پرواز هواپیمای تجسسی آمریکا بر فراز روسیه

یک فروند هواپیمای تجسسی آمریکا در چارچوب معاهده آسمان باز برای دومین بار در یک هفته گذشته بر فراز روسیه به پرواز در آمده است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، پرواز هواپیمای تجسسی آمریکا بر فراز روسیه در شرایطی صورت می‌گیرد که روابط دو کشور پرتنش‌تر از هر زمانی شده است و دوطرف اختلافات جدی بر سر برنامه‌های موشکی یکدیگر پیدا کرده‌اند.
پرتال نظارتی پلن امروز در تازه‌ترین گزارش خود در مورد پرواز این هواپیما اعلام کرده است که مدل این پرنده «OC-135B» بود و ساعات اولیه صبح امروز بر فراز منطقه کامسامولسک-نا-آمور مشاهده شده است.
شهر کامسامولسک-نا-آمور در خاور روسیه واقع شده و کارخانه هواپیماسازی سوخو سازنده بهترین هواپیماهای نظامیروسیه ازجمله سوخو-57 یا پک فا که هواپیمای نسل پنجم است در این شهر قرار دارد.
هواپیمای تجسسی آمریکا سپس به سوی «اولان اوده» پایتخت جمهوری بوریاتیا پرواز کرده و بر فراز منطقه چیتا در سیبری هم مشاهده شده است.
این دومین پرواز هواپیمای تجسسی آمریکا بر فراز روسیه در یک هفته اخیر است.
وزارت دفاع روسیه چهارم اسفند ماه اعلام کرد یک فروند هواپیمای آمریکایی OC-135B از فرودگاه خاباروفسک به پرواز درآمد و در چارچوب قرارداد آسمان باز پرواز گشت و نظارتی بر فراز روسیه داشت.
معاهده آسمان‌‌های باز توافقنامه‌ای بین 34 کشور جهان است که در خصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده صورت می‌گیرد.
این معاهده با هدف ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضا‌کننده در خصوص تمامی تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است باعث نگرانی آنها شود، ایجاد شده است.
معاده آسمان‌‌های باز یکی از بزرگ‌‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌‌تر شدن فعالیت‌های نظامی است.
رزرو هتل