مالیات بر خانه‌های خالی قیمت مسکن را کاهش می‌دهد


به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا رضاییکوچی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: متأسفانه در شرایط کنونی هیچ نظارتی در این بخش وجود ندارد و قیمت‌ها طبق سلیقه مالکان و به صورت ساعتی در حال بالا رفتن است، در این میان هیچ دستگاهی خود را مسئول کنترل و نظارت بر قیمت مسکن نمی‌داند.
وی افزود: برخی کارشناسان نسبت به عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی در عدم کنترل قیمت بازار مسکن انتقاد دارند، اما مسئولان این سازمان اعلام می‌کنند برای کنترل بازار باید قیمت منطقه‌ای تعریف شود تا تعزیرات بر این مبنا با متخلفان برخورد کند.
رئیس‌کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که بارها اعلام کرده‌ایم برای مدیریت بازار مسکن، باید قیمت پایه‌ای در هر منطقه تعیین شود، گفت:‌ بر اساس این قیمت‌ها بازار کنترل می‌شود، البته برخی معتقد به اقتصاد آزاد و تعیین قیمت‌ها در بازار هستند. اما این مسئله زمانی می‌تواند اجرایی شود که دولت در عرصه تولید گسترده مسکن به نتیجه رسیده باشد.
رضاییکوچی با اعلام این‌که هم‌اکنون کشور با کمبود چهار میلیون واحد مسکن مواجه است، بیان کرد: تولید گسترده مسکن و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی نقش برجسته‌ای در کنترل قیمت‌ها خواهند داشت، اما هر دو مسئله تاکنون عملیاتی نشده است.
وی با انتقاد از عملکرد دستگاه‌ها و سازمان‌ها درخصوص عدم اجرای دستورات رئیس‌جمهوری برای واگذاری اراضی دولتی جهت تولید مسکن،  ادامه داد: متأسفانه با وجود دستور رئیس‌جمهور، هنوز یک متر زمین برای تولید مسکن توسط سازمان‌ها واگذار نشده و دستگاه‌ها عملا به اموال و اراضی خود چسبیده‌اند.
رئیس‌کمیسیون عمران مجلس، سازمان‌های بازرسی دولت باید به مسئله نقض قانون توسط دستگاه‌های اجرایی در عدم واگذاری اراضی دولتی ورود کرده و با مدیران متخلف برخورد جدی صورت گیرد.
بنگاه‌های املاک
 زمینه افزایش قیمت‌ها را فراهم می‌کنند
در همین زمینه، حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این‌که وضع بازار مسکن نامطلوب و نگران‌کننده است، اظهار داشت: در شرایط کنونی در آستانه نقل و انتقالات بازار اجاره مسکن قرار داریم، اما بازار آنقدر ملتهب و متلاطم است که خانوارها برای اجاره مسکن با مشکلات بسیاری روبرو هستند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی افزود:‌ متأسفانه مردم در بازار کنونی مسکن تنها رها شده‌اند و هر روز صدها نفر از مردم نسبت به وضعیت این حوزه به ما اعتراض می‌کنند. بر اساس قانون اساسی، دستگاه قضا باید پناهگاه تظلمات مردم باشد، از این رو با توجه به وضعیت بحرانی بازار مسکن، قطعا قوه قضائیه باید به گرانی مسکن رسیدگی کند.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اضافه کرد:‌ در شرایط کنونی بنگاه‌های حقیقی و مجازی در بازار مسکن، با ایجاد یک رقابت تصنعی زمینه را برای افزایش قیمت‌ها فراهم می‌کنند، از این رو قوه قضائیه به درستی باید با این اقدامات سودجویانه برخورد جدی کند.
رزرو هتل