایگان است
علویان همچنین اضافه کرد: چهار سال قبل هزینه درمان هپاتیت C در ایران حدود ۷۵ میلیون تومان بود‌ چون تحت پوشش بیمه قرار نداشتیم‌ اما امروز پنج شرکت داروی ایرانی آن را ساخته‌اند و تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. همچنین درمان هپاتیت C در هشت استان کشور با دفترچه بیمه رایگان است. در تهران و برخی استان‌ها نیز آزمایش این بیماری رایگان است. برای افراد بی‌بضاعت نیز که حتی دفترچه بیمه ندارند، مراکزی مانند بیمارستان شریعتی تهران مشخص شده که با مراجعه به آن می‌توانند به صورت رایگان درمان شوند.
رییس شبکه هپاتیت ایران‌ انتقال ویروس هپاتیت C از کشورهای پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، عراق و آذربایجان را یکی از نگرانی‌های ایران درباره این بیماری دانست و گفت: درباره کسانی که سوریه رفته‌اند، مجروح شده‌اند و آنجا نیز خون دریافت می‌کنند نیز نگران هستیم. تخمین زده می‌شود که در ایران حدود ۱۸۴ هزار نفر مبتلا به این بیماری باشند.
علویان با تاکید بر اینکه برای ریشه‌کنی هپاتیت C سالانه باید ۲۰ هزار نفر در کشور درمان شوند، اظهار کرد: یکی از مشکلات ما عدم شناسایی بیماران مبتلا به هپاتیت C است‌ چراکه بیشتر آنها بی‌علامت هستند و ممکن است سال‌ها قبل رفتار پرخطری مانند تزریق موادمخدر، خالکوبی و... انجام داده باشند. در بیشتر شهرهای کشور پزشک و تیم‌های مخصوصی داریم که می‌توانند به درمان آنها کمک کنند. همچنین در سایتHEP.ir فهرست مراکز ارائه‌دهنده خدمات لازم برای درمان این بیماری در تمام شهرها وجود دارد.