در مراسمی با حضور وزیر دفاع و فرمانده نیروی زمینی ارتش؛ خودرو زرهی پیشرفته «رعد» و خودروهای تاکتیکی «ارس2» رونمایی شد

خودرو پیشرفته زرهی ضد مین و ضدکمین "رعد" و خودروهای تاکتیکی ارس2 طی مراسمی با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی زمینی ارتش، نمایندگان ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی در سازمان صنایع دفاع در اصفهان رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، سرتیپ امیر حاتمی در آئین رونمائی از خودرو زرهی ضد مین و ضدکمین «رعد» با قدردانی و خودروهای تاکتیکی ارس2 از تلاش متخصصان سازمان صنایع دفاع (ساصد) که با تلاش و اراده خود تامین تجهیزات پیشرفته نیروهای مسلح را در حوزه رزم زمینی وجهه همت خویش قرار داده‌اند گفت: خدا را شاکریم که تخصص در زمینه صنعت دفاعی را با سلاح ایمان و عمل به رهنمود‌های حکمیانه فرمانده معظم کل قوا در مقام اجرا و با تولید دستاوردهای دفاعی پیشرفته به منصه ظهور گذاشتیم.
وزیر دفاع در تشریح ویژگی‌های خودرو تاکتیکی ضدمین و ضد کمین "رعد "گفت: طراحی و ساخت خودرو "رعد" براساس نیازمندی نیروهای مسلح برای دستیابی به محصولی با قابلیت سرعت بالاتر، حرکت در شیب‌های طولی و عرضی تند و عبور از موانع سخت انجام شده است.
حاتمی درتشریح مشخصات این خودرو افزود: "رعد" با پلت فرم 6در6 به منظور انجام ماموریت‌های امنیتی و حفاظ ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل مین و تله‌های انفجاری و بمب‌های کنار جاده ای، متناسب با اقلیم و آب و هوای کشور و براساس بدنه نفربر به صورت یکپارچه و کف "V" شکل طراحی شده و فاقد شاسی است
وزیر دفاع با بیان اینکه این خودرو برابر نفوذ گلوله‌های هسته فولادی، ترکش و انفجار مین ضد تانک در زیر خودرو بسیار مقاوم است، گفت: این خودرو در تراز خودروهای ضد مین و کمین با سطح استانداردهای حفاظتی بالا علاوه بر حفاظت از سرنشینان نفربر، تمامی قطعات و مجموعه‌های اصلی نفربر به غیر از سیستم تعلیق در برابر برخورد گلوله، ترکش و انفجار محافظت شده است.
وی با بیان اینکه خودرو زرهی ضد مین و ضدکمین "رعد" خودرویی مناسب نبردهای نامتقارن، داخل شهری و پاسگاهای مرزی و مناطق عملیاتی است گفت: این خودرو قادر است امنیت فرماندهان، شخصیت‌ها و نفرات در عبور از مناطق مشکوک به تله‌های انفجاری و بمب‌های کنار جاده‌ای را تامین کند.
حاتمی با بیان اینکه خودرو پیشرفته زرهی ضد مین و ضدکمین "رعد" نمونه روز آمدسازی شده و پیشرفته‌تر نسل قبلی"طوفان" است، گفت: سیستم موتور، انتقال قدرت، وزن عملیاتی، شعاع عملیاتی، سرعت، قابلیت حمل سلاح، ظرفیت حمل نفرات و بار، سیستم حفاظت در مقابل انفجار و سطح حفاظت بالستیک بدنه در خودروی " رعد" به شکل کاملاً چشمگیری به روز‌تر و قوی‌تر شده است.
امیر سرتیپ حاتمی افزود: با طراحی و تولیدی نمودن خودرو تاکتیکی "ارس2 " این توانایی به اثبات می‌رسد که صنعت دفاعی همانطور که در طراحی و تولید تسلیحات و تجهیزات دفاعی دارای قابلیت و توانایی ویژه می‌باشد، در صنعت خودروسازی نظامی نیز با توجه به اهداف ماموریتی نظامی خود دارای قابلیت و ظرفیت‌های ویژه‌ای است که البته نقش شرکت‌های همکار و دانش بنیان در این عرصه قابل چشم پوشی نیست.
امیر سرتیپ حاتمی تاکید کرد: دستیابی وزارت دفاع به تکنولوژی ساخت و تولید این خودروهای پیشرفته می‌تواند گام مهمی در تامین خودروهای مدرنی باشد که تکنولوژی ساخت آنها را چند کشور معدود در اختیار دارند.
وزیر دفاع در ادامه با اشاره به مشکلات اخیر صنعت خودروسازی داخلی در حوزه تامین قطعات تصریح کرد: وزارت دفاع با توجه به سرمایه‌های عظیم علمی و فناورانه خود در حوزه تولید و ساخت تجهیزات پیشرفته دفاعی و نظامی توانایی‌های بسیاری در تامین قطعات مورد نیاز شرکت‌های خودرو ساز را داراست و همانگونه که بارها اعلام کرده‌ایم می‌تواند به عنوان بازوی کمکی صنعت خودروی کشور کشور گره گشای ساخت قطعات تحریمی در حوزه خودرویی باشد و در این مسیر برای شکستن دیوار تحریم‌ها از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.
وزیر دفاع در ادامه با تشریح مشخصات خودروی تاکتیکی ارس 2 با اشاره به قابلیت مهم این خودرو از جمله داشتن تحرک بالا در مناطق صعب العبور، نصب سلاح و ادوات نظامی با وزن بالا، توان و گشتاور بالاو افزایش نسبت توان به وزن افزود: این خودرو نسبت به نسل قبلی در حوزه موتور، شعاع عملیاتی، مصرف سوخت، استاندارد آلایندگی، شتاب، قابلیت حمل بار، قابلیت نصب سلاح و حرکت بر روی آن و... پیشرفت‌های قابل ملاحظه و ویژه‌ای داشته است.
امیر سرتیپ حاتمی افزود: خودرو ارس 2 منطبق با نقشه راه خودروی تاکتیکی و در راستای پاسخگویی به نیازهای کنونی نیروهای مسلح طراحی و ساخته و امروز تعداد انبوه آن در اختیار نیروهای مسلح قرار می‌گیرد و امروز مفتخریم که حجم انبوهی از تولیدات این خودرو به نیروی زمینی ارتش، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی جهت اجرای ماموریت‌ها تحویل می‌شود.
رزرو هتل