حجت‎الاسلام والمسلمین قاضی‌ عسکر: لفظ «شهید» برای کشته‌شدگان منا در تفاهم‌نامه با عربستان تصریح شده

عز‌‌تمان را با چیزی معاوضه نمی‌کنیم

سرپرست سابق حجاج ایرانی با تاکید بر ‌اینکه لفظ «شهید» برای کشته‌شدگان منا در تفاهم‌نامه با عربستان تصریح شده است، گفت: حج واجب شرعی است و تعطیلی‌بردار نیست. ما هرگز عزت و عظمت‌مان را با هیچ چیز معاوضه نمی‌کنیم.
به گزارش خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا» سه‌شنبه 22 مردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدعلی قاضی عسکر»، نماینده سابق ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و با موضوع بررسی ادعای مرتضی رکن آبادی برادر شهید رکن آبادی مبنی بر پذیرش تقصیر ازسوی ایران در فاجعه منا، از شبکه افق روی آنتن رفت.
بنابر این گزارش، حجت‌الاسلام قاضی عسکر در ابتدا با تاکید بر اینکه شهید رکن‌آبادی از دوستان من بود، گفت: پس از فاجعه منا و به شهادت رسیدن جمعی از حجاج ایرانی در سال 94، شرکت در حج را در سال 95 متوقف کردیم لذا نخستین توافق نامه ما با عربستان برای حضور در حج مربوط به سال 96 است. بیان مفاد توافق‌نامه باید براساس تفاهم دو طرف علنی شود لذا حجت‌الاسلام نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت می‌توانند پس از بازگشت از حج و درپی توافق با طرف عربستانی، بندهای تفاهم‌نامه را اعلام کنند.
سرپرست سابق حجاج ایرانی ادامه داد: باید توجه داشت در این قبیل امور فرد تصمیم گیرنده نیست بلکه برای مذاکره سیاسی کارگروهی با حضور همه دارندگان نقش و اثر در آن مذاکره، تشکیل می‌شود و موضوع را از ابعاد مختلف بررسی می‌کند.
تامین امنیت و آرامش حجاج ایرانی در تفاهم با عربستان
وی با اشاره به بندهایی از تفاهم نامه ایران با عربستان در سال‌های 96، 97 و 98، گفت: تامین امنیت و آرامش حجاج و تشکیل کمیته حقیقت یاب در فاجعه منا در هر سه این تفاهم نامه‌ها مورد تاکید و تصریح قرار گرفته است.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر درباره دستاوردهای این تفاهم نامه‌ها برای حجاج ایرانی، گفت: پیش از آن برای حضور تیم پزشکی ما در مشاعر مقدسه مشکل ایجاد می‌شد اما پس از این تفاهم نامه‌ها، مجوز حضور برای آنها صادر شد، صدور الکترونیکی روادید (ویزا) نیز از دیگر دستاوردهای این تفاهم است، پیش از این باید با واسطه کشوری دیگر اقدام به دریافت روادید می‌کردیم که با صدور الکترونیکی ویزا، این مشکل برطرف شد.
نماینده سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: علاوه بر این، از سال 96 برگزاری جلسات در محل ساختمان‌های حضور زائران ایرانی، بلامانع است این یعنی برگزاری مراسم برائت از مشرکین هم بلامانع است که هر سه سال (96، 97 و 98) باشکوه برگزار شد. تنها مشکل برگزاری مراسم دعای کمیل در بین الحرمین در مدینه منوره است که دولت عربستان به دلایل امنیتی و امکان انجام عملیات‌های انتحاری و کشتار حجاج، با آن موافقت نکرد و در صورت رفع این موانع، امکان برگزاری آن نیز وجود دارد. در این تفاهم نامه‌ها حتی درباره مواد غذایی حجاج ایرانی که باید از ایران منتقل شود نیز تصریح شده است.
تصریح لفظ «شهید» درباره کشته شدگان فاجعه منا در تفاهم نامه‌های ایران و عربستان
وی با تاکید بر اینکه لفظ «شهید» در تفاهم نامه‌های ایران با عربستان در موضوع حج تصریح شده است، گفت: من در زمان وقوع فاجعه منا نماینده مقام معظم رهبری بودم، دستی که بخواهد تفاهم نامه ذلت بار علیه ملت ایران را امضا کند باید قطع شود، مگر ملت و رهبری اجازه داده‌اند که ما چنین بکنیم. لذا در تفاهم‌نامه سال 98 وزیر حج عربستان رسما می‌گوید: ما هیچ پیش شرطی برای حجاج هیچ کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران نداریم جز شروط کتاب و سنت.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر با بیان اینکه در هیچ یک از تفاهم نامه‌ها هیچ جمله‌ای مبنی بر مقصر بودن ایران در فاجعه منا وجود ندارد، تصریح کرد: عربستان درخواست داشت خود به مسئله منا رسیدگی کند اما ما معتقد بودیم در کمیته حقیقت یاب باید حضور داشته باشیم.
وی با بیان اینکه ما از همان ابتدای وقوع حادثه به مستندسازی گزارش‌ها و مشاهدات شاهدان عینی اقدام کرده‌ایم، ابراز کرد: همانطور که موسوعه «حج خونین» (مربوط به سال 66) را در 9 جلد تدوین و منتشر کرده‌ایم، برای فاجعه منا نیز این طرح را اجرا می‌کنیم که می‌تواند تا 50 جلد باشد.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر با تاکید بر لزوم شناسایی مقصران و سوءنیت‌ها در وقوع فاجعه منا، بیان کرد: حادثه حدود 8 و نیم صبح اتفاق افتاد چرا باید تا 12 نیمه شب جنازه‌ها روی زمین بماند؟، چرا عده‌ای را بدون اجازه دفن کردند؟ مثل شهید رکن آبادی که بعدها از روی «دی.ان.ای» شناسایی شدند. لذا ما همچنان بر تشکیل کمیته حقیقت یاب تاکید داریم، البته عربستان می‌گوید ما تشکیل داده‌ایم اما هنوز نتیجه‌ای اعلام نکرده‌اند.
امیرالحاج سابق ایران اضافه کرد: قبل از ایام تشریق جلسه‌ای برای مدیران و روحانیون کاروان‌ها برگزار می‌شود، در سال 94 (سال وقوع فاجعه منا) ما به دلیل تجربه خواهش کردیم در ابتدای صبح که شلوغ است حجاج برای انجام اعمال نروند و از ساعت 9 و نیم 10 برای رمی جمرات اقدام کنند اما متاسفانه برخی از مدیران کاروان سر باز زدند و تخلف کردند (نه به معنای قانونی) و آن فاجعه رخ داد.
وی با بیان اینکه ما هرگز اقدامی را که سبب ذلت ملت ایران شود انجام نمی‌دهیم و عزت و عظمت‌مان را با هیچ چیز معاوضه نمی‌کنیم، تاکید کرد: عربستان نه فقط به جمهوری اسلامی ایران بلکه به دیگر کشورهای اسلامی نیز اجازه عرضه مدارک و بررسی حقیقت ماجرا را نمی‌دهد اگر اجازه می‌دادند ما با مدارک در اختیارمان حقیقت را بررسی کنیم، همان روزها و ماه‌های ابتدایی نتیجه را اعلام می‌کردیم.
فاجعه منا مصداق قاعده فقهی «قتیل الزحام»
حجت‌الاسلام قاضی عسکر گفت قاعده فقهی «قتیل الزحام» بین ما و اهل سنت مشترک است. بنابراین قاعده اگر کسی در نماز جمعه، طواف و امثال آن به دلیل فشار جمعیت فوت شود و مقصر حادثه دقیقا مشخص نباشد، دیه وی با بیت المال است. لذا عربستان اعلام کرد دیه شهدای حادثه سقوط جرثقیل در بیت‌الله‌الحرام را می‌پردازد که تاکنون نپرداخته است؛ البته باید توجه داشت روابط سیاسی ما با عربستان قطع است، آنها به برخی کشورها غرامت داده‌اند.
وی با ابراز تاسف از عدم حساسیت کشورهای اسلامی نسبت به مسئله کشته شدن حجاج در فاجعه منا، گفت: آنها می‌گویند این حادثه قضا و قدر الهی بوده اما ما معتقد به کمکاری هستیم و تا روزی که دلیل مشخص نشود باید بررسی‌ها را ادامه بدهیم. دیه خانواده شهدا باید پرداخت شود.
هنوز چیزی بر عمدی بودن فاجعه منا نیافته‌ایم
حجت‌الاسلام قاضی عسکر گفت در همان اوایل وقوع حادثه فیلم‌های محدودی منتشر شد و نفس دوربین برای جلوگیری از اتفاقات بد است. شارع 204 مسیر حجاج ما در انجام اعمال نیست و ما از دو خیابان «جوهره» و «سوق العرب» حرکت می‌کنیم اما من خودم شاهد بودم که ماموران سعودی زائران ایرانی را به شارع 204 هدایت می‌کردند. البته هنوز چیزی بر عمدی بودن فاجعه نیافته‌ایم اما قطعاً سوءمدیریت اثر داشته است.
وی با تاکید بر اینکه باید در واکاوی حوادث واقعیات را در نظر بگیریم، تصریح کرد: آن زمان در رسانه‌ها اینطور مطرح شد بسته شدن مسیرهای تردد حجاج به دلیل عبور خودروی ولیعهد عربستان بوده، اما این صحیح نیست چون اصلا آن مسیر اتومبیل‌رو نیست. ما خود آرشیوی غنی از واقعیات داریم که وقتی تحقیقات به نتیجه رسید همه آنها را عرضه می‌کنیم.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر گفت ما برای همایش حج در استادیوم یکصد هزار نفری آزادی آمبولانس و تیم پزشکی تدارک می‌بینیم. چطور ممکن است خیابانی با این حجم از جمعیت بسته شود طوری که امکانی برای حمل مصدومان و تردد آمبولانس وجود نداشت. خوشبختانه هنوز راه باز است تا از طریق مجامع بین‌المللی این مسئله دنبال شود. برای مثال وکیلی از آمریکا نزد من آمد و گفت حاضرم پرونده را دنبال کنم اما سازمان حج نمی‌تواند اقدام کند و دولت باید در این باره اقدام کند.
سرپرست سابق حجاج ایرانی ادامه داد: هیچ شهیدی از ایران مفقود نمانده و علی‌رغم وضعیت دلخراش و سوزناک شهدای فاجعه، از همان ابتدا کار شناسایی اجساد از طریق نشانه‌ها آغاز شد. بویژه بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری در نوشهر، امر شناسایی شهدا و مفقودین تسهیل شد، البته برخی اجساد دفن شده بودند در چند نوبت خانواده شهدا به عربستان فرستاده شدند و آزمایش دی.ان.‌ای انجام شد.
وی اضافه کرد: این اقدام خوب عربستان گرفتن عکس از همه اجساد و برداشتن یک ناخن از آنها برای انجام آزمایش دی.ان.ای بود که کار شناسایی را تسهیل کرد. برای مثال شهید رکن آبادی از طریق تصاویر و نیز انگشتری که در هنگام قرائت پیام در مراسم برائت از مشرکین در دست‌اش بود، شناسایی شد و با انجام آزمایش مطمئن شدیم و به دلیل خواست خانواده جسد ایشان به کشور انتقال یافت.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر تاکید کرد: عربستان برای همه کشته شدگان گواهی فوت صادر کرده و بخشی از این گواهی‌ها در کنسولگری جده باقی مانده و در صورت از سرگیری روابط دریافت می‌شود. البته در ایران پزشکی قانونی گواهی‌های فوت صادرشده را مجددا بررسی کرده است.
ادعاهای اشتباه درباره شهید رکن آبادی
نماینده سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به برخی ادعاها درباره ماجرای شهادت شهید رکن آبادی، گفت: ادعاهایی در آن دوران مطرح شد که عجیب بود و صحت نداشت برای مثال گفتند ایشان را دزدیدند و بردند و به شهادت رساندند و برخی دیگر گفتند ایشان زنده سوار بر اتومبیل شده و بار دیگر گفتند در اسرائیل شهید را به اسارت گرفته‌اند. اما بنابر مدارک موجود، غیر از انتقال یافتگان به مراکز پزشکی هلال احمر باقی مفقودین فاجعه منا به شهادت رسیده بودند و اجسادشان مفقود بود لذا به صلاح نبود ماه‌ها مردم را چشم انتظار بازگشت اجساد نگاه داریم لذا به خانواده‌ها از همان ابتدا اعلام کردیم که مفقودین زنده نیستند.
حج واجب شرعی است و تعطیلی بردار نیست
وی در پاسخ به این سوال که «آیا عزت ما در حج تمتع رعایت می‌شود و در حج عمره نه؟ که به عمره نمی‌رویم»، بیان کرد: حج تمتع واجب شرعی است یعنی هر کسی که شرعا مستطیع شد، واجب است که حج را به جا بیاورد و به قدری مهم است که در نهج البلاغه در وصیت پایانی امیرالمومنین(ع) فرزندان‌شان را به حج توصیه کرده و می‌فرمایند: اگر خانه خدا را ترک کنید خدا به شما مهلت نخواهد داد و عذاب را می‌فرستد. لذا حج را نمی‌شود تعطیل کرد مگر در شرایط ویژه‌ای که حاکم مسلمین مثل ولی فقیه حکم دهد و بنابر مصلحتی حج را تحریم کند.
وی با تاکید بر اینکه حج از شئون ولی‌ امر مسلمین است، اضافه کرد: اما مقام معظم رهبری همیشه نظرشان این بوده که مسئولان نظام با هم تعامل و همفکری داشته باشند. اما عمره مستحب است، اکنون شش میلیون نفر در انتظار سفر عمره هستند و ودیعه شان را پس نگرفته‌اند که باید برای آنها تعیین تکلیف شود. که رئیس سازمان حج و زیارت در این باره امسال مذاکراتی با طرف عربستانی داشته است.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر گفت حج و عمره تنها محل حضور مردمی ما در مجامع بین‌المللی است. پس از تعطیلی حج در سال 95 برخی تریبون‌های تبلیغ ادعا کردند ایرانی‌ها به جای حج به کربلا می‌روند و می‌خواهند کربلا را جایگزین حج کنند. حج محل اجتماع و وحدت مسلمین و تبیین حقایق انقلاب برای ملت‌های مسلمان است.
کاهش خرید حجاج ایرانی از بازارهای عربستان در پی مطالبه رهبری
سرپرست سابق حجاج ایرانی با اشاره به کاهش خرید حجاج ایرانی از بازارهای عربستان بیان کرد: در طول سه سال گذشته و بنابر آمار حمل هواپیمایی کشور، از زمانی که رهبری بر حمایت از کالای ایرانی تاکید کرده‌اند زائران مکرر گفتند که به ایشان بگویید ما به بازارهای عربستان نرفتیم و برای رونق تولید و اشتغال زایی سوغات را از داخل کشور تهیه کردیم.
وی درباره تاثیر نوسانات ارزی بر این تصمیم حجاج، تاکید کرد: مردم آگاهانه انتخاب می‌کنند، حاجی استطاعت دارد اما به خاطر کشور و خدا و رهبری از عربستان خرید نمی‌کند. تصدی گری دولتی در این باره جواب نمی‌دهد مردم فهیم هستند خودشان به بازار مراجعه کرده و سوغات تهیه می‌کنند.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر گفت: کارهای فرهنگی ایران درباره حج بی‌نظیر است. حدود 1400 اثر پژوهشی در این باره تولید شده، 10 جلسه در کاروان‌ها برگزار می‌شود صدا و سیما و شبکه‌های مختلف برنامه‌های مرتبط با حج را تولید و پخش می‌کنند. اسرار و معارف حج به صورت مجازی عرضه می‌شود و مهم آنکه آموزش‌ها صرفا معطوف به مناسک نیست و ابعاد مختلف را شامل می‌شود.
استفاده کشورهای اسلامی از تجربیات حج ایران
حجت‌الاسلام قاضی عسکر اضافه کرد: با مسئولان 32 کشور در ایام حج دیدار داشتم و با آنها تفاهم همکاری برای استفاده از دستاوردهای علمی پژوهشی جمهوری اسلامی ایران در عرصه حج داشته‌ایم. برای مثال وقتی اعلام کردیم که در ایام عمره حدود 30 هزار دانشجو و استاد به سرزمین وحی اعزام می‌شوند این تجربه موردپسند واقع شد.
وی تاکید کرد: وقتی یکی از بزرگان عربستان به من گفت قرآن ایرانی‌ها تحریف شده است، پاسخ دادم دروغ است و سپس قرآن و تفسیر مجمع البحرین و کتابی از آیت‌الله معرفت را به او هدیه کردم سال بعد وقتی مرا دید در آغوشم گرفت و گفت مرا از اشتباهی تاریخی رهاندی.
مراسم برائت از مشرکان در زمان پیامبر(ص) در عرفات و منا انجام می‌شده است
سرپرست سابق حجاج ایرانی درباره مراسم برائت از مشرکین گفت: بعد از حادثه سال 66 و مذاکرات سال 70 توافق شد این مراسم در محل عبور و مرور مردم نباشد. بنابر منابع و مدارک، مراسم برائت از مشرکین در زمان پیامبر(ص) در عرفات و منا انجام می‌شده و آیات برائت در این مکان نازل شده است اکنون هم محدود نیست و در خیمه‌ها و خیابان‌های اطراف چادرهای ایرانی صوت‌رسانی شده تا همه در آن شرکت کنند.
وی تاکید کرد: برائت از مشرکین فقط امری سیاسی نیست بکه مسئله‌ای قرآنی است و در زیارتنامه‌ها هم آمده چنان که حضرت ابراهیم خلیل(ع) که طبق آیه قرآن «اسوه حسنه» است از مشرکان برائت جسته، لذا این برائت از ظلم بین‌المللی و جنایات علیه مسلمانان در سطح جهان است.
حجت‌الاسلام قاضی عسکر در پایان گفت: شخصاً اگرچه مسئولیت مستقیم ندارم اما کمک می‌کنم تا مسئله خانواده شهدای منا و مسجدالحرام به نتیجه برسد.
رزرو هتل