معاون اول رئیس‏جمهوری: نباید به موضوع استفاده از محصولات تراریخته در حوزه سیاسی پرداخت

معاون اول رئیس‏جمهوری گفت: موضوع استفاده از محصولات تراریخته، موضوعی با پشتوانه علمی است و نه سیاسی و باید دانشگاه‌ها در بررسی جوانب اقتصادی، امنیتی و ایمنی آن بیش از پیش فعالیت داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی ریاست‏جمهوری، اسحاق جهانگیری در دهمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به گزارش‏های ارائه‏شده در خصوص وضعیت تولید و مصرف محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی (تراریخته)، بر افزایش سطح آگاهی، رفع ابهامات و پاسخگویی به انتقادها در استفاده از این محصولات تاکید کرد و گفت: موضوع استفاده از محصولات تراریخته، موضوعی با پشتوانه علمی است و باید دانشگاه‏ها در بررسی جوانب اقتصادی، امنیتی و ایمنی آن بیش از پیش فعالیت داشته باشند.
معاون اول رئیس‏جمهوری با بیان اینکه نباید مباحث مربوط به تولید و مصرف محصولات تراریخته وارد حوزه سیاسی شود، اظهار کرد: دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید با طرح این موضوع در همایش‏ها و جلسات، ‌ دستاوردهای خود در این حوزه را مطرح و به دفاع از این دستاوردها بپردازند و اطلاع‏رسانی لازم در این خصوص را انجام دهند.
وی یکی از وظایف دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی را برگزاری نشست‏های هم‏اندیشی و انتشار نظرات و دیدگاه‏های موافقان و مخالفان استفاده از محصولات تراریخته دانست و گفت: اگر در زمینه تولید این محصولات اجماع و توافق میان دستگاه‏های مرتبط وجود دارد، می‏توان با نظارت و رعایت همه ضوابط مرتبط با سلامت مردم، فعالیت‏های پژوهشی و آزمایشی در این خصوص را آغاز کرد.
جهانگیری تاکید کرد: اگرچه همواره در برابر امور و اقدامات تازه و استفاده از فناوری‏های جدید مقاومت‏هایی وجود دارد، اما هرگاه دانشگاه‏ها در صحنه حضور داشته باشند و ابعاد علمی موضوعات در جامعه به خوبی تبیین شود، به تدریج استفاده از این دستاوردهای جدید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.
معاون اول رئیس‏جمهوری بار دیگر بر ضرورت اطلاع‏رسانی و آگاهی‏بخشی دقیق به مردم و برچسب‏گذاری روی محصولات تراریخته عرضه شده در بازار تاکید کرد و گفت: این حق جامعه است که در انتخاب محصول و کالای مورد‏نظر خود اختیار داشته باشد و بتواند محصولات تراریخته و غیرتراریخته را با سلیقه خود انتخاب کند.
در این جلسه که وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‏زیست نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران و جهان از سوی دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی ارائه شد.
نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی از سطح زیرکشت گیاهان تغییر شکل یافته ژنتیکی در سال ۲۰۱۸ و مزایای محصولات زارعی زیست فناوری نوین ارائه کرد و گفت: در حال حاضر ۴۴ کشور دنیا از محصولات تراریخته به عنوان غذای انسانی و خوراک دام استفاده و ۲۶ کشور از جمله ۵ کشور توسعه‏یافته نیز نسبت به تولید و کشت و مصرف این محصولات اقدام می‏کنند.
سایر اخبار این روزنامه
علیرضا صدقی ترومای سکوت اجتماعی وام با سود 18 درصد می‌تواند کلید حل مشکلات در بازار اجاره باشد؟ مستاجران دست به دامن وام ودیعه «ابتکار» تازه‌ترین تحولات پیرامون استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا را بررسی می‌کند تلاش ترامپ برای عبور از دیوار کوتاه سنا مالیات با نرخ صفر برای واحدهایی است که دارای بیش از ۵۰ نفر نیروی کار باشند حساب‏شدن مالیات بخش‌هایی با نرخ صفر آیا مصرف ریتالین اعتیاد‌آور است؟ شب بیداری با قرص شب امتحان «ابتکار» از تلاش اصولگرایان برای فضاسازی علیه رقیب گزارش می‌دهد استفاده ابزاری از «نام‌ها» در انتخابات پیام رهبر انقلاب به نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا ظریف در گفت‌و‌گو با اشپیگل: فردی که به اشتباه هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد اکنون در زندان است دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین: دلسوزان نظام برای تجدیدنظر در رد صلاحیت‌ها تلاش کنند معاون اول رئیس‏جمهوری: نباید به موضوع استفاده از محصولات تراریخته در حوزه سیاسی پرداخت
رزرو هتل