ارتش، خادم بی‌ادعای ملت

بسم‌الله الرحمن الرحیم
امسال، روز ارتش جمهوری اسلامی هنگامی فرا می‌رسد که بسیاری از نیروهای نظامی اعم از ارتش، بسیج،‌ سپاه و نیروی انتظامی علاوه بر انجام وظایف ذاتی خود،‌ به خدمت رسانی به مردم سیل زده در چندین استان کشور مشغول هستند. این خدمات،‌ جلوه‌هائی زیبا از مردمی بودن نیروهای مسلح کشور جمهوری اسلامی ایران هستند که در تاریخ این مرز و بوم ثبت و برای نسل‌های آینده و ملت‌های دیگر الگو می‌شود.
در جریان خدمت رسانی به مردم سیل زده هر چند اقشار مختلف مردم نقش اول را دارند، ولی نمونه‌هائی از فداکاری ارتشیان توانسته نام این نیروی نظامی مردمی و اسلامی را در جایگاهی بسیار والا به ثبت برساند. یک نمونه از این فداکاری‌، زانو زدن یک سرهنگ ارتش در برابر مردم است که خود را در فاصله بین زنان و مردان سالخورده با کامیون قرار داد تا پاهای خود را بر پشت او بگذارند و سوار کامیون شوند و به منطقه امن منتقل گردند.
این اقدام، نه وظیفه ذاتی یک نیروی ارتشی بود و نه کسی از این سرهنگ ارتشی چنین درخواستی کرده بود، اما او بدون آنکه اجباری وجود داشته باشد یا طمعی به پاداش داشته باشد، داوطلبانه و در نهایت تواضع از این اقدام زیبا و نوع دوستانه برای کمک به مردم استفاده کرد و قلب‌های عده‌ای از مردم رنجدیده را آرام ساخت.
اطمینان داریم که نیروهای ارتشی ما موارد زیادتری از این قبیل فداکاری‌ها و حتی بالاتر و زیباتر از آن را در ماجرای کمک به سیل زدگان بدون آنکه کسی متوجه شود و دوربین‌ها بتوانند شکارشان کنند برجای گذاشته‌اند. درست به همین دلیل است که ارتش جمهوری اسلامی یک ارتش نمونه اسلامی و مردمی شناخته می‌شود و در قلب مردم جای دارد.
این واقعیت را قبل از همه، امام خمینی در اولین ماه‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی متوجه شدند و با اعلام 29 فروردین به عنوان «روز ارتش جمهوری اسلامی» مراتب قدردانی خود از ارتش را ابراز کردند و به عموم مردم نیز یادآور شدند که حامی ارتش باشند و از این نیروی نظامی مردمی و اسلامی در برابر تهاجمات دشمنان حمایت کنند. این هوشمندی امام خمینی بود که موجب شد ملت انقلابی در سخت‌ترین شرایط جنگ تحمیلی از نعمت وجود ارتش برای تقویت دفاع مقدس بهره‌مند شود. حضور ارتش در صحنه‌های نبرد علیه دشمن در تمام مقاطع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جوهره مردمی ارتش را نشان داد کما اینکه قبل از پیروزی انقلاب و در روزهای حضور مردم در صحنه‌های مبارزه علیه رژیم فاسد پهلوی نیز ارتش به مردم پیوست و شعار «ارتش برای ملت – ملت برای ارتش» در آن ایام پرتلاطم شکل گرفت و کمر رژیم وابسته شاهنشاهی شکست.
ارتش جمهوری اسلامی ایران، در دوران دفاع مقدس با فداکاری‌های نیروهای سه گانه هوائی، زمینی و دریائی حماسه‌های زیادی آفرید و در کنار سایر نیروهای نظامی و مردمی توانست نقش موثری در پیروزی کشورمان بر ارتش متجاوز بعثی ایفا کند. در این مرحله، نیروهای زیادی از ارتش در رده‌های مختلف افسران، درجه‌داران و سربازان، شربت شهادت نوشیدند و با جاودانه ساختن خود، توانستند سرزمین ایران و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را از گزند دشمنان حفظ کنند.
امتیاز بالاتر ارتش جمهوری اسلامی ایران این است که نیروهای ارتشی با تکیه بر ضوابط و خودداری از ورود به اموری که به وظایف ذاتی آنها مربوط نمی‌شود، سلامت این نیروی مسلح را تضمین نمودند. امروز و در آستانه روز ارتش جمهوری اسلامی، آحاد مردم با خاطره‌ای خوش این روز را گرامی می‌دارند و با نثار درودهای قلبی بر شهدای ارتش جمهوری اسلامی، در برابر این خادمان بی‌ادعا و مخلص سرتعظیم فرود می‌آورند.
رزرو هتل