کدام‌ بانک سود بیشتری می‌دهد؟

بانک ها ضریب امنیتی بالاتری نسبت به دیگر مسیرهای سرمایه‌گذاری دارند. اگر شما مقداری پول بی استفاده دارید و به دنبال امن‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری می‌گردید، به نظر می رسد به طور  قطع سپرده‌گذاری در بانک‌ها بهترین انتخاب شما خواهد بود. اگرچه ممکن است از دیگر مسیرهای سرمایه‌گذاری مانند بورس و ... سود بیشتری به دست آورید اما ضرر‌های احتمالی را نیز باید به جان بخرید. در ادامه وضعیت نرخ سود بانکی، نرخ و شرایط سپرده‌گیری در چند بانک کشور را با یکدیگر مقایسه کرده ایم.
در حالی که بیشترین سود سپرده کوتاه‌مدت در شبکه بانکی در سال ۹۸ هنوز 10 درصد و بیشترین نرخ سود بانکی بلند مدت یک ساله ۱۵ درصد توسط بانک مرکزی اعلام شده است، بانک مرکزی مجوز تمدید حساب‌های با سود سپرده بالای ۲۰ درصد سال گذشته را به بانک‌ها داده تا مانع خروج نقدینگی از بانک ها و التهاب بیشتر بازار ارز، سکه و طلا شود.

 بیشترین سود بانکی روز شمار
طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی که برگرفته از تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار است، تاکید شده که حداقل مبلغ مانده حساب در یک ماه برای محاسبه سود روزشمار آن ماه در نظر گرفته خواهد شد. هم اکنون حساب آینده‌ساز بانک آینده تنها بانکی است که همچنان به‌صورت روزشمار به مشتریانش سود می‌پردازد! اگر می‌خواهید سپرده خود را در بانکی قرار دهید که بتوانید علاوه بر برداشت‌های مکرر، بالاترین نرخ سود بانکی روز شمار را نیز دریافت کنید، حساب «سپرده کوتاه‌مدت» بهترین پیشنهاد برای شماست.

بانک    سود کوتاه‌مدت    حداقل مبلغ به تومان
آینده         ۲۰                       ۱۵ میلیون
پارسیان      ۲۰                   یک میلیارد
مهر اقتصاد    ۲۰               ۱۰۰ میلیون
ایران‌زمین      ۱۸                 یک‌میلیون
سرمایه        ۱۸                  ۱۰ میلیون
مسکن          ۱۵                   ۱۵۰ میلیون
موسسه نور    ۲۰               یک‌میلیون
موسسه کوثر    ۱۹٫۹۹         یک‌میلیون


جدول بالا کدام بانک‌ها بیشترین نرخ سود کوتاه مدت را می‌دهند.

  بیشترین سود بانکی بلند مدت
در سپرده گذاری بلند مدت به ادعای بانک‌ها، آن‌ها با اندوخته شما سرمایه‌گذاری می‌کنند و با پرداخت سود شما را در این سرمایه‌گذاری شریک می‌کنند. سود این سپرده‌ها از طرف بانک‌ها تضمین می‌شود بنابراین شما می‌توانید روی برداشت ماهانه سود اندوخته خود حساب کنید. بیشترین سود بانکی بلند مدت در سال ۹۸ می‌تواند در بین بانک‌ها متفاوت باشد، مخصوصاً اگر رقم اندوخته شما رقم قابل‌توجهی باشد. برخی دیگر با فرمول‌هایی به شما امکان برداشت از حساب در طول مدت سپرده‌گذاری را می‌دهند. برخی از حساب‌های بلند مدت قابلیت واریز و برداشت و بستن بدون ضرر و زیان حساب بعد از یک ماه را دارند که درواقع حکم حساب کوتاه‌مدت را برای مشتری پیدا می‌کنند.
  آخرین نرخ های سودهای صندوق های
سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری که عمدتاً توسط کارگزاران رسمی بورس تأسیس می‌شود، تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت کرده و وجوهی را که سرمایه‌گذاران در اختیـار آن‌ها قرار می‌دهند، در سبد متنوعی از سهام و دیگر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند. از این‌رو، بازده مناسب‌تری را نصیب سرمایه‌گذاران کرده و ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را برای غیر حرفه‌ای‌ها کاهش می‌دهند. در این جا اطلاعات مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت را که توسط کارگزاری‌های مرتبط با بانک‌های کشور ایجاد شده، آورده ایم.
به تازگی بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد که حساب‌های سپرده‌ای را که در فاصله دوم تا یازدهم شهریور سال قبل افتتاح کرده بودند، می‌توانند به مدت یک ماه تمدید کنند. به دنبال ابلاغ این بخشنامه بود که طی روزهای اخیر اغلب بانک‌ها در کنار افتتاح حساب‌های قبلی دست به افتتاح حساب‌های جدید یک ساله با نرخ سودهای بالاتر از نرخ متعارف شبکه بانکی(۱۵ درصد) زدند به طوری که اکنون نرخ سود در شبکه بانکی تا ۲۳ درصد می‌رسد. اما آن طور که بانک مرکزی در تازه‌ترین اطلاعیه خود اعلام کرده است تمدید یک‌ماهه قراردادهای سپرده‌گذاری صرفا معطوف و منحصر به قراردادهای سپرده‌ سرمایه‌گذاری مدت‌دار یک ساله‌ای است که طی دوم شهریور تا ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ منعقد شده است. همچنین افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار جدید با رعایت نرخ سود علی الحساب مصوب شورای پول و اعتبار ابلاغی و حداکثر به میزان ۱۵ درصد مجاز  است.
بنابر اعلام بانک مرکزی پیرو بخشنامه شماره ۱۸۴۶۶۴‌/۹۷  تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ موضوع اعلام امکان تمدید یک‌ماهه قرارداد سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار و با توجه به پرسش‌ها و برداشت‌های متفاوت شبکه بانکی کشور از مفاد این بخشنامه، بانک‌ها و موسسات اعتباری  موارد زیر را مدنظر قرار دهند:
 همچنان که پیشتر اعلام شد سیاست‌های جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص نرخ‌ سود سپرده‌های بانکی متناسب با شرایط و اقتضائات روز در دست تدوین بوده و به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ خواهد شد.
 تأکید می شود تمدید یک‌ماهه قراردادهای سپرده‌گذاری صرفاً معطوف و منحصر به قراردادهای سپرده‌ سرمایه‌گذاری مدت‌دار یک ساله‌ای است که در سال گذشته و در بازه زمانی  دوم شهریور ۱۳۹۶  تا ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ منعقد شد.
 قراردادهای سپرده‌گذاری مذکور با همان شرایط قرارداد و صرفاً حداکثر تا مدت‌ یک‌ماه دیگر قابل تمدید است. بنابراین تمدید قراردادهای سپرده‌گذاری مورد اشاره برای مدتی بیش از یک‌ماه به هیچ وجه مجاز نیست.
 افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار جدید با رعایت نرخ سود علی الحساب مصوب شورای پول و اعتبار ابلاغی طی بخشنامه شماره ۱۷۳۷۹۳‌/۹۶ تاریخ پنجم شهریور ۱۳۹۶ و حداکثر به میزان ۱۵ درصد مجاز است.
 بدیهی است این بانک همچنان بر این مهم که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی باید در تعیین و اعلام نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های مذکور با تحلیلی جامع و برآورد شرایط و روندهای آینده اقتصادی، ابتدا نرخ سود مورد انتظار سپرده‌های سرمایه‌گذاری در پایان دوره را پیش‌بینی و سپس درصدی از آن را به عنوان نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری تعیین کنند و بدین‌لحاظ نرخ سود علی الحساب باید همواره کمتر از نرخ سود قطعی پایان دوره باشد، تأکید دارد.
رزرو هتل