حجم مبادلات تجاری ایران و هند به 30 میلیارد دلار افزایش می‌یابد

براساس چشم انداز ترسیمی حجم مبادلات تجاری ایران و هند باید به 30 میلیارد دلار افزایش یابد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد هند درگفت‌و‌گو با ایرنا در بوشهر گفت: پارسال در مجموع حجم مبادلات تجاری ایران 18 میلیارد دلار گزارش شده که این مقدار به مراتب ظرفیت زیادی برای افزایش دارد.
محمد حق بین قمی افزود:درجمهوری اسلامی ایران همه چیز برای تبادلات تجاری با هند مهیاست و ما همواره هند را یکی از حوزه‌های کاری و تجاری خود می‌دانیم.
وی یادآورشد: باتوجه به تحریم‌های هوشمند کار سخت‌تر شده واکنون جنگ اقتصادی است و در چنین شرایطی باید شبانه روزی فکر چاره و راهکار برای عبور از موانع باشیم.
حق بین قمی ادامه داد: باید با پیدا کردن راه‌های عبور زمینه خرید و فروش کالا بین ایران و هند فراهم شود.
وی گفت: در این راستا راه‌اندازی خط کشتیرانی بین بوشهر و هند نیز به درخواست فعالان اقتصادی استان بوشهر مطرح شده که باید در تعامل با طرف هندی زمینه تحقق این مهم فراهم‌ شود.
وی اظهارکرد: ایران همواره با هند رابطه خوب و رو به توسعه‌ای داشته که چنین سابقه‌ای ظرفیتی برای توسعه بیش از پیش حجم مبادلات تجاری محسوب می‌شود.
حق بین قمی یادآورشد:در ایران و بویژه استان بوشهر تولیدات کشاورزی از جمله خرما و از طرف هند اقلامی از جمله برنج و چای ظرفیت‌های ارزشمند برای توسعه مبادلات تجاری این دو کشور محسوب می‌شود.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر نیز گفت: این منطقه پنج هزار هکتار زمین با قابلیت استفاده برای صنایع مختلف دارد که می‌تواند مورد استقبال سرمایه گذاران خارجی از جمله هندی‌ها قرار گیرد.
حسین نامور افزود: اکثر این محدوده متصل به دریا است و به طور طبیعی می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد.
وی یادآور شد: در زمینه تولید خودرو نیز با توجه به معافیت‌های منطقه ویژه استان بوشهر یک ظرفیت ارزشمند است.
رئیس انجمن خرما استان بوشهر گفت: هند با واردات سالانه 500 هزار تن خرما از بزرگ وارد کنندگان این محصول در جهان است.
نادر خدادای افزود: هند از شهریور پارسال تا مرداد امسال حدود 157 هزارتن خرما از ایران وارد کرده که تنها پنج هزار تن آن سهم استان بوشهر است.
وی ادامه داد: باتوجه به بالا بودن تعرفه صادرات این محصول به هند کاهش تعرفه می‌تواند زمینه ساز افزایش حجم صادرات خرمای ایران به هند شود.
رزرو هتل