افزایش 50 درصدی توان غنی سازی ایران

هادی محمدی - سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان یک روز پس از آغاز اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران به تشریح هشت اقدام زیرمجموعه این گام پرداخت و گازدهی و تشکیل زنجیره های جدید تحقیقاتی از ماشین های پیشرفته IR2M، IR4، IR5و IR6 و ذخیره سازی مواد غنی شده حاصل از تحقیقات را از جمله این اقدامات برشمرد تا به این ترتیب اقداماتی که براساس برجام قرار بود در سال های آینده انجام شود، به دلیل بدعهدی غرب، از هم اکنون انجام شود. بر اساس اظهارات کمالوندی ، ایران از روز جمعه و ظرف دو ماه آینده تا پایان فرصت گام سوم، علاوه بر زنجیره 10تایی و 20تایی ماشین IR6 که حدود 10سو ظرفیت غنی سازی دارد، زنجیره 30تایی را نیز نصب و گاز UF6 برای غنی سازی تزریق می کند. همچنین دو زنجیره 20تایی و 164 تایی از IR4 و IR2M هم در این مدت خواهیم داشت که توان 5سو غنی سازی دارند. در کنار این ها 10سانتریفیوژ IR5s با 5 سو و سه سانتریفیوژ IR8 با 24 سو ظرفیت غنی سازی به زودی شروع به کار خواهند کرد. با این حساب بیش از 2500 سو به ظرفیت غنی سازی ایران اضافه می‌شود که قدرت غنی سازی برابر با حدود 2500 ماشین IR1 دارد. هم اکنون طبق برجام ظرفیت غنی سازی ایران با 5060 ماشین IR1 در نطنز بیش از 5000 سو است و در واقع کشورمان با این کار 50 درصد توان غنی سازی خود را افزایش داده و ماهیانه 50کیلوگرم اورانیوم غنی شده 4.5 درصد به ذخایر خود که پایه ای برای تولید اورانیوم غنی شده 20 درصد به شمار می رود اضافه خواهد کرد.به گزارش خراسان، روز گذشته بهروز کمالوندی در نشستی خبری در حضور ده ها خبرنگار و تصویربردار داخلی و خارجی به تشریح جزییات بیشتر گام سوم کاهش تعهدات برجامی پرداخت و با بیان این که می توان محدودیت های فنی برجام را در هشت موضوع راکتور اراک، تولیدات آب سنگین اراک، بازفراوری سوخت مصرف شده، ظرفیت و سطح غنی سازی که در گام اول از ۳۰۰ کیلوگرم و در گام دوم از خلوص 3.67 درصد عبور کردیم، تحقیق و توسعه، فردو، تعداد سانتریفیوژها و نظارت‌ها و دسترسی‌های آژانس خلاصه کرد، افزود: موضوعات باقی مانده، خیلی مختصر است و این نشان می‌دهد به لحاظ فنی در مذاکرات نحوه تعهدات به شکلی بوده که مشکلی ایجاد نکند و همان طور که آقای صالحی بارها گفت و برخی به ملاحظات سیاسی متاسفانه از آن غفلت می‌کنند این است که صنعت هسته‌ای ما حتی در قالب برجام به اهداف بلندمدت خودش به راحتی خواهد رسید. ما برنامه ۱۵ ساله را در ابتدای برجام، یعنی چهار سال پیش، براساس بیانات مقام معظم رهبری که شرط کرده بودند حتما باید انتهای کار مشخص شود تنظیم کردیم و حداقل ۱۹۰ هزار سو را ارائه دادیم.
4 اقدام از 8 اقدام در گام سوم انجام شد
کمالوندی در ادامه به بیان اقدامات اصلی ایران در چارچوب گام سوم پرداخت و اظهار کرد: از هشت اقدام ایران در گام سوم، چهار موضوع همین الان اتفاق افتاده است و آژانس امروز که مراجعه ‌کند خواهد دید که چهار اقدام انجام شده و چهار اقدام هم با فاصله زمانی، انجام خواهد شد. به گفته کمالوندی، طبق بند 32 قرار بود سانتریفیوژ IR6s  از ابتدای سال یازدهم برجام گازدهی شود که ما گازدهی آن را از هم اکنون شروع کردیم. راه اندازی زنجیره ۲۰ تایی ماشین IR4 که براساس بند 35 ضمیمه یک برجام بوده که ابتدای سال یازدهم برجام قرار بود انجام شود و این هم الان انجام شده است. ماشین‌ IR6 به صورت زنجیره ۲۰ تایی که قرار بود از آبان ماه آغاز شود که از دیروز گازدهی کرده‌ایم و زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم. این چهار اقدام عملا انجام شده است.به گفته کمالوندی، چهار اقدام دیگر مانده که دو مورد آن‌ها در یک ماه آینده انجام خواهد شد. وی اضافه کرد: در دو ماه آینده و قبل از پایان گام سوم سه کار مهم دیگر داریم که ارزش بسیار بالایی دارد، یکی راه اندازی و گازدهی زنجیره‌‌های شاهد ۱۶۴ تایی IR4 و IR2m همچنین گازدهی به زنجیره میانی سانتریفیوژ IR5s را تا دو ماه آینده خواهیم داشت. راه‌اندازی گازدهی زنجیره ۳۰ ماشین IR6 نیز که قرار بوده سال هشتم برجام انجام شود و الان زنجیره 10 تایی آن را داریم و زنجیره ۲۰ تایی را که از دیروز شروع به گازدهی کردیم نیز ظرف دو ماه آینده خواهیم داشت که با این کار عملا ۶۰ ماشین IR6 در حدود دو ماه آینده در حال کار و تحقیق و توسعه و افزایش ذخایر اورانیوم کشور خواهند بود. سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن تاکید بر این که اگر بخواهیم غنی‌سازی ۲۰ درصدی انجام دهیم باید ذخایر 4.5 درصد را افزایش دهیم، تصریح کرد: در شرایط فعلی هم توانایی افزایش ظرفیت و سطح غنی‌سازی نه فقط ۲۰ درصد بلکه به مراتب بیشتر از ۲۰ درصد در داخل کشور وجود دارد. امروز اگر به سازمان گفته شود ۲۰ درصد را آغاز کنید و توجهی هم به نیاز آن نداشته‌ باشید ما تابع امر هستیم. البته کشور در سال‌های آینده به غنی‌سازی ۲۰ درصد نیاز خواهد داشت، اما اگر تصمیم سیاسی باشد ما انجام می‌دهیم. زمانی که از سازمان سؤال می‌شود باید بگویم که حتی اگر قصد داشته باشیم غنی‌سازی ۲۰ درصد انجام دهیم ابتدا باید ذخایر 4.5 درصد خود را افزایش داده باشیم.کمالوندی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که تا چه زمانی این گام‌ها ادامه خواهند یافت و آیا در گام چهارم برنامه‌ای برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و غنی سازی ۲۰ درصدی وجود خواهد داشت؟ گفت: فهرستی از گام‌های مختلف به شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری ارائه و خیلی گزینه‌ها در فهرست اول دیده شده بود؛ حتی خروج از NPT را دیده بودیم که بعد خودمان تجدیدنظر کردیم. گفتیم حداقل این توصیه سازمان انرژی اتمی نیست اگر می‌خواهند در سطوح بالای کشور تصمیم بگیرند، جداگانه است.
 
خبر مرتبط
پاسخ جالب ظریف به اتهام زنی پمپئو
یکی از جالب ترین عکس العمل ها به گام سوم کاهش تعهدات ایران جایی بود که وزیر خارجه آمریکا از این اقدام ایران انتقاد و آن را «اخاذی هسته ای» توصیف کرد. مایک پمپئو که کشورش در دوران اوباما بارها برجام را نقض کرده است و در دوران ترامپ نیز رسماً از آن خارج شده، با انتقاد از این که برجام ظرفیت غنی سازی را به ایران داده است، از کشورهای اروپایی و «همه ملت های متمدن دنیا» خواست که در مقابل اقدامات جدید ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای عکس العمل نشان دهند! توئیت های مایک پمپئو با واکنش جالب ظریف مواجه شد. وزیر خارجه کشورمان با طرح این سوال که آیا نقض قطعنامه شورای امنیت اخاذی نیست، نوشت: «شاید هم اخاذی، درخواست تسلیم شدن ایران یا تاکید بر گرسنگی کشاندن مردم اش باشد؟» به گزارش فارس، ظریف به همراه این توئیت، چهار عکس از اظهارات مقام‌‎های آمریکایی شامل پمپئو و «برایان هوک» علیه ایران به همراه تصاویری از بند 36 برجام منتشر کرده است. در یکی از این تصاویر که مربوط به نشریه «نیوزویک» است، اظهارات پمپئو خطاب به مردم ایران آمده که در آن وزیر خارجه آمریکا هشدار داده بود که در صورت موافقت نکردن ایران با درخواست‌های آمریکا، «مردم این کشور چیزی برای خوردن» نخواهند داشت. ظریف در تصویری دیگر، خبر روزنامه «فایننشال تایمز» درباره پیشنهاد رشوه «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به ناخدای نفتکش «آدریان دریا 1» را منتشر کرد.ظریف تنها کسی نبود که به پمپئو پاسخ داد. اظهارات وزیر خارجه آمریکا آن قدر مضحک بود که حتی ژرارد آرود سفیر سابق فرانسه در واشنگتن هم در ذیل توئیت او نوشت: «اگر ایران به تدریج در حال خروج از برجام است به دلیل این است که آمریکا توافقی را که روی آن مذاکره شده بود رد کرده و تحریم هایی را که نقض این توافق محسوب می‌شود بازگردانده است.»
 
رزرو هتل