درباره برخورد تند استاندار با شهروند خوزستانی: چه زشت! چه موهن!

جعفر محمدی
اخیرا فیلمی از خوزستان سیل زده منتشر شده است که در آن پیرمردی خطاب به استاندار از روند رسیدگی به مردم  انتقاد می‌کند.
پیرمرد که با لهجه عربی حرف می‌زد، می‌گوید که آیا فقط به سوریه می‌رسید؟ با این جمله، ناگهان غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان بر می‌آشوبد و با عتاب و تندی به او می‌گوید: «حرف بی‌ربط نزن... آدم مخالف نظام بی‌تربیت.» و سپس با پشت دست اشاره می‌کند و می‌گوید برو بیرون! (جالب اینجاست که کل قصه در فضای باز و «بیرون» روی داده است و گو این که استاندار فراتر از حلقه و حریم خود را «بیرون» می‌پندارد!)
هر چند انتقاد آن پیرمرد خوزستانی را وارد ندانیم و انصاف بداریم که در سیل اخیر، همه بخش‌های نظام از دولت و سپاه و ارتش و هلال احمر و نهادهای مردمی و... پای کار آمده‌اند و واقعاً شبانه روز برای امداد و کاهش آلام هموطنان مان تلاش می‌کنند، ولی باید با صدای بلند از نحوه برخورد زشت و ادبیات زننده استاندار که عالی‌ترین نماینده دولت در منطقه مصیبت زده خوزستان است، ابراز انزجار کرد.
اگر کارگزاران حکومت موظف‌اند در هر حالی با مردم محترمانه و متواضعانه سخن بگویند در شرایط بحران که مردم دچار مصائبی چون سیل شده و زندگی‌شان مختل شده است، باید با زبان نرم‌تر و پر مهر‌تری با آنان سخن گفت چه آن که مصیبت دیده را باید تیمار کرد نه آن که نمک بر زخمش پاشید.
حال استاندار خوزستان چه حقی دارد با یک شهروند - که در ادبیات رسمی انقلاب و جمهوری اسلامی «ولی نعمت» اوست - این گونه بی ادبانه و از موضع بالا برخورد کند؟  اگر فردی به نام غلامرضا شریعتی امروز عنوان استانداری خوزستان را یدک می‌کشد به خاطر وجود خوزستان و خوزستانی‌هاست و لذا لحظه به لحظه پست و سمت‌اش را مدیون آنها و از جمله همان پیرمردی است که او را چنین بی ادبانه و تحقیر آمیز از خود راند.
وانگهی آیا جواب نقد یک شهروند، بی حرمتی و راندن اوست یا آن که می‌توانست با آرامش حرف‌هایش را گوش کند، با او ابراز همدردی نماید و با چند جمله پاسخی متین دهد و رد شود؟
بدتر از همه این‌ها، «انگ زنی» استاندار به شهروندی است که حتی نامش را هم نمی‌دانست. این چه رسم ناپسندی است که هر کس انتقادی می‌کند فوراً به او انگ و تهمت می‌زنند و فحش می‌دهند؟ استاندار از کجا فهمید آن شهروند مخالف نظام و بی‌تربیت
 است؟  
بس که بسیاری از مسئولان ما عادت کرده‌اند ارباب رجوع دست به سینه و با لکنت زبان با آنان صحبت کنند، وقتی کسی کمی صدایش را بلند می‌کند، فوراً بر می‌آشوبند و به خود اجازه بی‌حرمتی می‌دهند و انگ می‌زنند و فحش نثار می‌کنند!
خلاصه کلام آن که گفت و گوی استاندار با شهروند خوزستانی، آن هم در میانه سیل و مصیبت که مردم به اندازه کافی زجر کشیده‌اند، چیزی جز نمایش کم ظرفیتی، هتک حرمت و نمک بر زخم پاشیدن نبود و جا دارد استاندار شخصاً عذرخواهی و جبران کند. از وزیر کشور نیز انتظار می‌رود تذکری جدی به استاندار خوزستان بدهد تا بفهمد که یک مسئول چگونه باید با مردم حرف بزند.
منبع: عصر ایران
خرید بلیط