شخصیت معلم‌ها را بیش از این خرد نکنید

چندی قبل خبری از قول رئیس جمهور نقل شد که در مراسم بازگشایی مدارس گفته بودند: «حقوق معلمین به طور متوسط در سال ۹۲ یک میلیون و ۳۰۰ هزارتومان بوده است و امروز حقوق معلمان به طور متوسط ۴ میلیون و صدهزارتومان است، یعنی در طول ۶ سال حقوق معلمین تقریبا ۴ برابر افزایش پیدا کرده است.» 
امروز نیز خبری خواندم مبنی بر اینکه رئیس جمهور روز ۱۶ آذر در دانشگاه فرهنگیان گفته است حقوق معلمان در این دولت حدود ۳.۵ برابر افزایش یافته است.
اگر مبلغی که برای حقوق معلمان ذکر شده درست باشد؛ با تقسیم کردن ۴ میلیون و صدهزار بر عدد یک میلیون و ۳۰۰ هزار، به نسبت ۳.۱۵ می‌رسیم؛ نه ۴ و یا حتی ۳.۵ برابر. اما از این موضوع می‌گذرم. به نرخ تورم هم کاری ندارم.
از مقایسه دلار ۳۶۰۰ تومنی در سال ۱۳۹۲ و حدودا ۱۳۸۰۰ تومنی در ۱۹ آذر ۱۳۹۸ هم می‌گذرم. به افزایش حدود ۴.۸ برابری قیمت سکه هم کاری ندارم. این مسایل و تحلیل آن با اقتصاددان‌ها و سیاسیون. من به این موضوع از موضع و زاویه تربیتی نگاه می‌کنم. آیا تا به حال کسی از رئیس دولت شنیده است که بگوید:
حقوق پزشکان را دو برابر کردیم؛ حقوق بازرگانان را سه برابر کردیم؛ حقوق وکلا را دو و نیم برابر کردیم؛ حقوق وزرا و روسای بانک و دیپلمات‌ها را چهار برابر کردیم؟ حتی در مخیله شما هم چنین عبارت‌هایی نمی‌گنجد. چرا؟ چون پیش فرض (درست یا غلط) این است که این اصناف به خودی خود حقوق‌هایی می‌گیرند که کفاف زندگی‌شان را می‌دهد.
این معلم‌ها هستند که رؤسای دولت‌های گوناگون می‌توانند اینگونه ترحم برانگیز و رقت بار درباره حقوق و معیشتشان در جلوی هشتاد میلیون جفت چشم صحبت کنند و کسی غیرتی نشود که چرا باید درباره این گروه تا این حد ترحم برانگیز صحبت شود.
چرا دانش آموزان باید از حقوق معلم‌هایشان با خبر باشند؟ اگر در زمانی که معلمان دست به اعتراض‌های صنفی می‌زنند؛ آنان را نصیحت می‌کنید که خوب نیست دانش آموزان را درگیر وضع معیشتی خود بکنید و مسائل  معیشتی و حقوق را داخل کلاس درس نبرید و این گونه موارد را از راه‌های قانونی دنبال کنید؛ پس چرا در موقع مقتضی می‌توانید با این اعداد و ارقام ناقص یا نادرست و یا حتی درست، کل وضعیت معیشتی معلم را بریزید روی میز و در معرض چشم دانش آموزانش قرار دهید؟
این حرف‌ها و نگاه‌ها هویت و شخصیت معلمان را خرد می‌کند و آدم بی‌هویت و بی‌شخصیت نمی‌تواند فرزندان شما را با شخصیت و با هویت تربیت کند. آن روز که از ۴ برابری حقوق معلمان دم می‌زنید؛ تصور کنید که شاید با این حرف شما نفوذ و تاثیر کلام معلم فرزندتان در کلاس درس به یک چهارم قبل برسد. اگر معلم در عمل احساس کند که سرعت ارتقای رفاه و آسایش و سطح زندگی‌اش اقلا مساوی با افزایش نرخ‌ها و هزینه‌ها بوده است؛ خودش بیش از آنچه شما بخواهید و بدانید برایتان دل‌ها را به دست می‌آورد. هویت این گروه را بیش از این خرد نکنید!
رزرو هتل