انتقاد از کوتاهی مسئولان وقت در پیشگیری از تخلفات پدیده در جلسه دادگاه

سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده دیروز در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور به ریاست قاضی منصوری در مشهد برگزار شد.به گزارش میزان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه قاضی منصوری با تشریح روند رسیدگی به پرونده پدیده در مراحل مختلف دادرسی گفت: به همه اطراف این پرونده (شکات، وکلا و متهمان) توصیه می‌کنیم تا در نهایت صداقت با دادگاه همکاری کنند تا ضمن اجرای دقیق قانون، حقوق شکات و سهامداران  محفوظ باشد.
 پس از ارائه تذکرات لازم توسط رئیس دادگاه، قاضی منصوری از نماینده سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خواست تا درباره عملکرد این سازمان در حوزه تبلیغات شرکت پدیده توضیحات خود را ارائه کند.
 با عنایت به ارائه و اتمام توضیحات نماینده سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، قاضی منصوری از نماینده آب منطقه‌ای خراسان رضوی خواست تا مطالب خود را به محضر دادگاه تقدیم کند.
 نماینده آب منطقه‌ای خراسان رضوی، عدم رعایت  ضوابط قانونی در حوزه این سازمان توسط متهمان را از جمله تخلفات روی داده ذکر کرد.
 قاضی منصوری با اشاره به قصورات و تخلفات متهمان این پرونده گفت: از مدیران ادارات و سازمان‌های دارای مسئولیت انتظار می‌رفت تا در صورت مشاهده هرگونه جرم و تخلفی توسط متهمان، مراتب را از طرق قانونی پیگیری می‌کردند.
وی ادامه داد: اما متاسفانه مسئولان وقت بدون توجه به هشدار‌های ارائه شده توسط دستگاه قضایی، اقدامات موثری در جهت پیشگیری از وقوع تخلف متهمان پرونده به انجام نرساندند.
 پس از تذکرات قاضی منصوری، رئیس دادگاه از تعداد دیگری از نمایندگان شکات و سهامداران خواست تا مطالب و شکایت خود را در صحن علنی دادگاه مطرح کنند.
 بر این اساس نمایندگان شکات، تخلفات متهمان را موجب بروز مشکلات متعدد برای سهامداران و حتی از هم پاشیده شدن بسیاری از زندگی‌ها بیان کردند.
 قاضی منصوری مجدد از همه شکات خواست تا شکایت خود را به محضر دادگاه تقدیم کنند تا برای همه آن‌ها تصمیم لازم قانونی اتخاذ شود.
 قاضی منصوری از متهم محمدرضا محمدی فرزند احمد خواست تا در جایگاه متهم قرار گیرد و به سوالات دادگاه پاسخ دهد.
 طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، اتهام نامبرده مشارکت در اخلال عمده و کلان درنظام اقتصادی کشور و تشکیل شبکه کلاهبرداری است.
 پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد، قاضی منصوری از متهم خواست تا در نهایت صداقت به سوالات مطرح شده پاسخ دهد.
 ارزیابی خلاف واقع و غیرواقعی اموال پدیده که منتهی به رشد غیر واقعی ارزش معاملاتی اوراق موسوم به سهام شرکت پدیده شده و همچنین حیف و میل اموال مردم از جمله اتهامات نامبرده است.
نماینده دادستان در واکنش به اظهارات متهم محمدرضا محمدی گفت: نامبرده امضا و مهر کارشناسان را جعل و اقدامات غیرقانونی انجام می‌داده است.قاضی منصوری همچنین از وکیل مدافع متهم خواست تا به دفاع از موکل خود  در برابر اتهامات وارده بپردازد.در این هنگام وکیل متهم محمدرضا محمدی در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از موکل خود پرداخت.کارشناس ویژه حسابرسی پرونده هم با تشریح اقدامات غیرحرفه‌ای متهم محمدرضا محمدی گفت: دستکاری در اعلام متراژ املاک و اعلام قیمت‌های غیرواقعی از جمله اقدامات نامبرده بوده است، به طورمثال دو هزار متر زمین را ۲۲ هزار متر و با قیمت بسیار بالاتر اعلام کرده است.
وی ادامه داد: ازسویی گزارش های اعلامی از سوی متهم، فاقد مبانی کارشناسانه است.
پس از اعلام نظر حسابرس ویژه، رئیس دادگاه از متهم دیگر پرونده مجید کریمیان اقبال فرزند احمد خواست تا در جایگاه متهم قرار گیرد و به سوالات مطروحه پاسخ دهد.
دراین هنگام نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد در دادگاه با قرائت کیفرخواست متهم، اتهامات وی را در کنار دیگر اقدامات غیرقانونی؛ معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل وقوع بزه و ارائه طریق ارتکاب جرم و تحصیل مال از طریق نامشروع به واسطه فعالیت در امر دلالی سهام پدیده ذکر کرد.قاضی منصوری در خلال اظهارات متهم مجید کریمیان اقبال گفت:در خصوص اتهامات وارده به شما به عنوان مدیر حقوقی شرکت پدیده، مستندات متعددی وجود دارد که جهت تنویر افکار، از نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد می خواهیم که مجددا به آن‌ها اشاره کند.دراین بخش نماینده دادستان گفت: نامبرده باوجود تسلط به مبانی حقوقی مبادرت به اقدامات خلاف قانون می‌کند و در مکاتبات خود حتی تصدیق می‌کند که اعمال شرکت ممکن است مجرمانه نیز تلقی شود؛ اما پس از آن اقدام به خرید و فروش سهام شرکت می‌کند و منافعی نیز کسب می کند. همچنین متهم با تسلط به مسائل حقوقی راهکار‌های دور زدن قانون را به مسئولان شرکت از جمله برای فرار مالیاتی ارائه می‌کند.
حسابرس ویژه در تکمیل مطالب خود گفت: متهم مجید کریمیان اقبال با مکاتبات خلاف واقع و ارائه اطلاعات نادرست، قصد منحرف کردن روند تحقیقات قانونی را داشته است.با اعلام قاضی منصوری ادامه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت پدیده به صبح امروز چهارشنبه موکول شد.
 
رزرو هتل