رئیس کل بانک مرکزی: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: افرادی در بازار ارز دنبال بهره‌برداری از ابزارهای سیاسی برای برهم زدن ثبات بازار هستند، اما هیچ یک از بنیان‌های اقتصادی تعیین‌کننده نرخ ارز تغییر نکرده و بانک مرکزی بر بازار مسلط است.
عبدالناصر همتی در مورد تاثیر سفر«آبه شینزو»، نخست وزیرکشور ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: متاسفانه در بازار ارز همیشه افرادی به دنبال بهره‌برداری از ابزارهای سیاسی برای برهم زدن ثبات بازار و ایجاد نوسان هستند، دراینجا باید یادآور شوم هیچ یک از بنیان‌های اقتصادی که تعیین‌کننده نرخ ارز است، تغییری نکرده است و بانک مرکزی بر بازار مسلط است. از این رو به مردم عزیزمان اطمینان می‌دهم که از نظر مبانی اقتصادی مشکلی در تثبیت بازار اقتصادی نداریم.
رئیس کل بانک مرکزی در سفر به استان آذربایجان شرقی درباره هدف از سفر خود به این استان گفت: هدف از سفر لبیک گفتن به فعالان و مسئولان اقتصادی این استان بوده است تا این گونه از نزدیک مسائل اقتصادی مرتبط با صادرات، پولی و بانکی و ارزی را بررسی و ارزیابی کنیم.
رئیس شورای پول واعتبار ضمن اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: استان آذربایجان شرقی از نظر تولید و صادرات جزو استان‌های کلیدی و مهم کشور است، لذا از آنجایی که امسال ازسوی مقام معظم رهبری با عنوان «رونق تولید» نام‌گذاری شده است، درصددیم نیازهای تولیدکنندگان را مدنظر قرار داده و آنها را تامین کنیم.
همتی با ظالمانه خواندن تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی ما رشد صادرات غیرنفتی کشور و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است که امیدواریم امروز و فردا طی جلسات مشترک با فعالان اقتصادی، مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان بتوانیم این مسائل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
رئیس کل بانک مرکزی در مورد اهداف اقتصادی سفر«آبه شینزو»، نخست وزیرکشور ژاپن به ایران گفت: در دیداری که نخست‌وزیر ژاپن با رئیس جمهوری کشورمان داشتند و بنده نیز حضور داشتم، درباره روابط دوجانبه، گسترش روابط اقتصادی و مالی میان دو کشور، سرمایه‌گذاری کشور ژاپن در بخش‌هایی از اقتصاد کشورمان نظیر بهداشت و محیط‌زیست بحث و گفت‌و‌گو شد. خوبشختانه روابط دیرینه‌ای با کشور ژاپن داریم و قطعاً با این سفر روابط ایران و ژاپن تقویت می‌شود.
وی در ادامه افزود: از این رو تاکید می‌کنم این جریان گذراست و باید به این نکته توجه داشت که در بازار ارز آنچه اهمیت دارد، بازار حواله است و این یکی از موفقیت‌های بانک مرکزی بوده است که در حدود سه ماهی که از ابتدای سال گذشته حدود 9,5 میلیارد دلار تامین ارز برای کالاهای وارداتی انجام شده است. لذا در شرایط فعلی راه‌های خوبی را برای تامین درآمد ارزی کشور تامین کرده‌ایم و به امید خدا این روند را ادامه می‌دهیم و از این بابت هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و روز شنبه بازار ارز بطور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می‌کند.
همتی خاطرنشان کرد: با روندی که برای صادرات غیرنفتی و نیز راه‌هایی که برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پیدا کردیم این مسائل را پشت سر خواهیم گذاشت و همان گونه که مقام معظم رهبری نیز در نام‌گذاری سال با عنوان «رونق تولید» تاکید کرده اند، ما نیز تمام برنامه‌ریزی مان را بر این امر متمرکز کردیم و امیدواریم واردات محدودتر و صادرات با قدرت و شدت بیشتری ادامه یابد و ما شاهد توسعه و پیشرفت کشورمان به صورت مستقل و در چارچوب اصولی و سالم باشیم.
خرید بلیط