چشم‌غره ‌گیشه ‌به ‌بازیگران ‌زن‌خارجی

مائده کاشیان - حضور یک بازیگر زن خارجی در فیلم ها و سریال‌های ایرانی، معمولا با ‌حاشیه‌هایی همراه بوده و گاهی واکنش‌هایی به دنبال داشته است. تازه‌ترین نمونه این ماجرا هم حضور ایشا گوپتا بازیگر و مدل هندی در فیلم «دختر شیطان» ساخته قربان محمدپور است. به تازگی روزنامه کیهان درباره حضور این بازیگر در فیلم محمدپور انتقاد کرده و نوشته او مدل عکس‌های غیراخلاقی بوده است. این در حالی است که پیش از اکران فیلم، از حضور این مدل و بازیگر در فیلم استفاده‌های تبلیغاتی فراوانی شد تا فروش آن تضمین شود اما فعلا نتیجه برخلاف انتظار بوده است اما آیا حضور پرحاشیه یک بازیگر زن خارجی، تضمین پرفروش شدن یک فیلم است؟
تجربه های شکست آمیز
«دختر شیطان» پس از گذشت 10 روز از اکران، تقریبا 335 میلیون تومان فروخته و از رقابت با فیلم‌های اکران عید فطر به شدت عقب مانده است. ظاهراً فرمول استفاده از بازیگر زن خارجی مساوی با فروش بیشتر، مدتی ا‎ست که دیگر جواب نمی‌دهد. سال گذشته هم آثاری اکران شدند که نتیجه‌شان با این معادله و قانون نانوشته در تضاد بود. مثلا «خانم یایا»، «پارادایس»، «جن زیبا» و امسال هم «سامورایی در برلین»، از یک بازیگر خانم خارجی استفاده کردند اما صرف حضور آن بازیگر نتوانست جلوی شکست فیلم را در گیشه بگیرد.
یک معادله متغیر
با این حال در دو سال اخیر، فیلم‌هایی مانند «مصادره» و دو قسمت «تگزاس» هم اکران شده‌اند که از بازیگر خانم خارجی استفاده کرده‌اند و اتفاقا خوب هم فروخته‌اند، اما موضوع این است که هرکدام از این فیلم‌ها یک برگ برنده مهم داشته‌اند که در کنار بازیگر زن خارجی، در نهایت عنوان «پرفروش» را از آن فیلم کرده است. «مصادره» ستاره‌ای مانند رضا عطاران دارد و زوج محبوب سام درخشانی و پژمان جمشیدی هم در «تگزاس»ها بازی کرده‌اند. بنابراین کارگردان این فیلم‌ها تا همین جا نیمی از راه را رفته‌اند. نقش‌آفرینی یک بازیگر خارجی در فیلم‌های ایرانی، ترفند لورفته‌ای است که دیگر به تنهایی نمی‌تواند مخاطب را به سینما بکشاند و حتما باید کنار چند عامل دیگر قرار بگیرد تا انگیزه تماشای فیلم را در مخاطبان ایجاد کند.
خرید بلیط