با سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری انجام می‌شود؛ افزایش 15 میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی کشور

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در فاز اول توسعه پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان، 14 طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلار احداث می‌شود که تکمیل و بهره‌برداری از این طرح‌ها، 15 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اضافه می‌کند.
بهزاد محمدی، در مراسم امضای دومین تفاهمنامه همکاری بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با بیان این مطلب ادامه داد: این اقدام شروع حرکت بزرگی برای توسعه هرمزگان خواهد بود.به گفته محمدی درحال حاضر 55 مجتمع پتروشیمی در ایران وجود دارد که 16 مجتمع به صورت متمرکز در عسلویه فعالیت می‌کنند.وی وجود خوراک در دسترس در این منطقه را مزیت توسعه صنایع پتروشیمی عنوان کرد و افزود: از همین رو 30 طرح جدید در عسلویه، کنگان و دره دیر تعریف کرده‌ایم که 17 طرح در مرحله اجرا و 13 طرح در مرحله تامین مالی قرار دارند.
معاون وزیر نفت تاکید کرد: با بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تامین خوراک پتروشیمی در شرایط پایداری قرار گرفته و واحدهای پتروشیمی به خوراک متنوع و مناسب دسترسی دارند.
وی ادامه داد: به دلیل کمبود فضا، توسعه بیشتر در غرب عسلویه ممکن نبود به همین علت توجه به غربی‌ترین بخش استان هرمزگان یعنی منطقه پارسیان جلب شد.
محمدی گفت: منطقه پارسیان توسط ایمیدرو تاسیس شده و همکاری خوبی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و ایمیدرو برای توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع فلزی در شرق عسلویه در جریان است.
وی به وجود فرودگاه، جاده‌های مناسب و نزدیکی به منابع خوراک پتروشیمی در هاب پارسیان اشاره کرد و افزود: با این امکانات به تناسب پیشرفت پتروشیمی را ادامه می‌دهیم که می‌تواند اسباب توسعه و رونق اشتغال را در این منطقه فراهم کند.
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز گفت: برای توسعه زیرساخت‌های منطقه انرژی‌بر پارسیان (در هرمزگان) تاکنون 1200میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.خداداد غریب پور گفت: عملیات اجرایی منطقه پارسیان در سال 94 شروع شد و بیش از دو هزار هکتار از این منطقه برای توسعه پتروشیمی و تولید 15 تا 18 میلیون تن محصول پتروشیمی در نظر گرفته شده است. همچنین قرار است طرح‌های تولید آلومینیوم، فولاد و … در این منطقه اجرا شود.غریب پو ر تاکید کرد: 19 پست اسکله را برای این منطقه پیش‌بینی کرده‌ایم که 4 پست در فاز اول به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در زمینه تامین آب و برق نیز دو شرکت داخلی تامین آن را به عهده دارند.وی با اشاره به اینکه توسعه کشور نیازمند سرمایه‌گذاری است، ادامه داد: تولید و اشتغال توسط سازمان‌های توسعه مانند ایمیدرو با تکیه بر جذب بخش خصوصی اتفاق می‌افتد. در فازهای مختلف پتروشیمی عمدتاً بخش خصوصی را برای حضور در طرح‌ها ترغیب کرده‌ایم و امیدواریم سال رونق تولید، شروع امیدوارکننده‌ای برای سرمایه‌گذاری در این منطقه باشد و نقش خود را در توسعه کشور ایجاد کند.
براساس این گزارش، دومین تفاهمنامه همکاری توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان با هدف ساماندهی و تسریع در عملیات اجرایی طرح‌های پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی این منطقه بین بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و خداداد غریب‌پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو و با حضور فریدون همتی، استاندار هرمزگان امضا شد.
همچنین امضای تفاهمنامه طرح بزرگ احداث آبگیر و آب شیرین کن منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان نیز در این مراسم میان ظهیرامامی، مدیرعامل فرا آب رسان سرزمین و حسن شاهرخی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان صورت گرفت.قرار است در منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان 4میلیون تن فولاد، 18 میلیون تن محصولات پتروشیمی و 1.2 میلیون تن آلومینیوم تولید شود.منطقه پارسیان در 220 کیلومتری بندرلنگه در استان هرمزگان قرار دارد.
رزرو هتل