ورزشگاه فاسد است، کنسرت و پارک نه؟!

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است و امیدوارم با تلاش ما به زودی اتفاق بیفتد. از حدود یک سال و نیم قبل کمیته ملی المپیک با ریاست سیدرضا صالحی‌امیری با آرامش بیشتر و البته سیاست‌های جدیدی به کار خود ادامه می‌دهد. آشتی دادن ورزشکاران با فدراسیون‌ها، ارتباط نزدیک با وزارت ورزش و حمایت از فدراسیون‌ها از جمله اقدامات جالب و متفاوت صالحی امیری در کمیته ملی المپیک بوده است. شاید یکی از دغدغه‌های این روزهای این مسئول ورزشی و سایر مسئولان حل مساله ورود بانوان به ورزشگاه‌های فوتبال است؛ مساله‌ای که از سوی فیفا مورد تاکید جدی قرار گرفته و حتی فوتبال ایران را تهدید می‌کند.رئیس کمیته ملی المپیک با حضور در استودیوی آنتن برای دقایقی به سوالات ما پاسخ داد. در ادامه مشروح صحبت‌های سیدرضا صالحی امیری را در گفت‌‌و‌گوی اختصاصی با آنتن می‌خوانید.

>37 فدراسیون درگیر المپیک هستند
کمیته ملی المپیک، پارالمپیک و وزارت ورزش همه ظرفیتمان را به کار گرفتیم. 37 فدراسیون درگیر و در تلاش برای کسب سهمیه هستند. تیم‌های ملی مختلف در مسابقات خارجی و بین‌المللی حاضر می‌شوند و برای کسب سهمیه تلاش می‌کنند. ارزیابی ما این است که شرایط فعلی ما مثبت و رو به جلو است. نقاط ضعف کوچکی هم داریم که باید آن‌ها را رفع کنیم.

>سهمیه بیشتری نسبت به المپیک قبلی
کسب می‌کنیم
در برخی از حوزه‌ها مثل وزنه برداری با محدودیت مواجه هستیم چون حداکثر 2 سهمیه داریم. در برخی از حوزه‌ها مثل کاراته هم فرصت جدیدی برای ما مهیا شده است. امروز که با شما صحبت می‌کنم همه 37 فدراسیون ما درگیر اردوهای داخلی و خارجی هستند. ارزیابی ما این است که کسب سهمیه بیشتری نسبت به دوره قبل خواهیم داشت. در نهایت هم برای یک رقابت بسیار سنگین در المپیک حاضر می‌شویم. ستاد عالی بازی‌های المپیک 2020 را فعال کردیم. یک ستاد فرهنگی ایجاد کردیم و هماهنگی خوبی با شهرداری، ارشاد و میراث فرهنگی داشتیم تا بتوانیم همزمان با المپیک اقدامات فرهنگی خوبی را انجام دهیم. سیاست اصلی در ستاد عالی با حضور وزیر ورزش مشخص می‌شود.

>اگر افت داشتیم،
مسئولیتش را به پای ما بنویسید
رسالت ما تلاش حداکثری برای کسب ظرفیت‌های ملی در جهت توسعه ورزش قهرمانی است. ما با دولت و نهادهای مختلف در تعامل دائمی برای کسب امکانات و تسهیلات هستیم. آن چیزی که ما در این دوره می‌توانیم به صورت قطعی اعلام کنیم این است که ما و وزارت ورزش به دور از حاشیه برای کسب سکوها در حال حرکت هستیم. 2 عامل بسیار مهم و تعیین کننده هستند. عامل اول کسب سهمیه است که چه میزان می‌توانیم سهمیه بگیریم. عامل دوم هم رقبای ما در عرصه‌های بین‌المللی هستند. عرصه المپیک عرصه برترین‌هاست و رقابت‌های میلیمتری وجود دارد. در حال حاضر شرایط را مثبت ارزیابی می‌کنم. اگر در المپیک 2020 نسبت به دوره‌های قبلی محصول زحمات قهرمانان، فدراسیون و همکاران ماست، اما اگر نسبت به گذشته افت داشتیم، این ضعف را به پای ما بنویسید.

>حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است
باید در 3 سطح به مساله ورود بانوان به ورزشگاه‌ها پرداخته شود. سطح اول رویکرد اجتماعی است که ما داریم. یعنی حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است. سطح دوم مبانی عدالت جنسیتی و نفی تبعیض است. در هیچ یک از مبانی ما تبعیض را نپذیرفتیم و در حوزه‌های مختلف به عدالت اعتقاد داریم. نکته سوم هم این است که در هر کجای این جغرافیا زنان حضور داشتند، ما توانستیم به موفقیت‌های خوبی برسیم. شما دانشگاه‌ها را ببینید. پس اگر ظرفیتی برای زنان ایجاد کنیم، آن‌ها به موفقیت می‌رسند و برای کشور یک جهش ایجاد می‌شود. در دنیا و حتی در آسیا، کشورهایی مثل کره، چین و ژاپن نیمی از مدال‌هایشان در المپیک و بازی‌های آسیایی متعلق به زنان است. چرا برای ما نباید باشد؟ برای ما الان تقریبا 25 درصد است. پس به لحاظ منطقی عقلانی و فسلفی نمی‌توانیم تبعیض را بپذیریم.

>ما نباید محیط ورزشگاه را متهم به فساد کنیم.
سوال اینجاست. چه فرقی بین دانشگاه، کنسرت، پارک، کوچه و بازار با ورزشگاه وجود دارد؟ جغرافیا که فاسد نمی‌شود. فکر فاسد هر جایی که باشد، فساد را انتشار خواهد داد. بنابراین ویروس فساد متعلق به جغرافیا نیست و در ذهن انسان نهفته است. ما نباید محیط ورزشگاه را متهم به فساد کنیم. اگر اینگونه است، باید دانشگاه را متهم کنیم. پس باید کنسرت، پارک و کوچه را متهم کنیم! این شایسته این ملت بزرگ نیست. ما ملتی نجیب و با اخلاق داریم. اگر در گوشه‌ای اتفاق می‌افتد، نباید آن را به 80 میلیون نفر تعمیم داد.

>باخ و اینفانتینو حضور زنان را
از ما مطالبه کردند
بحث مهم دیگر در حوزه بین‌المللی است. دنیا امروز ما را نظاره می‌کند و مکتوب و شفاها از ما سوال می‌کنند. توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک و اینفانتینو، رئیس فیفا در ملاقات بنده و آقای دکتر روحانی مساله بانوان را به عنوان مطالبه مطرح کردند. ما باید برای دنیا پاسخ شفاف داشته باشیم. ما معتقدیم که حضور زنان در ورزشگاه ایجاد فساد نخواهد کرد چون ورزشگاه یک محیط تفکیک شده است و درب مستقل، سکوهای مستقل و سیستم‌های خدماتی مستقل دارد و هیچ ارتباطی بین زن و مرد در آن وجود ندارد.

>باید دغدغه بزرگان کشور را رفع کنیم
البته ما باید دغدغه بزرگان کشور، حوزه و مراجع را رفع کنیم. این نیازمند تلاش بیشتر، اما به نظرم شدنی است. ما خیلی جلو رفتیم و باید تلاش کنیم دغدغه‌ها را کمتر کنیم. همین حالا در بازی‌های والیبال و بسکتبال زنان حاضر می‌شوند. چه مشکلی به‌وجود آمده است؟ الان لیگ جهانی والیبال در اردبیل برگزار شد. هم روحانیون، هم انقلابیون، هم زنان و هم جوانان در سالن حاضر بودند. پرنشاط و پرشور تمام شهر اردبیل و همچنین ارومیه به فکر برگزاری این بازی‌ها بودند. چه اشکالی دارد این اتفاقات در فوتبال هم تکرار شود؟ انشاالله بتوانیم مسیری را هموار کنیم تا در آینده زنان نجیب ایران زمین در ورزشگاه حضور داشته باشند.
رزرو هتل