درخواست 50 دیپلمات و ژنرال سابق آمریکایی از ترامپ برای بازگشت به برجام

پنجاه دیپلمات و ژنرال پیشین آمریکایی در بیانیه‌ای مشترک با ذکر دلایل لازم از رئیس‌جمهور آمریکا خواستند تا به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد.
در بیانیه مشترک پنجاه دیپلمات و ژنرال سابق آمریکایی که ازسوی کالج مقامات امنیت ملی آمریکا منتشر شده، آمده است که بازگشت به توافق هسته‌ای موجب کمک به ایجاد استراتژی گسترده‌تری برای خاورمیانه می‌شود. در این بیانیه پنج دلیل عمده برای ضرورت این اقدام تشریح شده است.
متن این بیانیه بدین شرح است: آمریکا باید به توافق هسته‌ای ایران بازگردد. توافق هسته‌ای 2015 که با نام برنامه جامع اقدام عمل مشترک (برجام) شناخته شده است، باعث محدود ساختن برنامه هسته‌ای ایران شده و موجب ایجاد اطمینان در این باره شد که (برنامه هسته‌ای ایران) هیچ‌گاه برای تولید تسلیحات مورد استفاده قرار نخواهد گرفت، موجب پیشروی اطلاعات آمریکا درباره توسعه بالقوه آن در آینده شده و به امنیت آمریکا و متحدان‌مان افزود. به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، تضمینی برای پایبندی مستمر ایران (به توافق هسته‌ای) وجود ندارد و منافع حاصل از توافق در خطر از بین رفتن قرار دارد. بازگشت به توافق هسته‌ای ایران به سبب ایجاد اطمینان از ماندگاری این منافع، موجب پیش‌روی منافع ملی آمریکا شده و ما را قادر می‌سازد تا با متحدان اروپایی خود در راستای اطمینان حاصل کردن از این که ایران هیچ‌گاه به تسلیحات هسته‌ای دست نیابد، فعالیت تنگاتنگ‌تری داشته باشیم.
دلایل بازگشت (به توافق هسته‌ای) از این قرارند:
ایران درحال پایبندی به توافق است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای 2015 علیرغم خروج آمریکا از توافق و اعمال دوباره تحریم‌های اقتصادی را تایید کرد. پایبندی مستمر تهران به توافق، نشان می‌دهد که دولت ایران به تعهد اولیه خود عمل می‌کند.
تحت مقرارت برجام، قدرت اقدام ایران فاقد فعالیت‌هایی است که برای تولید ابزاری هسته‌ای مورد نیاز است و همچنین (ایران) تحت یک نظارت بین‌المللی بی‌سابقه قرار گرفته است.
متحدان اروپایی ما سرسختانه به توافق پایبند هستند.کمیسیون اتحادیه اروپا اخیراً در بیانیه‌ای "تعهد پابرجا و حمایت مستمر" خود را برای توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد که آن‌ها ایران را به عنوان رکنی مهم در ساختار عدم توسعه تسلیحات هسته‌ای و موفقیتی در دیپلماسی چندجانبه تلقی می‌کنند.
بازگشت به توافق هسته‌ای موجب ایجاد یک استراتژی وسیع‌تر آمریکایی برای خاورمیانه می‌شود. ما فعالیت‌های ایران را در زمینه موشک‌های بالستیک، نادیده گرفتن حقوق بشر و حمایت از تروریسم محکوم می‌کنیم چراکه برای آمریکا و خاورمیانه ایجاد خطر می‌کنند. تصریح می‌کنیم که رهبری (آمریکا) در این منطقه، توانایی آمریکا را برای هدایت تلاشی چندجانبه در راستای کنترل کردن تهدید ایران بهبود می‌بخشد.
ما باید به یاد داشته باشیم که توافق اولیه یک تلاش استراتژیک، بلند مدت و متمرکز بر یک هدف بود: جلوگیری از برنامه تسلیحات اتمی ایران. بازگشت به توافق و لغو تحریم‌ها تا حد زیادی باعث افزایش توانایی آمریکا برای مذاکره (با ایران) شده و ما را قادر می‌سازد تا با توافق موجود نگرانی‌های‌مان را مطرح کنیم.
رزرو هتل