با تصویب هیات وزیران 27هزار میلیاردریال برای کشاورزان خسارت دیده در سیل اختصاص یافت

هیات وزیران به پیشنهاد وزیر کشور و تایید سازمان برنامه و بودجه، مبلغ 26 هزار و 910 میلیارد و 50 میلیون ریال به صورت هزینه‌ای برای جبران خسارت بخش‌های کشاورزی خسارت دیده ناشی از وقوع سیل ابتدای سال 98 اختصاص یافت.
در اجرای بند تصویب نامه 31 فروردین 98 هیات وزیران این مبلغ در اختیار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها قرار می‌گیرد، تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.
وزارت جهاد کشاورزی، روز چهارشنبه اعلام کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها مکلفند ضمن نظارت بر روند پیشرفت فیزیکی، گزارش عملکرد خود را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه کنند تا آن سازمان متناسب با عملکرد، تخصیص اعتبارات مذکور را به استان ذی‌ربط ابلاغ کنند.
وزارت جهاد کشاورزی موظف است ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد خود را در مقاطع زمانی سه ماهه به وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور) و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کنند.
براساس این مصوبه، بند (2) تصویب‌نامه 31 فروردین به شرح زیر اصلاح می‌شود: مبلغ 25 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه بانکی (با کارمزد چهاردرصد) در مرحله اول با اولویت نسبت به سایر تکالیف قرض الحسنه سیستم بانکی با راهبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک‌های عامل به شرح جدول زیر با معرفی سازمان جهاد کشاورزی استان و با ضمانت زنجیره‌ای برای جبران خسارات ناشی از سیل فروردین سال 1398 در همه استان‌های آسیب‌دیده در بخش کشاورزی پرداخت می‌شود. بدهی و معوقات و چک برگشتی احتمالی آسیب‌دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.
توزیع سهم استانی تسهیلات بانکی این تصویب‌نامه از طریق قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده وزارت کشور و توزیع بانکی این تسهیلات نیز ازسوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد تا با معرفی سازمان جهاد کشاورزی استان به منظور جبران خسارت ناشی از سیل در استان‌های سیل‌زده اقدام شود.
سازمان برنامه و بودجه کشور مانده مطالبات معوق شامل اصل و کارمزد تسهیلات اعطایی به خسارت‌دیدگان را تضمین و تعهد می‌کند و هزینه‌های یادشده پس از اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در لوایح بودجه سال‌های بعد پیش‌بینی و منظور کرده و به شبکه بانکی پرداخت کند. این تضمین نافی مسئولیت بانک‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست.
آب از 90 درصد زمین‌های کشاورزی سیل زده تخلیه شد
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: درحال حاضر، آب بالغ بر 90 درصد زمین‌های کشاورزی متاثر از سیلاب تخلیه شده است.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «سید محمد موسوی» روز چهارشنبه افزود: هم‌اکنون حدود 98 هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان‌های خوزستان و گلستان زیر آب است.
وی اظهار داشت: تخلیه آب موجود در زمین‌های کشاورزی زیرکشت، راه‌اندازی ایستگاه‌های پمپاژ برای امکان آبیاری اراضی زیرکشت، آماده‌سازی زمین‌های آسیب دیده برای کشت بهاره و مرمت جاده‌های دسترسی بین مزارع از اولویت‌ها و نیازهای اضطراری بخش کشاورزی در استان‌های سیل زده است.
طبق آخرین برآوردها، وقوع سیل در کشور، تا 25 فروردین حدود 13 هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی وارد کرده بود که از این میزان سه هزار میلیارد تومان از کل خسارت‌های وارد شده به بخش کشاورزی، مربوط به کشت و صنعت‌های خوزستان بوده است.
به تازگی «سید محمد موسوی»، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی اعلام کرد: برآورد اولیه خسارت ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی 24 استان کشور از ابتدای اردیبهشت تاکنون بیش از 10 هزار میلیارد تومان است.
رزرو هتل