تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی 60 میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از نصب و راه‌اندازی 5 عرشه گازی پارس جنوبی در سال جاری خبر داد و گفت: تا پایان امسال به ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، بیش از 60 میلیون مترمکعب در روز افزوده می‌شود.
براساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، «محمد مشکین‌فام» با اشاره به اظهارات مقام عالی وزارت نفت در آئین گشایش رسمی بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت تهران مبنی بر افزایش ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی به میزان 60 میلیون مترمکعب تا پایان سال جاری، جزئیات آن را تشریح کرد و گفت: با تنظیم پارامترهای عملیاتی 6 سکوی نصب شده در سال 97، علاوه بر این میزان روزانه حدود 18 میلیون مترمکعب نیز افزایش تولید متصور است.
وی با یادآوری عملیاتی شدن دو سکوی دریایی فاز 14 در سال گذشته و برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از این دو عرشه گفت: فاز 14 پارس جنوبی شرایط مطلوبی دارد و براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مقرر است دو سکوی باقیمانده این طرح با ظرفیت روزانه هر یک 500 میلیون فوت مکعب تا پایان سال جاری وارد مدار تولید شده و گاز تولیدی این دو سکو به یکی از پالایشگاه‌های پارس جنوبی برای تصفیه ارسال شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با ابراز امیدواری درباره تقویت تیم پیمانکار پروژه به منظور تسریع در روند پیشرفت بخش پالایشگاهی طرح فاز 14 افزود: تغییراتی در سطوح مدیریتی کارفرما اعمال شده و انتظار می‌رود در تیم پیمانکار پروژه هم اصلاحاتی شود.
مشکین‌فام پیش‌بینی کرد مطابق با برنامه زمانبندی، نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی در اواخر سال جاری یا ابتدای سال آینده به بهره‌برداری برسد.
مدیرعامل بزرگترین شرکت تولیدکننده گاز کشور با اشاره به بهره‌برداری رسمی از فاز 13 پارس جنوبی در اسفند سال گذشته و تولیدی شدن دو عرشه دریایی این طرح گفت: در سال جاری نیز، یکی از سکوهای فرعی این فاز با ظرفیت برداشت روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز وارد مدار تولید شده و به پالایشگاه این طرح ارسال می‌شود.
وی با اشاره به حادثه‌ای که بر اثر برخورد نفتکش نروژی با پایه سکو و چاه‌های موقعیت دریایی SPD13A در گذشته رخ داد، افزود: با رفع مشکلات مربوط به آن حادثه و تکمیل حفاری چاه‌ها، نصب و بهره‌برداری از این سکو به سال آینده موکول می‌شود، البته ساخت سکو و احداث خطوط لوله دریایی این موقعیت تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.
محمد مشکین‌فام در ادامه به برنامه‌ریزی برای برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از فاز 24-22 پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود دو موقعیت دیگر دریایی این طرح تا نیمه اول سال جاری وارد مدار تولید شده و برداشت گاز ترش از فاز 24-22 پارس جنوبی به ظرفیت کامل برسد.
به گفته وی، با توجه به تکمیل بخش پالایشگاهی این طرح و بهره‌برداری رسمی از آن در سال گذشته، گاز استحصال شده از دو موقعیت جدید به پالایشگاه فاز 24-22 ارسال و تصفیه می‌شود.
بدین ترتیب با افزایش روزانه 78 میلیون مترمکعب برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی، وعده وزیر نفت در خصوص افزایش 60 میلیون مترمکعبی از این میدان مشترک در سال جاری محقق خواهد شد.
رزرو هتل