شکایت هلال احمر از سعید قاسمی

سعيد قاسمی كه به سخنان خارج از عرف و سياسی شهرت دارد و خود را يک نيروی اصيل می‌داند و معمولا انواع اتهام‌ها را متوجه شخصيت‌های سياسی كشور می‌كند، اخيرا در مصاحبه‌ای با برنامه اينترنتی «رو در رو» حرف‌هايی را مطرح كرده است. نامه نیوز نوشت؛ او در بخشی از اين گفت‌وگو اظهار كرده است: «در بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر رفته بودیم و به نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادیم كه کریستین[امانپور] خبرنگار سی‌ان‌ان ما را لو داد». اين سخن كه سند آن معلوم نيست با تكذيب هلال احمر مواجه شد و اين نهاد اين گونه موضع گرفت: «هلال احمر هیچ‌گاه اجازه استفاده از نشان‌واره و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی‌دهد». قاسمی همچنين گفته است: «با القاعده‌ای‌ها باهم بودیم. از ما استیل گرفتند. با مجاهدین سراسر دنیا یگان‌های جهادی تشکیل دادیم». اما سخنان اين نظامی بازنشسته درباره تعدادی از شخصيت‌های مطرح كشور بيش از بخش‌های ديگر سخنانش عجيب و توهين‌آميز به نظر می‌رسد به‌نحوی كه او درباره صادق زيباكلام گفت: «بدبخت دانشگاهی که آن آقای گیج، کلافه و بی‌سواد را به‌عنوان استاد دانشگاه برای بچه من می‌گذارند». درباره ابراهيم حاتمي‌كيا نيز اظهار كرد: «ای‌کاش در مقطع اصلاحات پشت ما را گرم نگه می‌داشت و به سمت آنها نمی‌رفت». قاسمی آیت‌ا... منتظری را نیز این‌گونه معرفی کرد: «حاصل عمر امام بود اما امام حاصل عمر خود را آسفالت کرد چون از انقلاب دور شد». همچنین درخصوص محسن رضایی گفت: «ای کاش به حرمت همه دست‌هایی که امام روی سر او كشيد، حق واقعی سربازی روح‌ا... را ادا می‌كرد. او سرباز خوبی برای امام نبود». افزون بر این حسن خمینی در نگاه سعید قاسمی «نوه گیج و کلافه امام» است. او درباره محمدباقر قالیباف نیز گفت: «آینده حسن روحانی است منتهی با لباس خودی. از زمان جنگ تا كنون به او بدبينم هرچند توانمندی‌هايی دارد». وقتی مجری برنامه نظر قاسمی را درباره راآکتور اراک جویا شد، او اینگونه اظهار کرد: «اگر به دست ما بيفتد در همان‌جا روحانی، ظريف و صالحی را محاكمه و لباس راه‌راه بر تن آنها می‌كنيم و تيشه به دستشان می‌دهيم».
واکنش هلال احمر به ادعاها
هلال احمر ايران در بيانيه‌اي به سخنان سعيد قاسمي واكنش نشان داد و نوشت: «هلال احمر هیچ گاه اجازه استفاده از نشان‌واره و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی‌دهد. این نهاد بین‌المللی طبق کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو در مخاصمات مسلحانه بی‌طرف است، زیرا کار مهمی به نام حمایت از انسانیت و کمک به افراد غیرنظامی دارد. اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعیت هلال احمر ایران در مسیری مغایر با اهداف و اصول این نهاد بین‌المللی سوءاستفاده کرده، قطعا بدون اجازه و هماهنگی این جمعیت بوده است که اگر قرار بر هماهنگی و اجازه هم باشد، قطعا اجازه چنین اقدامی داده نمی‌شود. بدین ترتیب به دنبال اقرار سعید قاسمی، از فرماندهان سابق نظامی به استفاده از پوشش هلال احمر برای اهداف نظامی در زمان جنگ بوسنی، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از وی به مراجع قضایی شکایت کرده و حق پیگیری این موضوع را تا زمان رسیدن به نتیجه برای خود محفوظ می‌داند».
از پشت سر نیزه‌ بیرون بیا
صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در واکنش به اظهارات اخیر سعید قاسمی به نامه‌نیوز گفت: «سردار سعید قاسمی سال‌هاست که از پشت سرِ نیزه‌ای که در دست دارند، هرتوهینی که دلشان بخواهند به دیگران می‌کنند. اگر روزی آن‌قدر مرام و شهامت پیدا کردند که از پشت سر نیزه‌شان بیرون بیایند، لیاقت پاسخ‌دهی پیدا خواهند کرد».
خرید بلیط