حبس‌های کمتراز شش ماه اجرا نمی‌شود

دادستان تهران گفت: افرادی که هنوزحکم شش ماه حبس آنها اجرا نشده است، مشروط بر اینکه شاکی نداشته باشند، مشمول عفو می‌شوند. عباس جعفری دولت‌آبادی دررابطه با عفو به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب گفت: این عفو درسالهای پیش هم انجام می‌شد، اما امسال گسترده‌تر شده است، به طوری که اگر حکم حبس شش ماهه کسی به هر دلیلی اجرا نشده باشد، مشروط بر اینکه شاکی نداشته باشند، مشمول عفو می‌شوند. وی افزود: در این طرح عفو، کمک قابل توجهی به زنان سرپرست خانوار شده است. همچنین تخفیف خوبی برای خانواده شهدا و ایثارگران و بیماران لاعلاج در نظر گرفته شده است. دادستان تهران گفت: همواره مشکلی در رابطه با زندانیانی که بیماری صعب العلاج داشتند وجود داشت که بنا بر این عفوگسترده اگر این افراد بیرون از زندان و مشغول درمان خود باشند، مشمول عفو می‌شوند.دادستان تهران افزود: تمام کسانی که غیرقانونی وارد یا از کشور خارج شدند هم حبس و جریمه آنها عفو شد. علاوه براین محکومین جزای نقدی تا ده میلیون ریال که حکم آنها اجرا نشده است، مشمول عفو می‌شوند. تمام شلاق‌های تعزیری هم مشمول عفو شدند. وی گفت: البته شرایطی برای مشمولان قید شده است. افرادی که شاکی خصوصی دارند باید رضایت شاکی خود را جلب کنند. دولت آبادی به استثناهای طرح عفو گسترده اشاره کرد و گفت: قاچاق مواد مخدر و اسلحه و جرایم امنیتی بالای یک سال و آدم ربایی، سرقت مسلحانه، اختلاس، ارتشا، پولشویی مواردی است که مشمول عفو نمی‌شود. دادستان تهران در پاسخ به این سوال که آیا پرونده‌ای در رابطه با قاچاق گوشت وجود دارد؟ بیان کرد: در رابطه با شرکت‌های توزیع کننده شکایت‌هایی وجود دارد و ممکن است این شرکت‌ها رانتی داشته باشند، گزارش‌هایی در این رابطه به پلیس اعلام می‌شود. دادستان تهران با انتقاد ازاینکه مشکلاتی در رابطه با توزیع گوشت وجود دارد، بیان کرد: متاسفانه متناسب با جمعیت نبوده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا دادستانی به حواشی جشنواره فجر ورود کرده است؟ گفت: بنای ما درمرحله اول پیشگیری است، اگرگزارشی به ما برسد، ما ورود می‌کنیم. گزارشی دررابطه با همخوانی ارسال شده بود که به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شد.البته ما توضیحات مکفی از وزارت ارشاد دراین باره نشنیده ایم. حتی درابتدا تکذیب کردند که چنین چیزی نیست اما آن نهاد شکایت کننده فیلم تک خوانی زن را برای ما ارسال کرد.
تایید وجود پولشویی از طریق فیلم سازی
وی در ادامه و در خصوص پول‌های موسوم به پول‌های کثیف در سینما از جمله پرونده فردی به نام امامی، گفت: در قضیه‌ای که نام بردید وام کلانی اخذ و سریال خانگی معروفی ساخته شد. البته این روند فقط مربوط به این موضوع نیست و در گذشته هم بوده است. در پرونده‌های فساد اقتصادی معروف همچنین چیزی وجود دارد و ما وجود آن را تایید می‌کنیم. اخیرا گزارشی خواستیم که این موضوع را واکاوی کنند. در حال حاضر پرونده‌هایی در این رابطه در دادسرای فرهنگ و رسانه وجود دارد و ما وجود پولشویی از طریق فیلم سازی و سینما را تایید می‌کنیم.
پرونده واردات خودرو۳۳متهم دارد
وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده فرشتگان گفت: هشت تعاونی بودند که با هم ادغام شدند، در آن زمان گلایه هایی بود که چگونه می‌شود موسسات غیرمجاز با هم ادغام شوند؟ بانک مرکزی به این موسسات مجوزهایی داد اما به بحران برخوردند. درحال حاضر حدود سیصد ملک از متهمان شناسایی شده و چهار متهم در بازداشت هستند. دادستان تهران با بیان اینکه یک میلیون از سپرده گذاران این موسسه تعیین تکلیف شدند، گفت: بیش از ششصد هزار نفر از سپرده گذاران باقی ماندند. اینکه هنوز کیفرخواست صادر نشده است به دلیل شناسایی اموال است.دادستان تهران در پاسخ به این سوال که پرونده خودروهای وارداتی به کجا رسید؟گفت: پنج مقام دولتی در این پرونده بازداشت هستند و به طور کلی در دو پرونده اصلی و پرونده‌های مرتبط با آن از جمله پرونده میثم رضایی سی و سه نفر در تهران و بندرعباس بازداشت هستند. وی افزود: هنوز آمارهای دقیق در این پرونده حاصل نشده و اختلافی مطرح است که به نوعی گره پرونده است. یکی از متهمان این پرونده پیش از تشکیل پرونده از کشور خارج شد اما به طور کلی یکی از پرونده‌های مهم فساد اقتصادی سال‌های اخیر است و امیدواریم تا پایان سال به کیفرخواست بینجامد.
خرید بلیط