با صدور بیانیه‌ای از سوی اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان اعلام شد

ابراز نگرانی طرف‏های اروپایی از سرنوشت برجام
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران و بازگشت تحریم‏های آمریکا از اردیبهشت سال گذشته توافق هسته‌ای ایران را به خطر انداخته است.
در این بیانیه که در تارنمای وزارت امور‏خارجه انگلیس منتشر شده، آمده است که طرف‏های اروپایی برجام بدون اشاره به بی‏عملی خود در مقابل توافق یادشده از اقدام اخیر ایران عمیقا نگران هستند و آن را مغایر تعهدات این کشور تحت برجام می‏دانند.
این بیانیه ادامه داد که طرف‏های اروپایی برجام معتقد هستند که تحولات اخیر ضرورت تلاش‏های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها و از سرگیری مذاکرات را مورد تاکید قرار می‏دهد.
در این بیانیه آمده است که سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنان از برجام حمایت کرده و قویا از ایران می‏خواهند تا از اقداماتی که به گفته آنها با تعهدات این کشور تحت برجام ناسازگار است برگردد و از گام‌های بیشتری که توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، خودداری کند.
طرف‏های اروپایی ‏در این بیانیه از ایران خواستند تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمامی موضوع‏های مرتبط از جمله مسائل پادمانی همکاری کند. آنها همچنین حمایت خود را از نحوه نظارت و راستی‏آزمایی تعهدات ایران تحت برجام، توسط آژانس مورد تاکید قرار دادند.
رئیس‏جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه گذشته (۱۳ شهریور) بعد از جلسه سران قوا از اجرایی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی کشورمان از روز جمعه خبر داد.
حجت‌الاسلام‏و‏المسلمین حسن روحانی در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی قوه قضائیه و با حضور رئیس‏جمهوری، رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس قوه قضاییه برگزار شد، تاکید کرد: هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای نیاز دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.
وی افزود:‌ اقدامات ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود، البته مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست، هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامی بر‏می‌گردیم.
آمریکا، اردیبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبه‏رو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند.
جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، اردیبهشت‏ماه امسال اعلام کرد که برخی از تعهدات خود را طبق برجام کاهش می‌دهد.
ایران تاکنون دو گام شامل بالا بردن درصد غنی‏سازی اورانیوم از ۳.۶ درصد و افزایش ذخیره اورانیوم غنی‏شده را برداشته است.
رزرو هتل