روزنامه جمهوري اسلامي
1396/02/28

تهران و مسکو 40 میلیارد دلار طرح مشترک دارند

نماینده تجاری فدراسیون روسیه در ایران اعلام کرد: ارزش طرح‌های اقتصادی مشترک تهران و مسکو در زمینه‌های مختلف به حدود 40 میلیارد دلار می‌رسد.
به گزارش ایرنا، آندره لوگانسکی با اشاره به افزایش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه، به پیشرفت‌ها در این عرصه در سال‌های اخیر و برنامه ریزی دو کشور برای گسترش هرچه بیشتر همکاری‌ها اشاره کرد.
نماینده تجاری روسیه در گفت وگو با روزنامه روسی ایزوستیا اظهار کرد: فروش نفت ایران در بازار کشورهای ثالث را هدف قرار داده‌ایم تا در صورت اجرای این برنامه به صورت متقابل عرضه محصولات ماشین سازی به ارزش یک میلیارد دلار از روسیه عملیاتی شود.
مقام روس همچنین به علاقه مندی تهران برای خرید فناوری‌های پیشرفته خط آهن از روسیه اشاره کرد و افزود که ایران می‌خواهد با اجرای یک برنامه توسعه ای، ارتباط ریلی با هند و پاکستان برقرار کرده و ترکیه و روسیه را نیز به هم مرتبط کند و مسیر ترانزیتی خط آهن شود.
لوگانسکی گفت: ایران همچنین به هواپیماهای مسافربری به ویژه کوچک و متوسط نیاز دارد و علاقه‌مند به خرید آنها از روسیه است.
وی ادامه داد: در زمان حاضر، موضوع فروش هواپیماهای مسافربری جدید «ام.سی-21» ساخت روسیه به ایران مطرح است و مطابق برنامه، تحویل فناوری‌های ساخت آنها نیز در دست بررسی است.
نماینده تجاری روسیه در ایران گفت: برخی مسائل هم در فروش هواپیماهای سخود سوپرجت-100 به ایران وجود دارد که در رابطه با حق مالکیت فناوری قطعات خارجی این هواپیماهای ساخت روسیه به وجود آمده است.
وی افزود: همچنین موضوع خرید ماشین الات و فولاد ویژه سفید از روسیه مطرح است. ایران فولاد سیاه تولید می‌کند اما به فولاد ویژه ضدزنگ از خارج نیاز دارد.
لوگانسکی در ادامه گفت که برنامه صادرات کامیون روسی به ایران در حال اجرا است.
وی ادامه داد: دو کشور همچنین در عرصه تعمیر و نوسازی نیروگاهها در ایران همکاری می‌کنند و این کشور نیاز به نیروگاههای جدید هم دارد که روسیه در این عرصه همکاری می‌کند.
وی اظهار کرد: سبد طرح‌های اقتصادی مشترک ایران و روسیه به حدود 40 میلیارد دلار می‌رسد و بیش از 50 طرح اقتصادی برای اجرا تعیین شده است.