نسخه روحانی برای «آبه»

مهمان ۶۴ ساله ژاپنی دیروز پس از چند هفته تحلیل و ارزیابی های متفاوت درباره سفرش، به تهران آمد؛ از مذاکرات حدود سه ساعته نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهور کشورمان پشت درهای بسته هیچ خبری منتشر نشده است اما در نشست خبری مشترک او و روحانی که شب گذشته در مجموعه سعدآباد برگزار شد، مواضع «شینزو آبه» یا به شیوه درست تر نگارش «آبه شینزو»؛ حاوی ملاحظاتی بود که او به عنوان انتظاراتش از ایران مطرح می کرد نظیر آن که «ایران باید همچنان به برجام پایبند بماند» و به ادعای او «در منطقه نقش سازنده ای داشته باشد» و روحانی نیز البته خیلی صریح مواضع ایران را درباره تحولات منطقه مطرح کرد علاوه بر آن که  تاکید کرد: «ما در منطقه آغازگر جنگ نیستیم حتی با آمریکا اما اگر جنگی علیه ما شروع شود، پاسخ قاطعی خواهیم داد» و نسخه پایان تنش در منطقه را برای «آبه» پیچید: «ریشه این تنش ها به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران برمی گردد و هر زمان که این جنگ متوقف شود، ما شاهد تحول بسیار مثبتی در جهان و منطقه خواهیم بود.» همین دیروز ظریف نیز  در دیدار با همتای آلمانی خود تاکید کرده بود:«تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف این جنگ اقتصادی است. نمی‌توان توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی در جریان باشد و کسانی که از آن حمایت می‌کنند یا آن را به راه انداخته اند در امان باشند». وی در دیدار با  وزیر خارجه  ژاپن  هم    با اشاره به جنگ و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا ضد ملت ایران تصریح کرد: «جنگ اقتصادی را با ملت ما آغاز کرده اند و روزانه هم با تبلیغات و نفرت پراکنی های آمریکایی ها مواجه هستیم.»
امیدواری های آبه و روحانی
 نشست خبری آبه و روحانی همچنین حاوی «امیدواری» هایی درباره آینده روابط دو جانبه و تحولات منطقه بود. روحانی ابراز امیدواری کرد که این سفر «آغازی بر روابط بهتر دو کشور و تحولات مثبت در منطقه باشد» و «آبه» هم از لزوم ناامید نشدن برای کاهش تنش در منطقه گفت و خطاب به روحانی اظهار کرد: «امروز اولین قدم را برداشتیم. امیدوارم که شما را به زودی ببینم و مطمئنم که این به زودی محقق خواهد شد.» با این حال برخلاف آن چه طی روزهای گذشته مطرح می شد، در صحبت های «آبه» از این که بخواهد میان ایران و آمریکا میانجی گری کند حرف صریحی دیده نشد و او بیشتر از کاهش تنش در منطقه غرب آسیا گفت؛ «ژاپن آرزو دارد برای ایجاد ثبات و صلح تلاش حداکثری خود را بکند... افزایش تنش در منطقه را باید به هر قیمت مهار کرد». دو روز پیش نیز یک مقام وزارت خارجه ژاپن تاکید کرده بود: «آبه در این سفر به دنبال میانجی گری بین ایران و آمریکا نیست ...هدف اصلی سفر او کاهش تنش در منطقه است.»
علاقه ژاپن به ادامه خرید نفت ایران
روحانی همچنین در نشست خبری بیشتر به روابط دو جانبه دو کشور پرداخت و حین صحبت های خود از علاقه ژاپن به خرید نفت ایران خبرداد: «اراده و علاقه ژاپن به ادامه خرید نفت از ایران ... می‌تواند توسعه روابط دو جانبه را تضمین کند.» هرچند جزئیات نشست سه ساعته و پشت درهای بسته روحانی و آبه در سعدآباد منتشر نشده است اما رئیس جمهور گفت که «ما در جلسه خصوصی و در جلسه دو هیئت، در خصوص روابط دوجانبه از جمله سرمایه گذاری ژاپن در جنوب ایران، سواحل مکران و چابهار صحبت کردیم.» او ژاپن را «کشوری مهم» توصیف کرد که «همواره برای صلح و امنیت منطقه، قدم های خوبی برداشته است» و تصریح کرد: «آقای نخست وزیر درباره آینده خوش بینی قابل ملاحظه ای داشتند و می گفتند، من می بینم تغییرات مثبت در راه است».
آبه: آرزوی 30 ساله ام به ثمر نشست
«آبه» هم در بخشی از اظهارات خود از 90 ساله شدن روابط ایران و ژاپن گفت و با اشاره به سفر 36 سال پیش خود به تهران، یعنی زمانی که یک دیپلمات جوان بود و به همراه پدرش (وزیر خارجه وقت ژاپن) به ایران آمده بود، گفت: آن موقع از دیدن منظره با ابهت تهران و مهمان نوازی ایرانیان تحت تاثیر قرار گرفتم و خاطره فراموش نشدنی برایم بود... احساسم این است که آرزوی 30 ساله ام به ثمر نشسته و توانسته ام دوست های 30 ساله ام را ببینم.» وی همچنین پیش از اشاره به تحولات منطقه گفت که شاید حرف هایش برای مردم ایران «خوشایند نباشد» اما او باید این حرف ها را بگوید. صحبت آبه درباره تنش ها در منطقه بود: « هم اکنون در خاورمیانه تنش رو به افزایش است و احتمال وقوع درگیری تصادفی وجود دارد ولی باید جلوی درگیری نظامی را گرفت. ثبات در این منطقه برای رونق اقتصادی در تمام جهان مهم است. ژاپن آرزو دارد برای ایجاد ثبات و صلح تلاش حداکثری خود را بکند.» وی افزود: «ایران از زمان باستان، کشور بزرگ خاورمیانه بوده و خواهد بود. برای این که هم اکنون، تنش در خاورمیانه رو به افزایش است و برای این که صلح و ثبات را به وجود آوریم، ایران لازم است نقش سازنده خود را ایفا کند.»
احترام آبه به فتوای رهبر انقلاب
«آبه» همچنین در بخش پایانی صحبت های خود که برخی تحلیل گران آن را حاوی پیام های مثبت خواندند از دین اسلام و فتوای رهبر انقلاب درباره حرام بودن ساخت سلاح هسته ای گفت: «دین اسلام دین صلح است. این جانب همیشه از منویت اسلام که میانه‌روی همیشه بهترین راه است، تحت تاثیر قرار می‌گیرم و احترام بسیار زیادی قائل هستم برای این که مقام معظم رهبری در چندین نوبت فتوا صادر کردند مبنی براین که سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای حرام است». وی همچنین با تقدیر از همکاری ایران با آژانس تلاش کرد که به ایران بگوید نباید از برجام خارج شود: «این که ایران همکاری با آژانس انرژی اتمی را ادامه داده و می دهد، بسیار مثبت است و قویا می خواهم پایبندی خود به برجام را حفظ کند.»
 
روزنامه ها از شینزو آبه چطور استقبال کردند؟
رسانه ها هم همان طور که انتظار می رفت از زوایای گوناگون و جالبی به این سفر پرداختند که تیتر برخی از این رسانه ها در ادامه آمده است؛ ابتکار: مسابقه میانجی گری بین شرق و غرب/ اعتماد: فرصت ژاپنی ظرفیت های اقتصادی برای کاهش تنش در منطقه/ ایران [با اشاره به سفر پدر شینزو آبه به عنوان میانجی ایران وعراق در زمان ریاست جمهوری آیت ا... خامنه ای]: دیپلماسی پدر و پسر/ جوان: ایران و ژاپن منهای آمریکا/ مردم سالاری: آبه برای میانجی گری نمی آید/ فرهیختگان: آقای آبه چطور به جنایت کار جنگی اعتماد می کنید

تحلیل
تحلیل ها درباره سفر آبه به تهران متنوع است؛ عده ای هدف او را تقویت مناسبات اقتصادی تهران و توکیو می دانند و عده ای هم به نقش میانجی گرانه او اشاره می کنند. به گزارش تابناک، ژاپن به عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان اگرچه تنها حدود 5 درصد منابع انرژی خود را به طور مستقیم از ایران تامین می کند اما درمجموع حدود 80 درصد منابع مورد مصرفش از طریق تنگه هرمز حمل می شود؛ بنابراین امنیت این تنگه می تواند امنیت اقتصاد ژاپن را بیشتر کند. المانیتور هم به این مسئله اشاره کرده و نوشته، افزایش قیمت نفت می تواند اقتصاد ژاپن را در خطر قرار دهد. فضائلی تحلیل گر سیاسی در توئیتی درباره سفر آبه نوشت: «میانجی در یک مناقشه باید یک استقلال و بی طرفی ولو به طور نسبی داشته باشد. سفر آقای شینزو آبه به ایران از حیث روابط دوجانبه ارزشمند است ولی در میانجی گری اش چقدر مستقل است؟!» علی حاجی قاسمی، تحلیل گر تلویزیون بی بی سی فارسی با اشاره به این که ادامه فشارهای ضدایرانی حتی به سود آمریکا هم نیست، تأکید کرد که باید دید ترامپ چقدر حاضر به عقب نشینی است.
 
لاریجانی: موضِع ایران، حل مسائل از طریق گفت‌وگو است
روزگذشته در حالی که هواپیمای آبه در حال فرود در مهرآباد بود، لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی  حضور نخست‌وزیر ژاپن در ایران را حاصل «رویکرد عقلایی ایران» دانست. به گزارش فارس، رئیس مجلس با اشاره به رفت و آمد مقام های دیپلماتیک به ایران افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: «این موضوع نشان می‌دهد که موضِع ایران برای حل مسائل، از طریق گفت‌وگو است اما طرف‌های مختلف اگر در این موضوع اهلیت لازم را داشته باشند و درست عمل کنند، حل و فصل مسائل راحت‌تر انجام می‌شود. متأسفانه آمریکایی‌ها در حال ایجاد مشکل هستند.»
 
تجمع دانشجویان در فرودگاه مهرآباد
فارس- روز گذشته جمعی از دانشجویان همزمان با ورود نخست‌ وزیر ژاپن به تهران، با تجمع در فرودگاه مهرآباد اعلام کردند که اگر هدف «آبه» میانجی‌گری میان ایران و آمریکا باشد، دستاوردی نخواهد داشت. «آمریکایی‌ها نزدیک نشوند»، «مرگ بر آمریکا» و «ما با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد» شعارهایی بود که به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ژاپنی روی پلاکاردهای دانشجویان نوشته شده بود. تجمع‌کنندگان با ایجاد زنجیره انسانی در اطراف خیابان‌ ورودی فرودگاه اعتراض خود را به تلاش نخست وزیر ژاپن برای میانجی‌گری میان آمریکا و ایران نشان دادند.
 
توهین مجددترامپ به مردم ایران
رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه (به وقت تهران) در جمع خبرنگاران اعتراف کرد حکومت کشورش با تحریم‌ها معیشت مردم ایران را هدف گرفته است. او البته در خلال این اعتراف، توهین بزرگی به ملت ایران کرد و مدعی شد آن ها بر اثر تحریم های آمریکا نانی برای خوردن ندارند! به گزارش فارس، رئیس جمهور آمریکا با این ادعا که ایرانی ها دیگر مرگ بر آمریکا هم نمی گویند، گفت: «ایرانی ها تورم شدید دارند. پولشان بی‌ارزش شده است. نمی‌شود یک تکه نان خرید. کلی مشکلات در ایران هست و این کشور نسبت به دو سال و نیم پیش خیلی فرق کرده است.» این توهین ترامپ در حالی است که او بارها از جمله همین دو هفته پیش «ملت ایران» را تروریست نامید. یک کاربر در انتقاد از این اظهارنظر ترامپ به اظهارنظر وزیر نیرو اشاره کرد و نوشت: «تودهنی مجاهدانه اردکانیان به ترامپ: «ما در ایران با انبوه نان خشک و سطل‌های زباله مملو از مواد غذایی هدر شده در بسیاری از شهرها مواجه ایم.»
تحریم های جدید آمریکا علیه ایران
همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن به تهران، وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز اسامی دو فرد و یک شرکت عراقی را به بهانه ارتباط با ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داد.
 
رزرو هتل