آمریکا 80 فرمانده داعشی را از سوریه به عراق انتقال داد

نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه، 80 فرمانده گروهک تروریستی تکفیری داعش از اتباع خارجی را از این کشور به عراق منتقل کرد.
رسانه‌های عراق به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نوشتند: این تروریست‌ها در زندان الشدادی در حومه حسکه جنوبی در زندان بودند. در این گزارش به جزییات بیشتری در این خصوص اشاره نشده است اما استفاده ابزاری آمریکا از تروریست‌ها از جمله انتقال آنها به عراق جهت اعمال فشار به بغداد و توجیه ادامه حضور نظامی در این کشور از جمله دغدغه‌ها و هشدارهای مهم سال‌های اخیر در عراق بوده است.
عراقی‌ها این روزها درحالی اخبار مربوط به تهام نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه را دنبال می‌کنند که خبرهای دیگر حاکی است یک زندان مخصوص داعشی‌ها مورد بمباران جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته و باعث گریختن گروهی از آنان شده و بیم جدی فرار آنها به عراق وجود دارد.
"عادل عبدالمهدی" نخست‌وزیر عراق روز جمعه در دستور العملی به وزیر مهاجران، خواستار ساخت یک مجتمع اقامتی برای پذیرش آوارگان ارودگاه الهول سوریه شد و همزمان شورای امنیت عراق تصویب کرد که حراست از مرزهای این کشور با سوریه برای جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها تشدید شود.
تهاجم نظامی ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه و انتشار گزارش‌هایی از احتمال آزادسازی هزاران عضو داعشی که هم‌اکنون در اختیار گروه موسوم به "نیروهای سوریه دموکراتیک" (قسد) بسر می‌برند، نگرانی‌های جدی را در عراق ایجاد کرده است.
عراق تاکنون سه بار موضع رسمی درخصوص تهاجم ترکیه به سوریه اتخاذ کرده و رئیس جمهوری، سخنگوی وزارت خارجه و سرانجام بیانیه وزارت امور خارجه عراق از جمله نسبت به تبعات خطرناک آن بر منطقه و عراق تاکید کرده‌اند.
یکی از تبعات خطرناکی که هجوم ترکیه می‌تواند داشته باشد و در واکنش‌های رسمی بغداد به آن اشاره شده است، امکان بازگشت تروریست‌ها به عراق و سازماندهی مجدد آنها و تهدید بیش از پیش امنیت عراق است.
همزمان با این تحولات و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال رها شدن 13 هزار تروریست داعشی ازسوی ترکیه که هم‌اکنون در زندان‌های قسد بسر می‌برند، نگرانی‌ها در عراق رو به افزایش است و از جمله شبکه تلویزیونی العهد عراق به این گزارش‌ها اشاره کرد.
وزیر کشور اسبق عراق نیز در یادداشتی نسبت به احتمال عبور 10 هزار داعشی از مرزها و ورود آنها به عراق در اثر تهاجم ترکیه هشدار داده است.
رزرو هتل