با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (سهامی عام) صورت گرفت سرمایه پالایشگاه اصفهان به 51 هزار میلیارد ریال افزایش یافت

اصفهان-خبرنگار روزنامه جمهور‌ی اسلامی: جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (سهامی عام) با دستور جلسه تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه و اصلاح ماده 5 اساسنامه مرتبط با میزان سرمایه و تعداد سهام این شرکت روز چهارشنبه 17 مهرماه برگزار شد. در این جلسه که حدود 63.57 درصد از سهامداران حضور داشتند، با موافقت سهامداران، مصوبه مجمع برای افزایش سرمایه شرکت از 20 هزار میلیارد ریال به 51 هزار میلیارد ریال مورد تصویب قرار گرفت، همچنین با اصلاح بند 5 اساسنامه شرکت، سرمایه آن 51 هزار میلیارد ریال معادل 51 میلیارد سهم هزار ریالی تعیین گردید.
افزایش سرمایه پالایشگاه اصفهان به 51 هزار میلیارد ریال
در ابتدای این جلسه، مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گزارشی از وضعیت شرکت و گزارش توجیهی هیات مدیره در مورد افزایش سرمایه ارائه کرد و گفت: ماموریت اصلی شرکت پالایش نفت اصفهان تولید و فرآورش فرآورده‌های نفتی براساس تعهدات شرکت برای طرف‌های ذی نفع است. مرتضی ابراهیمی دست یابی به توسعه پایدار با اشتیاق به محیط‌زیست و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، حفظ و تداوم تامین خوراک وتولید محصولات فعلی را از جمله استراتژی‌های مهم شرکت عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی واحد تقطیر و گاز مایع 3 نیز از اقداماتی است که در جهت استراتژی‌های شرکت انجام شده است. وی درخصوص کلیت افزایش سرمایه شرکت اظهارداشت: پیشنهاد اولیه هیات مدیره افزایش سرمایه از 20 هزار میلیارد ریال به 64 هزار میلیارد ریال بود که از محل سود انباشته حدود 16 هزار میلیارد ریال و از محل اندوخته طرح‌های توسعه 28 هزار میلیارد ریال براساس پیشنهاد هیات مدیره شرکت درنظر گرفته شده بود، اما آنجه در بورس مطرح شد افزایش سرمایه از 20 هزار میلیارد ریال به 51 هزار میلیارد ریال بود که 28 هزار میلیارد ریال از محل اندوخته طرح‌های توسعه و حدود 3 هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته است.

اجرای پروژه‌ها در راستای الزام به بهبود و ارتقاء کیفیت فرآورده ها
مدیرعامل پالایشگاه اصفهان اشاره‌ای هم به تاریخچه این شرکت داشت و گفت: شرکت پالایش نفت اصفهان در سال 1352 توسط یک شرکت آمریکایی-آلمانی طراحی و مهندسی شد، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و خروج شرکت‌های خارجی، خوشبختانه آغاز عملیات تولید این پالایشگاه به دست نیروهای متخصص داخلی صورت گرفت. ابراهیمی ادامه داد: با روندی که پالایشگاه اصفهان داشت و الزام به بهبود و ارتقا کیفیت و رعایت مسائل زیسن محیطی یک سری فرآورده‌ها، پروژه‌هایی در این راستا تعریف شد. وی احداث و راه‌اندازی واحد بنزین سازی را یکی از پروژه‌های شرکت پالایش نفت اصفهان عنوان و تصریح کرد: باتوجه به الزامات محیط‌زیست، می‌بایست بنزین پالایشگاه از حالت معمولی به یورو تبدیل می‌شد وبرهمین اساس درسال 94 واحد بنزین سازی پالایشگاه اصفهان راه‌اندازی شد. ابراهیمی همچنین به راه‌اندازی واحد تقطیر و گاز مایع 3 در تیرماه 98 اشاره کرد و گفت: امیدواریم راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل نیز مانند واحد بنزین سازی در راستای بهبود کیفیت محصولات تولیدی این پالایشگاه باشد.
بهره‌برداری از واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان تا پایان سال 99
مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان وعده داد واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان در نیمه تا پایان سال آینده به بهره‌برداری برسد و گفت: نیمه اول سال 99 شروع به راه‌اندازی این واحد خواهیم کرد و تا نیمه دوم سال به بهره‌برداری کامل خواهد رسید. وی همچنین اشاره‌ای هم به میزان سرمایه و ترکیب سهامداران این شرکت داشت و گفت: در سال 77 میزان سرمایه شرکت 100 میلیون ریال بود، که طی سال‌های گذشته و با افزایش سرمایه به مبلغ 20 هزار میلیارد ریال رسیده است و درحال حاضر هم درخواست افزایش آن به مبلغ 51 هزار میلیارد ریال داریم. ابراهیمی هدف از افزایش سرمایه را تشریح کرد: جبران مخارج سرمایه‌ای انجام شده در مجموعه طرح‌های بهبود فرآیند و بهینه سازی، اصلاح ساختار مالی ناشی از مخارج سرمایه‌ای انجام شده طی سال‌های گذشته، جلوگیری از خروج نقدینگی در جهت تامین مالی پروژه‌های در دست تکمیل و سرمایه در گردش.
وی با یادآوری اینکه در سال 94، مبلغ 22 هزارمیلیارد ریال سرمایه‌گذاری داشتیم، درحالی که این میزان هم‌اکنون 67 هزار میلیارد ریال است و اختلاف آن 45 هزار میلیارد ریال است، افزود: این مبلغ را در پروژه‌ها هزینه کرده‌ایم و باعث شده به افزایش سرمایه فکر کنیم. مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در ادامه به پروژه‌های تعریف شده در این شرکت همچون ساخت فلر، ساخت بسته‌های روغن گیر، ایجاد سیستم تصفیه پساب و... اشاره و عنوان کرد: اجرای پروژه‌های زیست محیطی مزایایی برای شرکت دارد که ازجمله می‌توان حفظ جایگاه شرکت، دسترسی به بازارهای بین المللی، حذف گوگرد، رعایت استانداردها و تقلیل عوارض آلایندگی و... را برشمرد. وی در ادامه یادآور شد: راه‌اندازی مجتمع بنزین سازی یکی از پروژه‌هایی است که انجام داده‌ایم و سود دهی بابت بنزین سازی در سال 95، حدود 2 هزار میلیارد ریال بوده است. در سال 96، چهارهزار میلیارد ریال و سال 97، 9 هزار میلیارد ریال بوده است، که البته بستگی به تاثیر نرخ ارز و شرایط اقتصادی داشته است.
سود 8 هزار میلیارد ریالی از راه‌اندازی واحد تقطیر و گاز مایع سوم
وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحد تقطیر و گاز مایع سوم که تیرماه امسال به بهره‌برداری رسید، گفت: این واحد ظرفیت تولید 120 هزار بشکه در روز را دارد و درحال حاضر با ظرفیت 135 هزار بشکه در روز کار می‌کند. وی افزایش ایمنی پالایشگاه، افزایش کیفی و کمی واحد نفت سفید و تولید بخش قابل ملاحظه‌ای از خوراک بنزین سازی را از اهداف بهره‌برداری از این واحد برشمرد. ابراهیمی پیش‌بینی سود این واحد را که در سال 98 محقق شد، 8 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال به این عدد برسیم البته باتوجه به تسعیر نرخ ارز شاید این عدد تحت الشعاع قرار گیرد. مدیرعامل پالایشگاه اصفهان به پروژه‌های زیست محیطی نیز اشاره‌ای کرد و گفت: از جمله این پروژه‌ها ایجاد پمپاژ و سیستم پساب تصفیه خانه پساب آب شاهین شهر است که در صنعت استفاده می‌کنیم.
راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل در سال 99
وی راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل را از پروژه‌های در دست اقدام برشمرد و افزود: این پروژه برای پالایشگاه اصفهان تقریبا الزام آور است و همچنین واحد RHU که حتما باید انجام شود. وی با بیان اینکه با راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل 100 هزار بشکه گازوئیل در روز تصفیه می‌شود، اعلام کرد: امیدواریم در سال 99 این پروژه نیز به صورت کامل راه‌اندازی شود و علاوه بر تولید سوخت پاک مطابق با استاندارد یورو، از انتشار 300 تن گوگرد در روز جلوگیری شود. ابراهیمی با بیان اینکه هم‌اکنون حدود 20 درصد از گازوئیل پالایشگاه اصفهان یورو 4 و 80 درصد گازوئیل معمولی است، تصریح کرد: با راه‌اندازی این واحد، تمام تولیدات پالایشگاه اصفهان تبدیل به یورو می‌شود، در عین حال که می‌توانیم گوگرد تولیدی را بفروشیم تا سودی عاید پالایشگاه شود. وی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی واحد RHU نیز قرار بود ازسوی یک شرکت کره‌ای به نام دایلم اجرا شود که به خاطر تحریم‌ها این شرکت انصراف داد و الان با پیمانکار ایرانی قرارداد بسته‌ایم و تا ظرف دو سه سال آینده شاهد بهره‌برداری و تصفیه نفت کوره تولید پالایشگاه خواهیم بود. مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد که با اجرای پروژه‌ها و تحقق اهداف تعریف شده این شرکت می‌تواند به چشم انداز خود دست یابد و در افق 1400 سرآمد شرکت تولید فراورده‌های نفتی در کشور باشد.
گزارش بازرس قانونی درباره گزارش توجیهی هیات مدیره درخصوص افزایش سرمایه
در ادامه این جلسه گزارش بازرس قانونی درباره گزارش توجیهی هیات مدیره درخصوص افزایش سرمایه به مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان قرائت شد.
1- گزارش توجیهی مرداد ماه 1398 هیات مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان (سهامی عام) به آن مجمع، مبنی بر لزوم افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 20هزار میلیارد ریال به مبلغ 64 هزار میلیارد ریال، مشتمل بر صورت سود و زیان و سایر اطلاعات مالی فرضی که پیوست می‌باشد، طبق استاندارد حسابرسی "رسیدگی به اطلاعات مالی آتی" مورد رسیدگی این موسسه قرار گرفته است. مسئولیت گزارش توجیهی مزبور و مفروضات مبنای تهیه آن با هیات مدیره شرکت است.
2- گزارش مزبور در اجرای تبصره 2 ماده 161 اصلاحیه قانون تجارت و با هدف توجبه افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته طرحهای توسعه‌ای به منظور اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه‌ای انجام شده در مجموعه طرحهای بهبود فرآیند و بهینه سازی پالایشگاه و جلوگیری از خروج نقدینگی ناشی از تقسیم سود انباشته و اندوخته طرحهای بهبود فرآیند بوده است. این گزارش توجیهی براساس مفروضاتی مشتمل بر مفروضات ذهنی درباره رویدادهای آتی و اقدامات مدیریت تهیه شده است که انتظار نمی‌رود لزوما به وقوع بپیوندد. در نتیجه، به استفاده کنندگان توجه داده می‌شود که این گزارش توجیهی ممکن است برای هدف‌هایی جز هدف توصیف شده در بالا مناسب نباشد.
3- به شرح مفروضات مندرج در گزارش توجیهی، به دلیل نحوه تعیین نرخ خرید نفت خام و نرخ فروش فرآورده‌های تولیدی بر مبنای نرخهای جهانی آنها در راستای مصوبات قانونی و آئین نامه‌های اجرایی مربوطه و ارتباط مستقیم این نرخ‌ها با یکدیگر و باتوجه به قابل پیش‌بینی نبودن بلندمدت و با فرض تحقق آن بخش از طرح‌های زیست محیطی که موجب عدم اعمال قاعده کیفی سازی در نرخ 5 فرآورده اصلی شرکت و سوخت هوایی می‌گردد، درآمدهای عملیاتی و بهای تمام شده آن برای سال‌های 1400 به بعد در هر دو حالت افزایش سرمایه و عدم افزایش سرمایه ثابت فرض شده و حاشیه سود برای این سال‌ها بر مبنای اقلام واقعی سالهای اخیر به میزان 10٪ در نظر گرفته شده است.
4- براساس رسیدگی به شواهد پشتوانه مفروضات و با فرض تحقق مفروضات و سایر مبانی پیش‌بینی شده در گزارش توجیهی به شرح بند (3) فوق، این موسسه به مواردی برخورد نکرده است که متقاعد شود مفروضات مزبور، مینایی معقول برای تهیه گزارش توجیهی فراهم نمی‌کند. به علاوه، به نظر این موسسه، گزارش توجیهی یادشده، براساس مفروضات به گونه‌ای مناسب تهیه و طبق استانداردهای حسابداری ارائه شده است
5- حتی اگر رویدادهای پیش‌بینی شده طبق مفروضات ذهنی توصیف شده در بالا رخ دهد، نتایج واقعی احتمالا متفاوت از پیش بینی‌ها خواهد بود، زیرا رویدادهای پیش‌بینی شده اغلب به گونه‌ای مورد انتظار رخ نمی‌دهد و تفاوتهای حاصل می‌تواند با اهمیت باشد.
6- افزایش سرمایه یاد شده باید با رعایت مبانی پیش‌بینی شده در اصلاحیه قانون تجارت و قانون بازار اوراق بهادار و پس از دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام پذیرد.
تصویب افزایش سرمایه شرکت از بیست هزار میلیارد ریال به 51 هزار میلیارد ریال
شایان ذکر است، بخش پایانی جلسه به پرسش و پاسخ سهامداران اختصاص داشت که در این جلسه برخی از سهامداران سوالاتی را مطرح کرده و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند. در پایان نیز باتوجه به موافقت سهامداران، تصمیمات مجمع به شرح زیر مصوب شد:
* افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 20هزار میلیارد ریال به مبلغ51 هزار میلیارد ریال (معادل 155 درصد) از محل سود انباشته و اندوخته طرح‌های بهبود و بهینه سازی فرآیند و از طریق صدور سهام جدید مورد تصویب قرار گرفت.(3 هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته و 28 هزارمیلیارد ریال از محل اندوخته طرح‌های توسعه ای)
*مقرر گردید پس از تحقق افزایش سرمایه با رعایت مفاد قانون تجارت و قانون بازار اوراق بهادار، نسبت به اصلاح ماده 5 اساسنامه شرکت به شرح زیر و ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام گردد.
* مجمع مقرر نمود پاره سهم‌های ایجادی در افزایش سرمایه مصوب به شرح بند 1 فوق را تجمیع و توسط هیات مدیره از طریق شرکت بورس اوراق بهادار واگذار و بهای فروش سهام پس از کسر هزینه‌های مربوطه به حساب سهامداران ذیربط منظور گردد.
* سرمایه شرکت مبلغ 000ر000ر000ر000ر51 ریال (پنجاه و یک هزار میلیارد ریال) است که به 000ر000ر000ر51 سهم عادی 000ر1 ریالی با نام تقسیم شده و به طور کامل پرداخت گردیده است.
رزرو هتل