اختصاص۲۵۰۰ میلیارد تومان برای مسکن روستایی سیل زدگان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا تابش اظهار داشت: برای هر واحد مسکونی یا تجاری روستایی یا شهری که آب وارد آن شده 15 میلیون تومان وام برای تعمیرات و پنج میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است که اگر این مبالغ اعطا و بر تخصیص آن نظارت شود، کار با سرعت پیش می‌رود.
وی افزود: 2500 میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه برای ساخت و تعمیر مسکن سیل‌زدگان از سوی بانک مرکزی اختصاص داده شد که با توجه به روستاهایی که نیاز و آسیب بیشتری دیده اند، اختصاص این رقم متغیر است که البته این کار نیز تا زمستان باید به اتمام برسد، اما به ترتیب به چهار استان لرستان، گلستان، مازندران، خوزستان توجه بیشتری شده است.
رئیس بنیاد مسکن ادامه داد: این اعتبار برای 30 هزار واحد احداثی شامل 4000 واحد شهری و 26 هزار واحد روستایی، 40 هزار واحد تعمیری و 42 هزار واحد معیشتی کافی است.
تابش با بیان اینکه سقف تسهیلات برای احداث مسکن در شهرها 50 میلیون تومان و در روستا 40 میلیون تومان است، گفت: اعتبار اختصاص یافته را در 21 استان، 260 شهر و 5000 روستا تقسیم کرده‌ و اولویت را برای مناطق مرکز سیل گذاشته‌ایم و در لرستان و خوزستان تمام واحدهای آسیب دیده را تحت پوشش قرار می‌دهیم.
به گفته وی، سقف وام بلاعوض احداث واحدهای مسکونی در شهر 12 میلیون تومان و در روستا 10 میلیون تومان است. سقف وام برای جبران هزینه اسکان موقت در شهرها 12 میلیون تومان و در روستاها هم شش میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
رئیس بنیاد مسکن همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به گرانی مصالح ساختمانی روند ساخت و ساز واحدهای مسکونی در روستاها و یا مناطق آسیب دیده دچار مشکل شده است؟ گفت: تلاش کردیم تا مصالح ساختمانی را از کارخانه‌ها تامین کنیم به طوریکه تاکنون 20 هزار تن فولاد خریداری کرده و به این مناطق برده‌‌ایم.
تابش با بیان اینکه سیمان را رایگان تهیه می‌کنیم ادامه داد: رشد قیمت مصالح ساختمانی چندان تاثیری بر روند ساخت و ساز واحدهای مسکونی روستایی و سیل زده نخواهد داشت.
در همین زمینه؛ فاضل عبیات، معاون استانداری خوزستان با اشاره به اینکه به دنبال ایمن سازی روستاها هستیم، بیان کرد: در صورتی که روش ایمن سازی جواب ندهد، جابه‌جایی را پی خواهیم گرفت دو روستا همچنان گرفتار سیلاب و ساکنان این مناطق خواستار جابه جایی هستند.
وی افزود: به دنبال بازگشایی راه های بین روستایی هستیم و تا پایان ماه مبارک رمضان، بازگشایی راه های روستایی پایان می یابد.
همچنین، مهدی رازجویان، معاون استانداری مازندران نیز اظهار داشت: منازل مسکونی شهر زیر آب و اطراف پل سفید در محدوده شیرگاه از 12 فروردین دچار مشکل شده که مشکلات هنوز باقی مانده اند، [البته] مشکلات بسیاری از مناطق این استان رفع شده اما احتمال جابجایی دو روستا همچنان باقی است. در حال حاضر راه های ارتباطی همه روستاها حتی به طور موقت
باز است.
رزرو هتل