پاسخ تاریخی به نمایش مذاکره

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح روز پنج‌شنبه در دیدار آقای شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن و هیئت همراه تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد و تجربه‌ تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام را به‌هیچ‌وجه تکرار نخواهد کرد زیرا هیچ ملت آزاده و عاقلی، مذاکره تحت فشار را نمی پذیرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای (khamenei.ir) در ابتدای این دیدار آقای شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن خطاب به رهبر انقلاب اسلامی گفت: من قصد دارم پیام رئیس‌جمهور آمریکا را به جناب عالی برسانم. رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست‌وزیر ژاپن گفتند: ما در حسن‌نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما درخصوص آن چه از رئیس‌جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته‌ مبادله‌ هیچ پیامی نمی دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: مطالبی را که بیان خواهم کرد، در چارچوب گفت وگو با نخست‌وزیر ژاپن است زیرا ما ژاپن را کشوری دوست می دانیم، اگرچه گلایه‌هایی نیز وجود دارد. ایشان با اشاره به صحبت های نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر این که ترامپ به او گفته «آمریکا قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد»، تأکید کردند: مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آن ها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همان‌طور که رؤسای جمهور قبلی آمریکا در 40 سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند اما نتوانستند. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این که ترامپ می گوید قصد تغییر رژیم را ندارد، یک دروغ است زیرا اگر می توانست این کار را انجام دهد، انجام می داد اما نمی تواند.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به صحبت های نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر درخواست آمریکا برای مذاکره درباره موضوع هسته‌ای، گفتند: جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱+۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق ها زده، مذاکره کند؟رهبر انقلاب اسلامی به بخش دیگری از صحبت های نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر عزم آمریکا برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای به‌وسیله‌ ایران اشاره کردند و افزودند: ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته‌ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی توانست بکند و اجازه ندادن آمریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی کرد.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با تأکید بر این که انباشت سلاح هسته‌ای نیز اقدامی خلاف عقل است، خاطرنشان کردند: آمریکا به‌هیچ‌وجه صلاحیت حرف زدن درباره این که کدام کشور سلاح هسته‌ای داشته باشد یا نداشته باشد، ندارد زیرا آمریکا چند هزار کلاهک هسته‌ای در انبارهای خود دارد. ایشان با اشاره به سخنان نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر این که آمریکا آماده‌ مذاکرات صادقانه با ایران است، خطاب به آقای آبه گفتند: ما این حرف را اصلاً باور نمی کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی شود.
تحریم صنایع پتروشیمی پیام صداقت است؟
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: صداقت در میان مقامات آمریکایی بسیار کمیاب است. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای خطاب به نخست‌وزیر ژاپن افزودند: رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش با جناب عالی دیدار و گفت وگو و درباره‌ ایران هم صحبت کرد اما بعد از بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد، آیا این پیام صداقت است؟ آیا این نشان می دهد که او قصد مذاکره‌ صادقانه دارد؟ایشان تأکید کردند: ما به‌هیچ‌وجه تجربه‌ تلخ مذاکره‌ چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روند مذاکره با آمریکایی‌ها در چارچوب برجام گفتند: بعد از توافق هسته‌ای، اولین کسی که برجام را بلافاصله نقض کرد، شخص اوباما بود؛ همان کسی که درخواست مذاکره با ایران کرده و واسطه هم فرستاده بود. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: این تجربه‌ ماست و جناب آقای آبه بدانید که ما این تجربه را تکرار نمی کنیم.ایشان با اشاره به سخنان نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر این که ترامپ گفته «مذاکره با آمریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد»، تأکید کردند: ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید. رهبر انقلاب اسلامی با استقبال از پیشنهاد نخست‌وزیر ژاپن برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کردند: ژاپن کشور مهمی در آسیاست و اگر به گسترش روابط با ایران تمایل دارد، باید اراده‌ قاطع خود را نشان دهد، همان‌گونه که برخی کشورهای مهم این اراده را نشان داده‌اند.ایشان با اشاره به دشمنی‌های 40 ‌ساله‌ آمریکا با ملت ایران و ادامه‌ این دشمنی‌ها، افزودند: ما معتقدیم از طریق مذاکره با آمریکا، مشکلات ما حل نخواهد شد و هیچ ملت آزاده‌ای، مذاکره زیر فشار را قبول نخواهد کرد.
آبه: آمریکایی ها همواره می خواهند طرز فکر خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به بخشی از سخنان نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر این که آمریکایی‌ها همواره می خواهند طرز فکر و عقاید خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند، گفتند: این که شما این واقعیت را تصدیق می کنید، خوب است و این را هم بدانید که آمریکایی‌ها در تحمیل دیدگاه‌های خود به هیچ حدی قانع نیستند. در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور کشورمان هم حضور داشت، آقای شینزو آبه با اشاره به مذاکرات خود در تهران ابراز امیدواری کرد این گفت وگوها زمینه‌ گسترش بیشتر همکاری‌ها را فراهم کند.
 
خرید بلیط