پاسخ برلین به جوسازی رسانه‌های آلمانی: ایران در وضع کنونی برجام مقصر نیست

مقامات دولتی آلمان به‌رغم جوسازی رسانه‌های این کشور که درصدد ارائه تصویری وارونه از نقش تهران در برجام هستند، معتقدند ایران در وضعیت کنونی این توافق بین‌المللی مقصر نیست.
رسانه‌های آلمانی طی هفته‌های اخیر دائماً از عناوینی مانند «نقض توافق هسته‌ای ازسوی ایران»، «ایران برجام را تضعیف کرد»، «ضربه‌ای دیگر ازسوی ایران به برجام» و دهها عنوان دیگر برای توصیف اقدامات برجامی جمهوری اسلامی استفاده کرده‌اند.
این رسانه‌ها که عمدتاً مدعی حرفه‌ای گری و صداقت در کار خبر هستند، بدون کوچکترین اشاره‌ای به علل اقدامات ایران و توضیح این موضوع که تصمیمات ناگزیر ایران بدنبال خروج آمریکا از برجام و متعاقب آن اعمال تحریم‌های اقتصادی، فشارهای سیاسی و تهدید نظامی کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی بوده است، به روایت یکسویه و وارونه واقعیت‌های موجود در مورد برجام پرداخته‌اند.
این رویکرد رسانه‌های آلمان درحالیست که آنها به راحتی تاریخچه تحولات مرتبط با برجام طی یک سال اخیر را به فراموشی سپرده و فقط با استناد به اینکه ایران از میزان تولید اورانیوم غنی شده در برجام (300 کیلوگرم) عبور کرده و در گام دوم برجامی سطح غنی سازی را به بیش از سطح مورد تاکید برجام (3.67 درصد) رسانده، مدعی نقض مفاد این توافق بین‌المللی ازسوی ایران شده‌اند.
این درحالیست که مقامات آلمانی به خوبی از بردباری ایران در قبال اقدامات خصمانه آمریکا و شیطنت‌های همپیمانان منطقه این کشور آگاه بوده و بارها در بیانیه‌ها و اظهارات خود با حمایت از برجام، خواهان باقی ماندن ایران در آن شده‌اند.
این موضوع به وضوح در نشست خبری روز سه شنبه یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان به چشم آمد، جایی که خبرنگاران از آستانه تحمل اروپایی‌ها در قبال ایران و خط قرمز آنها برای لغو برجام سووال کردند بگونه‌ای که گویی ایران مقصر اصلی ناکارامدی برجام بوده و طرف‌های دیگر کاملاً به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.
در پاسخ به این سووالات «راینر برویل» یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان توضیح داد که اتحادیه اروپا بدنبال کاستن از تنش‌ها در خصوص ایران بوده و این کشور را به ماندن در توافق هسته‌ای دعوت کرده است.
وی با اشاره به برگزاری نشست‌های کمیسیون مشترک برجام از تلاش اعضای این کمیسیون که شامل امضا کنندگان این توافق هسته‌ای است، برای نگاه داشتن ایران در برجام خبر داد و تاکید کرد که شرایط ایجاد شده برای ایران، این کشور را به واکنش واداشته اما تروئیکای اروپایی تمام تلاش خود را برای حفظ برجام به کار می‌بندد.
سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این اظهارات به خبرنگاران گوشزد کرد که مقصر این وضعیت ایران نبوده و از آنجا که انتظارات تهران از منافع برجام مانند لغو تحریم‌ها و گشایش اقتصادی محقق نشده، این کشور گام‌هایی را برای کاستن از تعهدات برجامی خود برداشته است.
رزرو هتل