تیم ‌ملی و پرسپولیس مقصرند

شهروند| این روزها نوبت هواداران پرسپولیس است که به رئیس کمیته مسابقات لیگ برتر انتقادات شدید داشته باشند. از دیروز هم که برانکو ایوانکوویچ به فشردگی مسابقات لیگ اعتراض کرد،‌ موج فحاشی به سعید فتاحی بزرگ و بزرگتر شد. جالب اینجاست که سایر باشگاه‌های لیگ برتری هم درحال حاضر به فشردگی برنامه اعتراض دارند. اتفاقی که باعث شد مسئول سازمان لیگ برتر توضیحاتی بسیار مهم در گفت‌وگو با روزنامه شهروند پیرامون حواشی به وجود آمده ارایه بدهد.
 فشردگی شدید مسابقات فوتبال ایران در تقویم صدای اعتراض اکثر باشگاه‌ها را درآورده است.
سعی کردیم لیگ را طوری برگزار کنیم که از بی‌نظمی‌هایی که از سال‌ها قبل در فوتبال‌مان دیده بودیم فاصله بگیریم. یکی از مشکلات ما تقویم عجیب و غریب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا است که به دلیل وسعت و اختلاف ساعت زیاد بین کشورهای شرق و غرب قاره، کنفدراسیون فوتبال آسیا با مکانیزم و زمان‌بندی خاص خود این بازی‌ها را برگزار می‌کند که بیشتر به نفع شرقی‌هاست. یکی از دلایل فشردگی برنامه فوتبال ایران همین لیگ قهرمانان آسیاست. AFC با برنامه‌ریزی نامنظم خود هر‌ سال این مشکلات را برای ما درست می‌کند و چاره‌ای هم نداریم جز این‌که به این شکل برنامه‌ریزی کنیم.
 ولی خب، این فشردگی به باشگاه‌های فوتبال ایران فشار می‌آورد.
درست است که از نظر برنامه‌ریزی، امکانات، ساختار و مسابقات بین کشورها و خیلی چیزهای دیگر نباید آسیا را با قاره اروپا مقایسه کنیم، منتهی در همه جای دنیا تیم‌هایی که در مسابقات قاره‌ای بین‌المللی شرکت می‌کنند، مجبور می‌شوند هر چهار روز یک‌بار مسابقه داشته باشد. این باب شده که در فوتبال کشور همه تقصیرها گردن داور و سازمان لیگ و فدراسیون و دیگران انداخته شود. مسأله اول این است که برای هر باشگاه یک برنامه تدوین نشده که بخواهیم فرق بگذاریم و یک برنامه کلی برای تمام تیم‌ها و فوتبال ایران تدوین و اعلام شده است. من، سعید فتاحی زمانی که داشتم برنامه لیگ را می‌نوشتم هیچ درگیری و احساس بد و خوبی نسبت به تیم‌های دیگر نداشتم و اول برنامه لیگ را نوشتم و سپس قرعه‌کشی انجام شد و تیم‌های مختلف در جدول طبق قرعه قرار گرفتند. پس هیچ اراده‌ای به‌طور مثال برای فشرده کردن بازی‌های پرسپولیس و استقلال یا تیم‌های دیگر وجود نداشته است. باز هم تأکید می‌کنم ما چاره‌ای نداشتیم جز این‌که به این شکل بازی‌ها را برگزار کنیم.
 برانکو ایوانکوویچ هم در تازه‌ترین صحبت‌های خود به فشردگی مسابقات پرسپولیس اعتراض کرده است.
از برانکو ممنونم که باعث شد هواداران پرسپولیس دوباره به من حمله کنند و شدیدترین فحاشی‌ها را داشته باشند. اما لطفا این صحبت‌های من را به دقت بنویسید. آقای برانکو ما چند ماه مانده به شروع لیگ برتر امسال برنامه یک‌ساله را به باشگاه‌ها فرستادیم. کاری که در این چند ساله همواره انجام می‌شود. برای این‌که به آنها احترام بگذاریم برنامه را فرستادیم و گفتیم نظرات خود و انتقادات و پیشنهادات‌شان را برایمان ارسال کنند. حتی با عوامل باشگاه‌ها جلسه گذاشتیم و توضیحات کاملی درباره برنامه به آنها دادیم.
  واکنش باشگاه‌ها به برنامه اعلامی در ابتدای فصل چه بود؟
تاییدش کردند و آن موقع خبری از چنین اعتراض‌هایی نبود. ضمن این‌که سعید فتاحی و همکارانش امروز تصمیم نگرفته‌اند هر چهار روز یک‌بار برای پرسپولیس بازی بگذارند! موفقیت‌های این تیم در آسیا و حضورش در سه جبهه مسابقات امسال باعث این فشردگی شده! وگرنه من که با پرسپولیس و استقلال و سایر تیم‌هادشمنی ندارم.
  به نظر خودت این برنامه‌ریزی ایراد ندارد؟
هیچ کاری نمی‌تواند بدون ایراد باشد. اما از همین جا می‌گویم آقایان شفر و برانکو و هر مربی دیگری اگر فکر می‌کنند می‌توانند برنامه بهتری برای تقویم فوتبال ایران بنویسند این کار را انجام بدهند. البته توجه کنید اگر بخواهند برنامه بنویسند باید جوانب مختلف را برای تمام تیم‌ها رعایت کنند. من باید با فردوسی‌پور هم صحبت کنم که اگر شد در برنامه هفته آینده نود یک‌بار برای همیشه جزییات دقیق چگونگی نوشته شدن این برنامه را برای مردم و رسانه‌ها و جامعه فوتبال شرح بدهم تا متوجه شوند در سخت‌ترین شرایط بهترین برنامه ممکن را نوشتیم که حتی موضوع استراحت و پرواز و میهمان و میزبان بودن تیم‌ها هم در آن لحاظ شده است. امکان ندارد کسی بتواند با توجه به ترافیک برگزاری مسابقات برنامه بهتری بنویسد.  
خرید بلیط